Легенда про Уленшпігеля - Костер Шарль де
Франціск І спочатку сприяв французьким гуманістам, але згодом став надійною опорою мракобісся і реакції. Він сповістив Карла V про наміри гентських громадян, що у 1537 р. відмовилися платити неймовірно високі податки.
57
Валансьєн — нідерландське місто, де імператор Карл V провів у нескінченних бенкетах та розвагах січень — лютий 1540 р.
58
Альба Фернандо Альварес де Толедо, герцог (1517—1582) — найжорстокіший воєначальник Карла V і Філіппа II; намісник Нідерландів (1567—1573). Лютий фанатик, Альба проводив політику жорстокого терору проти єретиків.
59
Принц Оранський — тут Рене Нассау де Шаллонн, який отримав свій титул від брата своєї дружини — Філібера (див. вище); один з найближчих друзів Карла V. Після смерті Рене його титул перейшов до його двоюрідного брата, майбутнього діяча нідерландської революції.
60
Марія Португальська — у 1543 р. Філіпп II одружився зі своєю кузиною, португальською інфантою Марією. У 1545 р. вона народила сина, дона Карлоса, після чого померла.
61
Інквізиція — старовинна католицька інституція, з 1486 р. стала основним знаряддям католицького та іспано-королівського терору; за свою кількавікову історію знищила сотні тисяч людей.
62
Сан-беніто — довгий полотняний балахон, який одягали на єретика, засудженого інквізицією. Сан-беніто засудженого до спалення був розмальований язиками полум'я.
63
Каштелянство — територіальна феодальна одиниця.
64
…члени ордену Товстопиких… — У тогочасних Нідерландах з їх багатою міською культурою існувало безліч усіляких товариств і об'єднань, що зберігали та продовжували своєрідні традиції так званої "сміхової культури" середньовіччя, позначеної високим демократизмом і оптимізмом.
65
У фламандському фольклорі — казкова країна.
66
Різновид міцного пива (флам.).
67
Молитва "Богородице Діво, радуйся" (латин.).
68
Суддівська колегія (буквально: "Чотири лави") (флам.).
69
Філіпп, що був також і королем англійським… — Філіпп II був не англійським королем, а лише чоловіком англійської королеви Марії Тюдор, з якою він одружився у 1554 р. Англійський парламент відмовився його коронувати. Нідерланди він відвідав значно раніше, у 1549 р.
70
Золота булла Брабанту — особлива хартія вольностей Брабанту, привілейованої провінції Нідерландів.
71
Панам і паніям (флам.).
72
Естерлін — старовинна міра ваги для золота, дорівнює 1,5 г.
73
Реформати — реформатами називали головним чином кальвіністів, але інколи — прихильників Реформації взагалі.
74
Марія-Йоганна ван дер Гейнст — сільська дівчина, коханка Карла V; стала матір'ю його доньки Маргарити Пармської, майбутньої намісниці Нідерландів (1559—1567).
75
Марія Бридка (правильно Кривава) — Марія Тюдор, донька англійського короля Генріха VIII, англійська королева (1553—1558), фанатична католичка, скасувала реформаційні заходи свого батька. Поновлюючи католицизм, вдалася до страшних репресій. Її шлюб з Філіппом II викликав велике незадоволення в Англії.
76
Хазяїн (флам.).
77
Домініканці — один із жебрущих чернечих орденів католицької церкви; заснований на початку XIII ст. З 1232 р. в руках домініканців була інквізиція. Вони звали себе по-латині "Domini canes" — "собаки господні".
78
Антверпен — місто на півдні Нідерландів, у XVI ст. один із найважливіших економічних та культурних центрів тогочасної Європи.
79
Шельда — річка, на якій стоїть Антверпен.
80
…жінка не прикрасила тебе Вулкановим шоломом. — Богиня кохання Венера (Афродіта) зраджувала свого чоловіка, бога вогню Вулкана (Гефеста), з богом війни Марсом (Ареєм).
