Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Наука, Освіта » З культурного життя України - Зенон Кузеля

З культурного життя України - Зенон Кузеля

Читаємо онлайн З культурного життя України - Зенон Кузеля

Левицький-Нечуй І.: Старосвітські батюшки та матушки (повість).

Левицький ЗІ.: Язик, нарєчіє ілї говор?

франка І.: Поеми. „Похорон.

Крім того Товариство готувало до друку коло 50 усяких видань, між иншим твори Франка (Учитель, Хрещення Володимира, Перехресні стемски, Для домашнього огнища, Батьківщина,

Зівяле листя, Украдене щастя, Данте Алїгієрі, Сїм казок), Нечуя Левицького (Бурлачка, Чортяча спокуса, Перші київські князі', Татари й Литва на Україні", Унїя й П. Могила, Біда бабі Палаж-цї, Біда бабі Парасцї, Голодному і опеньки мя-со), Модеста Левицького (два томи), Ореста Левицького (Волинські оповідання, Полтавські оповідання, Шкільні спогади), Черкасенка (Пріо небо, дві части, Дїткам, казка), Сумцова (Лєонар-до да Бінчі, Укр. співцї й байкарі, Історичні зразки укр. лїтер. єднання, Слобідсько-укр. історичні піснї), Кулїша (Мих. Чернишенко), Манжури (поезії), Н. Романовички (життя людське), К^щен-ка: Історію запоріжського війська, Степового: Запоріжський зімовник, переклади повістей Єжа і так дальше.

На замовлення товариства перекладали ся далі твори М. Гоголя й Тургенєва й писали ся історія Риму й історія Болгарії.

Видавництво „Слово" в Катеринославі видало між иншим дві книжки:

Зелений гай. Віршики й казки, з малюнками для дітей, зложила Олена Лчхлуса. 2. видання (Стор. 32, 16°, 50 коп.). Томпсон Сеттон: Зайцеві пригоди. Опов. для дїтей. Переклав Михайло Кривенюк (Стор. 20, 16°, 45 коп.).

У Киіві появило ся 1. число Видавництва Товариства „Стара Громада":

Русоеа С.: Що то є автономно-федеративний лад (Стор. 40, і)0 коп.).

Відновило свою діяльність і „Товариство прихильників науцї і штуці" у Київі, яке видавало щоденник «Жова Радат> й готувало до друку літературну спадщину Карпенка-Карого в пяти томах,

„Українська Видавнича Спілка" у Киіві (вул. Софіївська 7), видала збірку 27 пісень:

Ще не вмерла Україна (2 карб. 25 коп.).

Українські колядки Л. Кудрицького з нотами для хорів.

Чи книжка: Оповідання С. Черкасенка. Вони перемогли (стор. 233, 2 карб.) вийшла накладом цеї Спілки, чи „Українсько-Руської Видавничої Спілки", що під час війни друкувала дово-лї багато в Галичині (наприклад твори Стефа-ника, Гнатюка і т. д.), не можна на певне сказати.

Товариство „Українська Хата" у Херсоні випустило:

Українсько-руський словничок до «Кобзаря» Шевченка (Стор. 83, 75 коп. Х

В часописях була оповістка про „Українське Видавництво А. Кащенка" у Катеринославі (Басейна, 8), але блищих вісток про нього не маємо.

Під час війни 28. березня 1916. р. заснувало ся „Українське Видавництво у Катеринославі" (адр. Книгарня «Слово»), яке з кінцем першого року існування мало близько 100 членів з паями по 25 карб, і видало 9 та підготовило 20 книжечок, із звідомлення з дїяльности, від 1. січня 1917. р. поміщеного в «Новій Радї», довідуємо ся, що в видавництво поступило 39.194 карб. 47 коп., за які видруковано більше десятка дитячих книжок у ЧИСЛІ 139.000 примірників. Збори доручили окремій комісії відшукати придатну для видавництва друкарню. Ухвалено передати на будуче перегляд нових рукописів і редагування редакційній комісії, головою якої вибрано Л. Біднову.

З виданих книжок — знаю про такі: Дзелень-Бом. Збірник віршів для дїток дошкільного віку, складений слухачками Українками Київського Фребелевського Інститута, з передмовою С. Русової й вступною статтею редакторки В, Чсредииченкової. 2. видання. Ц. 1 к.

Малюйте дїти! Перша книжка для розмальовування (80 коп.).

Загірия М.: Про виборче право (ЗО коп.).

Гргпченко Б: Як жив укр. народ (ЗО коп.).

З давнїщих видавництв дуже живу дїяль-ність проявив київський „Час", який 22. липня відбув загальні збори, щоби нарадити ся над тим, що «обставини моменту ставлять перед товариством завдання великої ваги, видання шкільних бібліотек, одривного календаря, періодичного органу, органїзації крамної комори, поширення власної друкарнїі т. д. «Цю програму товариство старало ся перевести в життя й крім видавання книжок для загалу й шкільних підручників (між иншим другого видання Української Граматики Є. Тимченка (цїна 2 карб.) приступило від вересня до видання щомісячного критико-біблїографічного часопису, присвяченого справам укр. видавництв п. з. Книгарь. Літопись укр. письменства, який згуртував під редакцією В. Старого самих кращих українських письменників і критиків як П. Богацький, А. Вечорницький, П. Гай, О. Дїхтяр, Д. Дорошенко, В. Дубровський, Т. Єфремів, М. Жученко, Б. Ко-рольов, М. Левицький, Орест Левицький, П. Михайлович, А, Нїковський, М. Павловський, П. Понятенко, М Порш, В. Прокопович, Л. Ста-рицька — Черняхівська, Ю. Сїрий, М. Сріблян-ський (Шаповал), проф. Є. Тимченко, Н. Три-кулевська, К. Широцький, О. "Шульгин, А. Яков-лев і ин.

Видавництво «Час» видало Одривний календар на 1918. р, і створило власну «крамну контору» у Київі (Володимирська вул., 42).

Видавництво „Шлях", теж київське (Мар. Благовіщенська, 123), випустило 7 нових видань:

1. Аггенко О.: Вільний театр (25 коп.).

2. Аггєнко О.: Революція духа (думки з приводу реформи церкви) (25 коп.).

3. Коломійченко Хведір: Економіка й Україна (15 коп.);

4. Коломтченко Хв.: Революція й життя. Будівництво України (25 коп.).

5. Мандес Катюль'. Поезії в прозї. З французького переклав Микола Зоряний (50 коп.).

6. Лічета В.: Прилучення України до Москви в московській історичній лїтературі (35 к.).

7. Хоткевич Гнат: Авірон. Библїйна повість (друкувала ся).

Чимало книжок видано також заходом і коштом „Просвіт", які крім просвітної роботи звернули увагу і на видавництва. В цїй справі був окремий реферат на зїздї «Просвіт» дня 5 і 6. жовтня й референт В. Королів домагав ся утворення по ґуберпїяльних містах редакційно-видавничих просвітянських комісій для того, щоб упорядкувати видавничу діяльність <'Просвіт», щоб не видавати книжок подвійно та щоб видавати тільки книжки, які ДІЙСНО підходили би як по укладу так і по змісту для широких на-роднїх мас. Щоби видавничу справу забезпечити коштами, референт радив утворити видавничий просвітянський кооператив, рекляму, кольнорта-жу й т. ин. ЗТзд ухвалив завести предложені комісії і скликати анкету в видавничій справі.

Видаванням книжок займалося, о скільки маємо вісти, 9 «Просвіт».

І так "Просвіта» в Білій Церкві видала два метелики:

Земельна справа (5 коп.). Левицький М. Рідна мова (10 коп.). Винницька «Просвіта» випустила кілька маленьких брошурок на самі актуальні теми:

1) Трактат України з Московщиною 1654. р. і Універсал Центральної.

Відгуки про книгу З культурного життя України - Зенон Кузеля (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: