Чигиринські походи. 1677–1678 - Юрій Володимирович Сорока
Після блискучої, з точки зору фортифікації і ведення облог, анексії Кам'янця — Подільського турецька армія продовжила рух на захід, і дуже скоро яничарські бюлюки і татарські орди наблизилися до центру Руського воєводства Речі Посполитої — Львова. Для короля Михайла Вишневецького настав момент істини. Добре розуміючи, що армія Магомета IV навряд чи затримається біля львівських укріплень довше, аніж затримали її бастіони й стіни Кам'янця, поляки змушені були піти на невигідний для них мирний договір з Османською імперією. І договір, який дістав назву Бучацького трактату, був підписаний 18 жовтня 1672 року в місті Бучач (нині в Тернопільській області). За умовами Бучацького договору Поділля відходило до Туреччини як територіально — адміністративна одиниця під назвою Подільський пашалик, центром якого мав стати багатостраждальний Кам'янець — Подільський. Частина сучасної Тернопільщини між Збручем і Стрипою на південь від лінії Гусятин — Білобожниця — Бучач також відходила до Оттоманської Порти, складаючи Чортківську нахію Подільського пашалику Крім того, Річ Посполита зобов'язувалася заплатити одноразово 80 тисяч злотих контрибуції за зняття облоги зі Львова, а також виплачувати щорічно данину у 22 тисячі злотих. Стосовно Гетьманщини, точніше правобережної її частини, то Бучацький договір можна вважати в цілому позитивним для цих територій. Згідно з домовленостями, Брацлавщина і південна Київщина ввійшли до Української держави на чолі з гетьманом Петром Дорошенком. Польща визнала існування України, а також протекторат Туреччини над нею. Цікавим є також той факт, що в тексті Бучацького трактату вперше офіційно була вжита назва «Українська держава». І хоч, звичайно, Бучацький договір не можна порівняти за своїм значенням з доленосними для України договорами епохи Богдана Хмельницького, навряд чи варто применшувати значення такого трактування статусу України. Попри інше, формулювання, прийняте під час підписання договору в Бучачі, свідчить про ставлення такого потужного гравця, як Османська імперія, до держави, яку всіма силами намагалися не помічати Річ Посполита і Московське царство.
Попри досить сумнівні можливості Речі Посполитої в подальшому веденні війни з Туреччиною, сейм, який відбувся у квітні 1673 року, рішуче відмовився затвердити Бучацький мирний договір, що автоматично призвело до продовження війни. І лише 17 жовтня 1676 року в м. Журавно (сучасна Львівська область) між урядами Османської імперії та Речі Посполитої нарешті був підписаний мирний договір. Він став заключним актом польсько — турецької війни 1672–1676 років за право володіння українськими землями Правобережжя. Журавненський договір утретє за короткий проміжок часу розчленовував українську Гетьманщину. І якщо Андрусівське перемир'я 1667 року та Бучацький трактат 1672 року не встановили остаточної влади якогось із монархів у Правобережній Україні через самостійницьку політику гетьмана Петра Дорошенка, то договір, підписаний у Журавно, мав настанови більш конкретизовані для поділу правобережних земель України. Текст договору містив вісім статей. Згідно з вимогами, викладеними в цих статтях, територіальні суперечки між Річчю Посполитою та Османською імперією завершилися входженням більшої частини Правобережної України до володінь султана. Відтепер влада Польщі поширювалася лише на територію, південно — східна лінія якої обмежувалась юрисдикцією Білоцерківської та Паволоцької фортець. Про належність Правобережжя козацькому гетьману, як це фіксувалося в Бучацькому трактаті, вже не згадувалося. Також зазначалося, що незабаром має бути скликана спільна комісія для визначення кордонів між двома державами. Про гетьманську владу України, як третю із зацікавлених сторін, мову теж ніхто не вів.
Незважаючи на цей прикрий для нас факт, у жовтні 1676 року чотирирічна польсько — турецька війна закінчилась. Але її припинення зовсім не вирішило конфліктної ситуації, яка склалася навколо Правобережної України. Саме в цей час про свої права на землі Правобережжя заявила Московська держава, яка раніше лише стежила за перебігом подій, вдовольнившись загарбанням Лівобережжя. Після підписання Журавненського договору Москва звинуватила Польщу в порушенні Андрусівських домовленостей, що й призвело до загострення московсько — польських міждержавних відносин. А невдовзі розпочалася нова війна за Правобережну Україну. Але цього разу між Оттоманською Портою, з одного боку, та Московщиною і Лівобережною Україною — з іншого. Офіційним приводом до початку кампанії стало те, що московський цар і лівобережний гетьман Іван Самойлович, не звертаючи уваги на пункти Журавненського договору 1676 року, й далі продовжували тримати свої війська у правобережних містах. Саме це й стало причиною того, що багатотисячна турецька армія в 1677 та 1678 роках здійснила два потужні військові походи на Правобережжя. Ці військові операції ввійшли в історію під назвою Чигиринських походів. Але перед тим як перейти до детального опису подій, що мали місце під час Чигиринських походів, варто коротко ознайомитися зі складом турецького війська, задіяного в битвах під Чигирином, а також розглянути тактику і стратегію, за допомогою яких армія османських султанів вела бойові дії.
Армія Османської імперії,її склад і тактика ведення бойових дій
Описуючи армію османів, яка в 1677 році підійшла до стін Чигирина, намагаючись підкорити собі Подніпров'я, мусимо сказати, що її ніяк не можна віднести до військових формувань, які переживали в цей час апогей свого розвитку. Насправді армія турецького імператора, як і Османська імперія загалом, скоріше переживала наприкінці XVII століття свій занепад, хоча навряд чи вірним було б твердження, що військо Магомета IV було зовсім слабким. І це яскраво продемонструвала описана в попередньому розділі облога Кам'янця — Подільського. Але для того, щоб зрозуміти справжню загрозу, що її несли Україні вояки султана під час Чигиринських походів, мусимо повернутися трохи назад і коротко розглянути історію збройних сил Османської імперії до другої половини XVII сторіччя.
Слід зазначити, що, хоч супротивники османів постійно перебільшували чисельність їхньої армії, до середини XIV століття кількість вояків, які перебували на службі у султана, справді була непомірно великою навіть для такого сильного державного утворення, як Османська імперія. Крім її кількісної складової, як особливість саме цього збройного формування, слід відзначити те, що султани Османської імперії змогли створити армію, повністю підвладну монарху особисто.