81
…поклоняється великій блудниці. — "Великою блудницею", якій судилося загинути від божого гніву (одна з книг Нового завіту), називається імператорський Рим. В часи Реформації протестанти використовували цей біблійний образ у боротьбі проти католицизму, доводячи, що це пророцтво стосується папського Риму, де панує жахлива розпуста.
82
Герцог Фрідріх Саксонський — ватажок німецьких князів-протестантів, які в 1546—1547 pp. вели нещасливу для них війну з Карлом V.
83
…впаде великий Вавилон… — Згідно з Апокаліпсисом, після падіння Вавилона (тобто імператорського Риму) настане тисячолітнє Царство Боже. В часи Реформації вороги католицизму вбачали в цьому пророцтві вказівку на неминучу загибель папського Риму.
84
…в країні, де… аж кишать прокляті еретики. — Ще за Генріха VIII Англія стала одним із центрів Реформації.
85
Генріх ІІ — французький король (1547—1559) — син Франціска І; продовжував його політику.
86
…зазнав ганебної поразки біля Меца… — Карл V не зміг повернути собі місто Мец, яке Генріх ІІ у 1552 р. відняв у іспанців.
87
Боньєр — міра площі, приблизно 1,4 гектара.
88
Юлій III — римський папа (1550—1555); за нього велику роль грали єзуїти, що скеровували контрреформаційну політику цього безвільного розпусника. Юлій III справді надав сан кардинала одному пройдисвітові, що мав велику силу при папському дворі.
89
Брутальна лайка (італ.).
90
Премонстранти — католицький чернечий орден, заснований у 1119 р.
91
Індульгенція — папська грамота про відпущення гріхів, яку можна було придбати за гроші. Цинічна торгівля індульгенціями викликала особливе обурення протестантів.
92
Барон де Ре (Рец) Жіль де Лаваль (1404—1440) — полководець французького короля Карла VII, соратник Жанни д'Арк, маршал Франції (з 1449 p.). Був спалений за свої протиприродні нахили. Персонаж французького фольклору, відомий під прізвиськом Синьої Бороди.
93
Вічний Жид (Агасфер) — за старовинним апокрифом один іудей прогнав Христа від свого порога, коли той ішов на Голгофу і хотів відпочити коло його дому. За це Бог засудив його на довічне блукання по світу до другого пришестя Христового.
94
…сьогодні… імператор Карл П'ятий зрікається престолу. — 25 жовтня 1555 р. Карл V передав Філіппові владу над Нідерландами. Іспанського престолу він зрікся в січні 1556 р.
95
Генеральні штати — вища представницька установа в Нідерландах.
96
Вільгельм Оранський, прозваний Мовчазним (1533—1584) — син графа Нассауського, один із найбагатших вельмож Європи, успадкував від дядька князівство Оранське на півдні Франції, належав до найближчого оточення Карла V. Зрозумівши небезпеку деспотичного абсолютизму Філіппа II, очолив антиіспанську опозицію в Нідерландах. Пізніше став штатгальтером Об'єднаних провінцій (голландської буржуазної республіки).
97
Егмонт Ламораль, граф (1522—1568) — багатий і впливовий нідерландський вельможа, намісник Фландрії й Артуа. Видатний полководець, здобув перемогу над французами біля Сен-Кантена і Гравеліна. Очолював помірковану дворянську опозицію проти Філіппа II. Пізніше відійшов від антиіспанського руху, злякавшись його радикальності. У 1567 р. склав Філіппові II додаткову присягу, "необмеженої покори", проте був заарештований і страчений герцогом Альбою.
98
Горн Філіпп де Монморансі, граф (1518—1568) — нідерландський вельможа. Адмірал Фландрії, штатгальтер провінції Гельдерна. Був страчений разом з Егмонтом.
99
Бредероде Хендрік, барон (1531—1568) — один із найактивніших діячів антиіспанської дворянської опозиції в Нідерландах.
100
Золоте руно — рицарський орден, заснований бургундським герцогом Філіппом Добрим (1430 p.). До цього ордену належали найродовитіші дворяни. В часи Карла V кількість його членів була обмежена — не більше 52.
101
Королева — Марія Угорська, сестра Карла V, вдова Людовіка II, короля Угорщини і Богемії, правителька Нідерландів з 1531 до 1555 p., тобто до зречення Карла V.
102
Гранвелла Антуан де Перрено (1517—1586) — один із найвпливовіших людей з оточення Карла V і Філіппа II, єпископ Арраський (з 1540 p.), архієпископ Мехельнський (з 1560 p.), кардинал (з 1561 p.). До 1564 р. був фактичним намісником Філіппа II в Нідерландах. Вірний слуга іспанського абсолютизму й католицизму, Гранвелла викликав до себе ненависть нідерландського народу і дворянства, і Філіпп II змушений був відкликати його з Нідерландів.
103
В Німеччині я терпів протестантів… — Незважаючи на Вормський едикт, спрямований проти Лютера (1521 р.), Карл V у своїх політичних та стратегічних комбінаціях неодноразово вдавався до послуг німецьких князів-протестантів.
104
…я видушив з них грошей більше, ніж з Вест-Індії й Перу… — Іспанська корона отримувала від Нідерландів прибуток у чотири рази більший, аніж прибуток від американських колоній.
105
Кадзанська мирна угода — укладена між імператором Максиміліаном І (дідом Карла V) і Фландрією у 1489 р.
106
…не папу і його три корони… — Папська тіара являє собою високу шапку з трьома коронами, які уособлюють його судову, законодавчу та церковну владу.
107
Ойленшпігелькен — герой німецьких народних оповідань (шванків), свого часу дуже популярних.
108
Нюрнберг — у ті часи одне з найбагатших міст на європейському континенті.
109
…архікардинальний… — Уленшпігель пародіює титули церковної ієрархії.
110
Декреталії — збірники папських листів і послань; в католицькій церкві мають силу законів.
111
Фальконет — старовинна дрібнокаліберна гармата.
112
Аахен — старовинне місто на північному заході Німеччини.
113
Тітельман Петер — один із найжорстокіших і найбільш ненависних народові Фландрії інквізиторів.
114
…поганими ідолами… — Протестанти різко заперечували культове значення статуй, ікон і т. п.
115
Закон цей у святому Євангелії. — Протиставлення авторитету "Святого письма", особливо Євангелія, авторитетові римської церкви характерно для всіх напрямів Реформації.
116
Симонія — торгівля святощами (від імені Симона — волхва, старозавітного персонажа, що просив апостолів продати йому за гроші дар творити чудеса).
117
Вальхерен — острів біля західного гирла Шельди.
118
…лечу з монастиря святого Юста, що в Естремадурі. — В цьому монастирі жив Карл V, зрікшись престолу.
119
Голіаф — за біблійною легендою велетень філістимлянин, якого переміг юнак Давид.
120
Гейдельберзькі бочки — велетенські бочки для вина, які показують туристам у старовинному Гейдельберзькому замку (Німеччина).
121
Правителька Маргарита (1522—1586) — позашлюбна донька Карла V (див. примітку до стор. 99 (у електронній версії — прим. 74)), з 1559 до 1567 р. правила Нідерландами; покинула країну після приїзду Альби.
122
Великий інквізитор — глава іспанської інквізиції.
123
Генерал ордену єзуїтів. — Орден єзуїтів незабаром після свого виникнення (1534 p., засновник — Ігнатій Лойола) розпочав активну діяльність у Нідерландах.
124
Корчма (флам.).
125
Атлант — титан, який тримав на своїх плечах небо (грецька міфологія).
126
Кардинал де Куза. — Очевидно, мається на увазі Миколай Кузанський (1401—1464, кардинал з 1449 p.; Костер дату вказує неправильно); відомий учений, філософ і богослов.