



Спомини - Йосип Сліпий
J. Pelikan. Confessor Between East and West: A Portrait of Ukrainian Cardinal Josyf Slipyj. Grand Rapids 1989.
(обратно) 18Отець Григорій Дичковський був двоюрідним стрийком Йосифа Сліпого, тобто сином Миколи Дичковського — брата діда Романа Дичковського.
(обратно) 19Про походження цього документа див. “Спомини”, с. 72, прим. ii [у електронній версії — прим. 77. — Прим. верстальника].
(обратно) 20Сторінки 116, 130, 139 відсутні у порівняльній таблиці, бо не містять ніяких доповнень, зроблених патріярхом власноручно. Втім, наявність підкреслень, зроблених, ймовірно, владикою Хомою, виразно показує, що ці сторінки теж походять з якоїсь іншої версії машинопису, відмінної від А1.
(обратно) 21На сторінці 1 виправлення патріярха відсутні.
(обратно) 22Сторінка 24 містить також доповнення і поправки Івана Хоми.
(обратно) 23При упорядкуванні копій “Споминів” ці листки були обрізані десь на 3 см, тому тепер вони короткі.
(обратно) 24Ця друга копія з ІІЦ була передана мені для роботи над редакцією “Споминів” і тепер теж зберігається в Історичному архіві УГКЦ в Римі.
(обратно) 25У копії В2 бракує початку включно з 26-ю сторінкою, але цілковита однозгідність тексту на подальших сторінках дозволяє припускати це з доволі великою певністю.
(обратно) 26Сторінка 20 десь загубилася і була пізніше доповнена, можливо, самим Іваном Хомою, який її наново передрукував чи скопіював на звичайному листку без водяних знаків.
(обратно) 27Спомини патріярха Йосифа про своє село Заздрість // Духовна спадщина Патріярха Йосифа Сліпого і сучасні проблеми розвитку української науки та культури / ред. А. Рудницький. Львів 2000, с. 53–73.
(обратно) 28Клавдія (Анна Марія) Федаш (Claudia Feddish, 1909–1978) — василіянка, народилась у США в родині українських емігрантів, вступила до монастиря у віці 16 років, у 1927 р. склала перші обіти, а в 1930 — довічні обіти. З 1954 р. виконувала обов’язки заступниці генеральної настоятельки та економки ЧСВВ, у 1963–1971 — генеральна настоятелька; в цей період заснувала два перші монастирі сестер-василіянок в Австралії (у Мельбурні та Сіднеї), брала участь як спостерігач у Другому Ватиканському соборі. Після відходу з посади генеральної настоятельки працювала над виданням “Творів” Йосифа Сліпого, викладала англійську мову в Українському католицькому університеті та в Українській папській малій семінарії св. Йосафата. Померла 1 січня 1978 р. Див.: Curriculum Vitae della Madre Claudia (Anna Feddish) // IA УГКЦ, ф. Церковні інституції та комунікація, оп. 4: Греко-католицькі храми і чернечі спільноти, спр. Крипта собору Святої Софії (без сигнатури), папка Клавдії Федаш, арк. 1.
(обратно) 29Фрагменти про польських та українських повстанців, які пограбували діда Романа, про дітей діда Романа по материнській лінії та про братів і сестер Йосифа Сліпого. Див.: Спомини патріярха Йосифа про своє село Заздрість, с. 57–58.
(обратно) 30Див. с. 434 цього видання.
(обратно) 31Іван Хома. Йосиф Сліпий: Отець та ісповідник Української мученицької Церкви. Рим 1992, с. 121.
(обратно) 32Зауважені неточності ми намагалися виправити та прокоментувати у примітках.
(обратно) 33М: <його багатства>; А1, A4, В1: <йому багатства>.
(обратно) 34А1: <оселею> В1: <оселя>.
(обратно) 35A4, В1, C1; М, А1: <між Серетом і Збручем>.
(обратно) 36A1; В1: <10–15 км>.
(обратно) 37В усіх версіях: <Варварінці>. Написання скореговано відповідно до сучасної норми.
(обратно) 38Пантелиха (чи радше Панталиха) — унікальний реліктовий степ, що розлягався між Стрипою та Серетом. Свого часу там планувалося створити заповідник, але під час Першої світової війни частина рідкісних видів птахів була винищена, а згодом селяни через земельний голод переорали більшу частину степу. У середині цього степу лежить невелике село з такою самою назвою. Див.: Зенон Яворський. Село і степ Панталиха // Теребовельська земля: Історично-мемуарний збірник / упор. І. Винницький [= Історичний архів НТШ, т. 20]. Нью Йорк — Париж — Сідней — Торонто 1968, с. 770–773.
(обратно) 39