



Спомини - Йосип Сліпий
У 1959 році, десь в місяці травні, почали приготовляти новий етап, бо поширювались чутки, що американські літаки викрадають політичних в’язнів.
Серед численних підпільників було вже багато запроданих. Я здибав там чотирьох чесних, що терпіли і добре держалися. Один був з Дарахова, і він раз сказав мені: “Я стараюся, щоби не зробити щось нечесного”[674]. Крім цього були ще Дишкант[675], Каваців[676] і один фельдшер.
У Харкові помагала мені одна лікарка, старша особа. Там, в тюрмі, стрінув я чотирьох з України: адвокат, начальник поліції, начальник пропаґанди і прокурор. Їх посадили за те, що вони хотіли самостійної України, бо хоч вони марксисти-комуністи, то думали про відірвання України від Росії.
Там в Харкові, в тюрмі, помер о. Йосиф Осташевський, парох Підберізець коло Львова. Мав його лічити якийсь наш фельдшер, як оповідав доктор Дзерович.
Сидів там і о. Йосиф Купчинський[677] — поляк, парох з Києва, який вже знав всі дороги і стежки, але його небаром забрали.
У ляґрі під Камчаткою відносини були огидні: воші, нечистота, бруд і дизентерія. Я дістав там посилку, за яку лікар давав мені “марганцовку” — калій гіперманганікум, який скоро зафіолетує шклянку води, і то є дезинфекційний середник, і тим я охоронився від дизентерії. Цей самий лікар (фельдшер) відіслав мене до шпиталя і, завдяки докторові Лотоцькому[678], мені вдалося там <видержати>[679] до етапу. А на етап зібрали цілий ешелон, їхав в ньому і доктор Лотоцький та доктор Кархут. Я мав каву, і тою кавою ми рятувалися. Ешелон їхав десь місяць до Мордовії, до Дубровлагу.
Там ляґери поперемінювали, очевидно, щоби затирати сліди. Нас привезли на сьомий ляґпункт. За мною вже питали всі начальники ляґрів і КҐБ, за що то мене другий раз судили і посадили. Від довшого часу вели там слідство, допитуючи, хто мене знає, щоби я не мав зв’язків і т. д. По довгих ревізіях і обшуках мене взяли на сьомий ляґпункт. Кажуть, що “опери” і їх помічники повиходили аж на вахту, щоби слідити, хто з в’язнів буде мене зустрічати. Нас запровадив конвой до якогось порожнього барака, і там до нас прийшов адвокат Дишкант, приніс мені чаю, цукру і хліба та дуже мною зайнявся. Та й інші наші в’язні, галичани, радо помагали. Я там переночував, відправив Службу Божу, і принесли горячої води. Але небаром прийшов начальник і