Пройдисвіт - Марко Вовчок
Друкується за українським текстом, опублікованим у кн. «Марко Вовчок, Посмертні сповідання», К., 1910, стор. 45-59.
Початок сповідання до слів: «Коваль був чудний собі чоловік» вперше надруковано в журналі «Вечерниці», 1863, № 10. Повністю оповідання вперше опубліковано за копією з автографа в журналі «Літературно-науковий вісник», 1908, кн. 2.
У «Передмові» до книги «Посмертні оповідання» зазначено, що після смерті Марка Вовчка «в її паперах, крім дрібних уривків, знайшлося п’ять більших оповідань (щоправда - теж майже всі не повні), що не були друковані за її життя або були видані в інших редакціях». До цих п’яти оповідань, як сказано в «Передмові», належить і «Пройдисвіт», написаний приблизно в 1859-61 рр.
«У «Посмертних оповіданнях» початок «Пройдисвіта» дано за текстом, опублікованим у «Вечерницях» (1863, № 10, стор. 73- 76), а решту - за автографом, що був у розпорядженні В. М. Доманицького, який і підготував текст цього твору для видання «Посмертних оповідань».
Текст «Пройдисвіта», що тут публікується, відмінний від відомого російського варіанта цього оповідання і надрукованого за цим варіантом українського перекладу В. М. Доманицького (див.: Марко Вовчок, Народні оповідання, т. III, Накладом українсько-руської видавничої спілки, у Львові, 1904).
Російський варіант відзначається дещо ширшою характеристикою персонажів, докладнішою мотивацією їх поведінки, а звідси - й додатковими епізодами.
Текст, що тут публікується, цінний як перший (ранній) варіант цього оповідання.
Марко Вовчок
ПРОЙДИСВІТ
277
Друкований текст для вичитування взято з:
Марко Вовчок. Твори в семи томах. Том 1. Київ, «Наукова думка», 1964.
Відмінна якість:
електронний текст книги повністю відповідає друкованому оригіналу!
© Вичитування, правка, форматування і оформлення тексту: OpenBook, 2020
© Електронна бібліотека
класики української та світової літератури «Відкрита книга»
2020