Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Присмак волі - Володимир Кільченський

Присмак волі - Володимир Кільченський

Читаємо онлайн Присмак волі - Володимир Кільченський
збиралися побіля майдану і готувалися до вечорниць. Друзі також не забарились і вже разом з Іваном та Грицьком розпалювали багаття та розстилали рядно, щоб пригостити всіх, хто підійде до їхнього вогнища. Коли набрався гурт, піднялися по черзі Іван та Грицько і за звичаєм запропонували пом’янути загиблих во славу землі своєї. Гуртом повечеряли по-похідному і дружно пішли до загального гурту молоді. Там уже співали, а дехто й підтанцьовував під звуки кобзи, баса та свистуна.

Незважаючи на святу неділю, усі в хаті Підлужних встали раненько і кожен порався по своїй роботі. Ще не дзвонилося до церкви, проте всі були вже у святковому одязі і благоговійно чекали перших дзвонів, щоб іти на богослужіння. У хаті було затишно, зелено і пахло всіма травами, які росли на цій землі. Перед іконами, на покуті, стояли горщики з різнотрав’ям, і запалена лампадка ледве пробивалася своїм світлом до людських очей. У кутку стояла величенька гілка клена, а долівка вся вкрита шаром зеленої трави, серед якої срібліє полин, — він має оберігати дім від чародійства.

І от уже вдарив перший дзвін. Сім’я, помолившись перед образами, стала виходити з хати. Було видно, як звідусіль до церкви йшли люди, одягнені у найкраще своє вбрання. Біліли сорочки чоловіків старшого покоління, що гармоніювали з довгими білими свитками та намітками на головах у заміжніх жінок. Вони йшли впевненою та поважною ходою, і на обличчях їхніх був вираз радості та набожності. Одними з перших біля церкви були діти та молодь. Лаштували осторонь високу тичку, увиту квітами та зеленим клечанням, та ставили навколо неї гілки з клена, берези, липи і дуба.

Після священного дійства та молитов пройшли хресним ходом до ближніх криниць і посвятили їх свяченою водою. Після цього священик святив усе, в чому прихожани мали треби. У цей день багато люду освячувало свої житла, господарські будівлі, домашні криниці.

Молодь, дітлахи і ті, хто не так давно узяв шлюб, гуляли поряд із церквою побіля виклечаної високої тички. Узявшись за руки, водили хороводи, співали, танцювали, бо сюди також прийшло чимало музик. Свято до пізньої ночі при запалених вогнищах вирувало майже безперестанку. Тільки-но почало темніти, як Андрій з Дариною пішли шукати для себе затишне місце, щоб хоч сьогодні усамітнитися і подовше помилуватися одне одним. Андрій, ідучи, щось розповідав і розмахував руками, а Даринка раз у раз загадково дивилася в його бік, уже вкотре милуючись ним.

Вибравши затишне місце, де ледве чутним був людський гомін, молоді люди поринули у царство запахів польових квітів і трав, у щебетання птахів. Дарина пригорнулась до Андрієвих грудей, і тіло його затремтіло у відчутті чогось незбагненного, що мало трапитися сьогодні. Він обійняв її тремтливий гнучкий стан і прихилив дівчину до себе. Даринка, злегка пручаючись, пригорнулася до нього всім тілом. Раптом у неї вирвалося... Здавалося, що ці слова линуть з глибини її тремтливої душі:

— Коханий Андрію, коханий...

Хлопець нічого не зміг відповісти, а тільки стояв як зачарований, дивився на її вуста, що так хотіли поцілунку. Андрій ласкаво доторкнувся до її ніжних дівочих вуст своїми губами і завмер від невиразної радості та щастя, які відчув від її цнотливо-пекучих вуст.

У перші хвилини вони не розуміли, хто кого цілує і обіймає, а отямившись, з любов’ю цілували одне одного і повторювали одне слово: «Кохаю, кохаю, кохаю!» Зрозуміли, що вже час йти по домівках, повз притихлі голоси тих, хто ще мав бажання гуляти, і Андрій неохоче повів Даринку попід Тимошевою горою.

Не доходячи до хати сажнів з тридцять, вони зупинились і довго тихо стояли, пригорнувшись, ніби хотіли запам’ятати цю святкову ніч і все, що чули, бачили, відчували. Думали про те, що сталося між ними, і вже не уявляли життя одне без одного.

От тільки природа, що їх оточувала, вдавала із себе байдужу до сьогоднішньої події: співали соловейки, в очеретах пікали очеретянки, сюркотіли коники, надривалися жаби, а місяць інколи виглядав до них із-за рідкісних хмаринок своїм срібляним серпом... Життя вирувало, і природа потайки раділа цій парі, бо природі в усі часи потрібні були шанувальники її чарів та красот.

Десь неподалік іще співали дівчата, і їхні голоси зачаровували, хвилювали...

Зелений барвіночку, Стелися низенько, А ти, милий, чорно... А ти, милий, чорнобривий, Присунься близенько. Ще, ще, ще, ще, ще ближче, Присунься ще ближче. Ще, ще, ще, ще, ще ближче, Присунься ще ближче. Зелененький барвіночку, Стелися ще нижче, А ти, милий, чорно... А ти, милий, чорнобривий, Присунься ще ближче. Ой, ти, мамо, моя мамо, Мамо моя мила, Не дай мене за ста... Не дай мене за старого, Бо я чорнобрива. Ще, ще, ще, ще, ще ближче, Присунься ще ближче.
Відгуки про книгу Присмак волі - Володимир Кільченський (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: