Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Оповідання - Васильченко С. В.

Оповідання - Васильченко С. В.

Читаємо онлайн Оповідання - Васильченко С. В.
очі такі, як із льоду» було: «Угадують: мороз чи не мороз?» Після слів: «А що, накликали мороза? Та й самі не раді!» було:

«Діти:

- Ну, то що? Він же такий, мамо, добрий-добрий.

- Що добрий, то добрий, тільки...» Після слів: «Чого в нього самопал за поясом?» було: «Батько позирнув на матір: чи казати їм, чи ні? Далі...»

Закінчення було іншим: «Погасили каганець. Тихо. Тільки по вікнах усе хтось малює, усе хтось вирізьблює на шибках: то листя з папороті, то соснове гілля, то якісь квіти із-за моря. З білого мережить, а золотом крайки тоненько облямовує, і сяє в темній хаті, як у квітчастому ліхтарі золотому. Тріснуло. Заблищала на шибці тоненька наколота дуга, як золота нитка. Довго не спали в ту ніч діти, з-під кожуха голови висували, чорними очицями по хаті дивились: і все їм здавалось, що то він іще ходить кругом хати, що це той славний розбійник Мороз золотом яскрить їм з лісу довгу ніч у маленькі їхні вікна».

Подається за вид.: Васильченко Степан. Повна збірка творів, вид. 3, т. 2, с. 269-275.

 

 

ГОСТІ

 

Вперше надруковано в журн. «Глобус», 1928, № 8, с. 114-115.

В архіві письменника зберігається вісімнадцять варіантів цієї новели під різними заголовками. Деякі з них становлять майже закінчені редакції, які різняться від першодруку лише незначними правками, інші - окремі фрагменти. Зокрема, на звороті перших двох сторінок ранньої редакції (од. зб. 53) написано і закреслено автором новин початок твору. Наводимо його: «Сам професор, видатний художник-маляр, стояв на веранді і, зіпершись на перила, дивився на мальовничий захід. Десь угорі пунктирною кометою облітали у вирій журавлі, кидаючи на землю далеке - крру! - крру! - мов кришили там гаряче каміння. Професор дивився на своє, як мовляв він, дачне «кіно». Уже кілька днів підряд стояло на годині, і вересневі вечірні заходи щораз все більше огнем займали небо і розгорталися у грандіозний театр кольорових тіней, в яких марились події останніх років і днів. Тепер зразу над лісом стояв величезний фантастичний ярмарок, осінній, роковий, з возами, з коней табунами, з червоного вина ріками, що шумувало буйними яскристими водограями».

Варіант твору за автографом (од. зб. 54) майже нічим не відрізняється від першодруку, але має дещо змінений початок: «В надвечірній вересневій синяві висів над зеленими верхами лісу, мов з кленової тріски вирізаний, човник (місяць), а на заході виросла грандіозна вишнева гора, що з-під тієї гори буйними водограями шумувало яскристе червоне вино.

Дача на пригорі палала в малиновому пожарі. (Тут же, здавалося, шугали вишневі іскри, збуджуючи хвилюванням: от-от на комусь займеться як не рукав, то пола одежі.) Коло веранди стояли візники, нетерпляче похльоскуючи батогами. На веранді, притьмарена рожевою млою, жива прозора картина...»

Варіант оповідання під назвою «На кленовім мості» (од. зб. 57), повна рання редакція новели «Гості» - цікавий дещо відмінним порівняно з першодруком розгортанням сюжету. Цей варіант хоч і в ще недосконалій редакції, можна вважати окремим твором.

Подається за автографом (од. зб. 50).

 

 

 

_____________

 

Васильченко С. В.

 

ОПОВІДАННЯ

 

Збірка оповідань

 

 

247

 

 

 

Друкований текст для вичитування взято з:

Степан Васильченко. Оповідання. Повісті. Драматичні твори. Київ, «Наукова думка», 1988.

Серія «Бібліотека української літератури»

 

 

 

Відмінна якість:

електронний текст книги повністю відповідає друкованому оригіналу!

 

 

© Остаточне вичитування, форматування і оформлення тексту: OpenBook, 2021

 

© Електронна бібліотека

класики української та світової літератури «Відкрита книга»

 

2021

1 - Йдеться про «Збірник арифметичних задач» російського методиста-математика Василя Андріановича Євтушевського (1836-1888), за яким протягом кількох десятиріч вивчали арифметику у школах Росії та України.


2 - Пацанок - хлопчик. (Прим. автора).


3 - Солдата-вартового. (Прим. автора).


4 - Пришию - уб’ю. (Прим. автора).


5 - Грач - по-тюремному - новак. (Прим. автора).


6 - Бог - те ж, що й Іван по-тюремному. (Прим. автора).


7 - Гарному. (Прим. автора).


8 - Єрик - дідок. (Прим. автора).


9 - Попались. (Прим. автора).


10 - Полюбовницю. (Прим. автора).


11 - Ботать - брехати. (Прим. автора).


12 - Угудзявий джигунець - баламут, весь у гудзиках.


13 - Акцизний чиновник - чиновник, який працює в акцизі. Акциз - назва установи, що збирає податок на цукор, горілку, тютюнові вироби і т. ін., який підприємці включають у їх продажну ціну.


14 - Освійчатись - тут: освоюватись.


15 - «Дід, що гвіздки вириває» - домовик, за забобонними уявленнями слов’янських та інших народів - добрий або злий дух, що живе в домі, бог домівки і майна.


16 - «Сатана в бочці» - йдеться про п’єсу В. Дмитренка «Кум мірошник або сатана в бочці».


17 - Ганяти «панаса» - грати в піжмурки.


18 - …в школі був акт… - Тут йдеться про прощальний урочистий день навчального року.


19 -

Відгуки про книгу Оповідання - Васильченко С. В. (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: