Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич
Головуючий — керівник більшовиків Третього авіапарку — технік Литвин–Сєдой на платформі вантажного автомобіля, що правив за імпровізовану трибуну, розгорнув аркуш паперу — зачитати текст резолюції мітингу.
Та йому перешкоджено: саме в цей час з Московської з'явилась колона більшовицької фракції Рад під прапором Печерського комітету більшовицької партії.
Появу «совдепщиків» мітинг зустрів з ентузіазмом, і оркестр авіаторів навіть вдарив туш.
Втім, підстав на таку урочисту зустріч депутатів–більшовиків, звичайно, не було жодних. І про це відразу — зажадавши позачергового слова — і повідомив П'ятаков: всі пропозиції більшовиків відхилено, більшовицька фракція залишила об'єднувальне засідання Рад.
Повідомлення викликало бурхливу реакцію. Майдан, що аж захряс народом, загомонів, завирував.
Литвину–Сєдому над силу пощастило закликати мітинг до сякого–такого спокою. І він запропонував тут–таки, цілим мітингом, проголосувати й собі пропозиції, які ставили перед Радами більшовики. Слово він передав знову П'ятакову.
— За загальний закон про восьмигодинний робочий день!
Майдан ощетинився тисячами рук. Це було — наче величезний їжак виставив зразу всі свої колючки.
— Хто проти?
Не піднялося жодної руки.
— Хто утримався?
Таких теж не було.
— Прийнято одноголосно! — констатував Литвин–Сєдой. — Давай далі, товаришу П'ятаков.
— За робітничий контроль над підприємствами!
І це було схвалено одноголосно.
Так одноголосно схвалено і безвикупний розподіл поміщицької землі між селянами, і вимогу негайно припинити імперіалістичну війну. Вирішено також резолюцію мітингу солдатів і пролетарів Печерська негайно приставити на засідання Рад у театрі «Бергоньє», поки воно ще не закінчилося.
Леонід П'ятаков, якому визначено більшовицьким комітетом провадити роботу серед гарнізону, сів на мотоцикл, дав газ і закурив по Госпітальній, через Бессарабку — до центру міста. Папір, на якому записано резолюцію, він навіть не встиг заховати до кишені, — він тримав його у руці, покладеній на руль, — і папірець білою голубкою лопотів попереду мотоцикла проти струменя вітру.
Тоді Литвин–Сєдой дістав змогу повернутися і до першої резолюції: вітати царицинців та кронштадтців і вимагати влади Радам!
Величезний майдан одним голосом гримнув:
— Схвалити! Вимагати! Влади Радам!
Та тут трапився інцидент.
Старий Іван Бриль раптом загорлав:
— Геть! Нема згоди! Є проти!
— Ти, ти що? Здурів, свате? — ухопив його за руку побратим Максим Колиберда, бо Іван вже розштовхував людей, заміряючись бігти до трибуни. — За владу ж Радам голосуємо!
— Нема моєї згоди на владу Радам!
— Він що, контра? — поцікавився якийсь солдат–понтонер поруч. — За Тимчасовий уряд адвоката Корейського? Так ми йому зараз… — Він навіть почав засукувати рукава.
— Сам ти контра! — озлився Іван. — Солдатською кашею напхав черево, так і в голові тобі не варить! Якого дідька нам вимагати влади Радам, раз у тих Радах меншовики та есерики позасідали? Чув, яку резолюцію записали? Протестую, як старий соціал–демократ!..
Солдат–понтонер, що брався вже засукувати рукава, спинився ошелешений.
— Хлопці! — гукнув він. — А дядько правду кажуть! Нема нашого довір'я цим сучим Радам! Геть їх, раз вони вигнали наших більшовиків!
— Вірно! — підхопило ще кілька голосів. — Геть Ради разом з Тимчасовим урядом!
Ці голоси зустріли вигуки обурення. Але на голоси обурення відгукнулися знову обурені голоси. Над майданом завис немовчний гамір. Мітинг бурхав і вирував.
В цей час на автоплатформі з'явився Іванов.
І це було дуже слушно: появу свого улюбленця печерські робітники зустріли оплесками. Мітинг притих — всім цікаво було почути, що ж скаже на це Андрій Іванов? Тільки з кутка скандували молоді арсенальські підмайстри — учні школи, відкритої зараз при «Арсеналі» заходами Іванова:
— Здоров, Іванов!
Іванов гукнув:
— Наша резолюція, товариші, щоб підтримати царицинців та кронштадтців і вимагати влади Радам, — правильна! Тільки щоб прилучитися і нам, киянам, до всенародної боротьби за Ради, мусимо наперед наші Ради зробити — більшовицькими!
— Ура! — гримнув майдан. — Вірно! Будь здоров, Іванов!
Іванов підняв руку — знову запала тиша, і він докінчив свою пропозицію: записати в резолюцію, щоб кожний колектив заслухав звіт свого депутата і відкликав його, якщо він не боронить інтереси