Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Світло Парижа - Елеонор Браун

Світло Парижа - Елеонор Браун

Читаємо онлайн Світло Парижа - Елеонор Браун

— Ти егоїстка. Ти потрібна мені на цій вечері. Здається, ми одружені, Мадлен. Пам'ятай про це.

— Ти ж сказав, що нам треба розлучитися, пам'ятаєш це?

— Не будь дурною, — промовив він з тяжким стомленим зітханням, так, наче розлучення не було в першу чергу його ідеєю, наче воно було моїм рішенням. Я почувалася дурною, гадаючи, що він піде на це. Сказати, що нам треба розлучитися, було для нього способом перемогти в суперечці, нагадати, яка я щаслива і що він спроможний забрати в мене все це щастя. — Ти не ціниш того, що маєш. Знаєш, як багато жінок були б щасливі одружитися зі мною?

Він вимовив це, наче був найкращим подарунком, який тільки можна отримати, вартий кінець, щоб виправдати засоби. І я винувато подумала, а чи не була я спочатку теж такої думки? Чи не через це я зважилася відкинути всі попереджувальні знаки, мигаючі вогники й дзвіночки, варті карнавалу, що кричали мені: «Не роби цього!»

— Я не хочу більше про це зараз розмовляти, — сказала я порожнім, безбарвним голосом. Я зрозуміла, що він радше знищить мене, триматиме силою, ніж відпустить, аби я побачила те, що відмовлялася бачити, а саме те, яким насправді він є. І коли він не помічає, як це несправедливо, то я навіть не знаю, із чого розпочати мої пояснення.

— Добре, це чудово, бо я теж не хочу з тобою розмовляти, Мадлен, — відповів він холодно, розділяючи моє ім'я на два чітких склади. Я швидко віднесла телефон від вуха, дивлячись на нього і шкодуючи за старими дисковими телефонами, на які можна було задоволено кинути слухавку. Натомість я витягла кілька квітів з вази, опустила телефон у воду й пішла геть, відчуваючи тріумф і страшенний переляк.

Глава десята
Марджі, 1924

Наступного ранку по від'їзді Евелін Марджі сиділа в гарненькій кав'ярні «Дві макаки» навпроти церкви Сен-Жермен де Пре. Але Марджі не мала настрою роздивлятися пам'ятні місця. Вона написала листа до матері, цього разу цілком правдивого, описала ситуацію з Евелін, а також свій трагічний на той час фінансовий стан, попросила поради. Знала, краще було б послати телеграму, адже це зрештою терміново. Однак, сподівалася, що лист відтягне справу. За перебування в готелі було сплачено до кінця наступного тижня, у Марджі були гроші, які вона розсувала по валізах — не досить, щоб жити шикарно, але достатньо, аби дозволити собі кілька дрібниць — відвідати деякі недорогі музеї й відомі місця, а ще cafe complet[49] у цій кав'ярні — велику філіжанку кави з вершками й булочку з маслом. Напевно, задовольниться такою незначною кількістю їжі, коли йдеться про перебування в Парижі, ну хоча б іще трохи.

Ніхто, здається, не звертає уваги, сиди у кав'ярні хоч довіку, вона й сиділа за столиком надворі, а ранок крутився довкола неї, мов стара каліопа[50]. Вона заклеїла листа, і, щоб заїсти гіркий присмак конверта, писала оповідання про дівчину, що тяжко захворіла під час подорожі в Європу й змушена була повертатися додому, і це було романтичнішим, ніж її власна ситуація, попри однаковий кінцевий результат. Збоку за столом сидів юнак, якого вона хотіла вписати в оповідання як шанувальника-француза тяжко хворої дівчини. Він був неймовірно гарний, з довгим волоссям, хоча модним на той час було коротке й гладко зачесане назад, і твердим, наче викарбуваним, обличчям. На столі перед ним лежали ручка й відкритий зошит, у той час як сам він відхилився назад і поклав руки за голову, обернувши обличчя до сонця. Очі його були заплющені, на вустах грала легка посмішка.

Він розплющив очі й побачив, що Марджі дивиться на нього. Вона здригнулася, злякавшись, що він помітить її погляд, але перш ніж вона відвернулася, юнак повільно підморгнув їй. Зашарівшись від сорому, Марджі схилила голову над зошитом. Ні, вона не могла вписати його у своє оповідання, і це він теж міг помітити.

Було чистим задоволенням бачити такого юнака, бачити всіх юнаків у Парижі, жвавих і здорових. Війна надала краси чоловікам певного віку, їх було мало, багато лишилися на полях війни у Франції, Італії, Німеччині, матері й досі носили чорні жалобні крепи. Група чоловіків приблизно її віку пройшла повз неї, зайшла до кав'ярні, і вона зацікавилася ними, юними, здоровими, схвильованими. Вони попадали на стільці біля столику, здавалося, їх так багато, незліченна кількість рук і ніг у русі, стільки галасу й сміху, що незабаром простору буде замало. Однак місця вистачило, і знов наче налетів шквал, коли вони замовили каву, потім її принесли, вони влаштувалися з філіжанками, запалили цигарки, дехто з них схилився вперед, поклав руки на стіл, голосно перемовлявся, інші, як і вона, відхилилися назад, розглядали перехожих, і, здавалося, все це сплановано, вона й ці молоді люди наче для того й були народжені, щоб цієї миті тут опинитися.

Вона припинила писати, поклала ручку й почала згинати втомлені пальці, тягти по одному, щоб хрустіли суглоби. Мати ненавиділа цю звичку, казала, що вона робить Марджі схожою на гравця в бейсбол, і питала, чи не почне та незабаром палити сигари. У думці показала матері язика, може, зробила це і в реальності, бо жінка, що

Відгуки про книгу Світло Парижа - Елеонор Браун (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: