Іван Богун. У 2 тт. Том 2 - Юрій Володимирович Сорока
27
Ванації (заст.) – навчання.
28
Текст цього універсалу взято з літопису Самійла Величка і адаптовано до сучасної української мови. Щодо дати під універсалом, як втім і автентичності тексту, то з цього приводу точаться запеклі суперечки серед українських істориків. Автор дозволив собі повірити Самійлу Величку і даті 10 червня.
29
Абихмо (заст.) – щоб ми.
30
Ватувати (заст.) – розраховувати, мати надію.
31
Целебрування (заст.) – урочисте відправлення обряду.
32
Нестервар – давня назва міста Тульчин.
33
Альбовєм (заст.) – тому що.
34
Agricolae (лат.) – землероби.
35
Лабцювати (заст.) – хапати руками, бити.
36
Човганський Камінь – сучасне місто Теофіполь, районний центр Хмельницької області.
37
Censura (лат.) – оцінка.
38
Тут мається на увазі крилатий вислів, котрий історія приписує Богдану Хмельницькому: «Перина, Латина і Дитина!» Натяк на пристаркуватий вік і немічність Домініка Заславського, вченість Миколая Остророга, котрий не був військовим у повному розумінні, й зовсім молодий вік та недосвідченість Олександра Конєцпольського, сина покійного коронного гетьмана Речі Посполитої.
39
Венц (заст.) – отже.
40
Перевадовати (заст.) – переконувати.
41
Пожегнаннє (заст.) – прощання.
42
Carpe diem (лат.) – користуйся миттю.
43
Безецник (заст.) – нечестивець, негідник.
44
Кніпель – заряд для гладкоствольної артилерії, який уявляв з себе дві залізні кулі, скріплені ланцюгом або залізним стержнем. Найчастіше використовувався на морі для пошкодження такелажу ворожих кораблів.
45
Куша (заст.) – арбалет.
46
Гетьман Ясько Неродич-Бородавка був страчений на початку вересня 1621 року в козацькому таборі під Хотином після того, як козаки звинуватили його в недбайливому командуванні військом, що призвело до загибелі близько двох тисяч козаків під час руху на з'єднання з армією Кароля Ходкевича.
47
Жаковати (заст.) – грабувати, громити.
48
Скутечне (заст.) – вдало, успішно.
49
Скора (заст.) – шкура.
50
Посліжде (заст.) – врешті.
51
Миркати (заст.) – вітати з святами (від «мир вам!»)
52
Найвенцей (заст.) – найбільше
53
Кос (пол.) – дрозд.
54
Interventus (лат.) – прихід, прибуття.
55
Дезидератами (заст.) – побажаннями.
56
Laudetur, vacat, periculosus (лат.) – прославлений, вільний, небезпечний.
57
Карвасари – район міста Кам'янця-Подільського, який знаходиться безпосередньо під скелею, на якій побудовано місто і Стару фортецю.
58
Морг – старопольська міра площі, котра дорівнювала приблизно 0,6–0,7 гектара.
59
Еразм Ротердамський (1469–1536) – видатний гуманіст, письменник і вчений епохи Відродження. Автор монографії «Похвала глупоті», у якій висміює глупоту жіноцтва.
60
Тут цитата з твору Еразма Роттердамського «Похвала глупоті»: «Ще Платон сумнівався, до яких істот занести плем'я жіноче, до розумних чи до нерозумних. Цим хотів показати, що глупота – характерна ознака жіночої статі».
61
Liberum veto – принцип одноголосного прийняття рішень, який утворився в польському сеймі наприкінці XVI сторіччя. Надавав право сеймовій меншості або навіть окремому депутату зупинити діяльність сейму і анулю вати всі його рішення.
62
Драгоман – перекладач при дипломатичних представництвах країн Сходу в той час.
63
Арме – закритий шолом із забралом, котре відкидалося догори або в бік.
64
Cosacorum terror (лат.) – жах козацький.
65
Комплот (заст.) – зговір, змова.
66
Промова Б. Хмельницького тут наведена в тому вигляді, як вона подається у праці М. Грушевського «Історія України – Руси». – T. 9, розділ 7, с. 2. Грушевський, в свою чергу, посилається на ще більш ранні джерела: Історія Бантиша-Каменського 1822 р.
67
Станіслав Оріховський (1513–1566) – видатний український письменник, оратор і публіцист.
68
Paùmap (заст.) – розбійник, грабіжник. Не плутати з рейтарами.
69
Кабуз (заст.) – дощенту.
70
Бачмаги (заст.) – черевики.
71
Раднєй (заст.) – ліпше, з більшою охотою, швидше.
72
Мозиря і Вдовиченко – козацькі старшини, котрі після підписання Б. Хмельницьким Білоцерківського миру у 1651 році очолювали виступи проти гетьмана. Бунт був жорстоко придушений вірними гетьману козаками. Л. Мозиря був страчений, Вдовиченко страти уник. У числі учасників заворушень тієї пори проти Хмельницького деякі дослідники історії України називають з-поміж інших й Івана Богуна.
73
Д. І. Яворницький. «Історія запорозьких козаків». – Т. 2. с 194. Лист цитовано тодішньою російською мовою через те, що царська влада Російської імперії не дозволяла автору друкувати свої твори українською мовою.