Закляття відьмака - Юрій Григорович Логвін
— Ну, як не бажаєш ворожити, то зіграй мені! Доки душа моя не заспокоїться! — сказав боярин Симон.
— Та на чому я гратиму?
— На козі грай!
— Де ж я її візьму! — відмовлявся Книжник.
— А хто мені в дуду грав до самого Києва? Від Житомира до Києва?
— Ти, господине, чи збожеволів, чи блекоти наївся! — відрубав йому Книжник. Часом був такий гострий на слово, що нікому не вибачав і просто на рожна пер.
Боярин Симон на зухвальство Книжника не відповів нічого. Знітився і промимрив щось про свою комору. Там, мовляв, і гуслі є, і сопілки, і гудки, і бубни.
Поки Книжник наладжував гудок до гри, боярин пішов до студні. Видобув вина і ковбас. І засіли вони удвох з вином та ковбасою. Хліба не було. Хотів Книжник піти до найближчого хутора, що над Либіддю, і хліба там роздобути. Аж раптом боярин висмикнув шаблю і перед носом Книжникові дзись, дзись! І каже:
— Ти що — від мене втекти хочеш?! Чи, може, нечистої сили злякався?
— Тю на тебе, господине! Чого це я маю тікати? Що я на чужім хуторі робитиму?!! Я ж до тебе прийшов срібла позичити на книгу. А нечиста сила є скрізь! І в тебе на хуторі її не більше, ніж десь у шинку чи в печерах!
Звичайно, брехав Книжник боярину. Заспокоював його. Було на хуторі нечистої сили тьма-тьмуща! Чого б інакше Книжник відмовився ворожити боярину? Був він ясновидцем і бачив, що нечиста сила намертво вчепилась у бояринову душу своїми пазурами. Хитромудрий був чоловік і великий проноза. Деякі люди казали, що він і сам з нечистою силою знався. Бо інакше як би таке трапилось? В один і той же день він, чи його подоба, грав у двох шинках до танців воякам. Тільки в однім шинку грав на козі, а в другім на гудку. Той, що грав на козі, певно, був нечистий, бо він грав ляхам-воякам і все їхні танці! Ну скажіть, як справжній Книжник, котрий ходив до Московщини і в Орду, міг би знати лядські танці? А справжній Книжник грав купцям, що повернулись з Орди. Зразу того ніхто не збагнув, а потім поголос пішов серед тих, що по шинках вештаються: нечиста сила об’явилась, їм не дуже вірили, на сміх підняли! Мовляв, понабирались до чортиків та й чесних людей у дурні шиють. Але то тільки був знак, що диявол невидимою силою завітав до міста. Потім все воно об’явилось. Аж наступного року.
А поки що вони удвох сиділи цілими днями, пили вино, їли ковбасу без хліба чи ще там що і все співали та грали пісень… Нехай хто що хоче, те й каже, але Книжник знав заговорене слово, був справжній ворожбит. Бо грав він, співав і пив з боярином хтозна-скільки днів. Поступово боярин відійшов душею і вже не шаленів, не бігав по садибі й не поривався знайти Олешу. Коли боярину полегшало, Книжник вициганив у нього купу срібла й ключа від старого млина на ручаї. Я ще не говорила про той млин. Не тому, що забула, а тому, що час не підоспів про нього говорити. Млин належав боярину, але вже другий рік як прогнав він мельника-орендаря. І на млині нікого не було. Вода в запруді зникла, вода протікала старим руслом ручая, і жолоби-водоводи геть порозсихалися. Зима настала, крига Либідь покрила, а ручай все плюскотів з-під гори. Навколо млина був паркан із дубових паль, не гірший, ніж навколо садиби боярина. Тож Книжник навпростець через Либідь, через замерзлі болота пішов до Києва. Накупив там усякого-всього.