Житія Святих - Січень - Данило Туптало
49. ТЕРТІЙ святий, що записав Послання до Римлян, яке говорив святий Павло. У ньому ж сам себе згадує так: "Вітаю вас і я, Тертій, який писав послання це в Господі". Був єпископом, другим після святого Сосипатра, де ж і мученицький здобув вінець.
50. ЕРАСТ святий, його ж Павло святий у тій самій епістолії згадує, був економом Єрусалимської церкви, потім же єпископом Паніяди.
51. КВАРТ святий, якого у тій же епістолії згадано, був єпископом у Бейруті. Про цих двох святих разом Павло святий пише: "Вітає вас Ераст, будівничий градський, і Кварт, брат".
52. ЄВОД святий в Антіохії після святого апостола Петра був єпископом, його ж згадує святий Ігнатій Богоносець у Посланні своєму до Антіохіян, говорячи: "Згадуйте блаженного Євода, отця вашого, якого першим вам апостоли пастирем поставили".
53. ОНИСИФОР святий, його ж згадує Павло святий у Посланні другому до Тимотея, говорячи: "Хай дасть же милість Господь Онисифоровому дому, бо багато разів дав мені спочинок і вериг моїх не соромився". Був єпископом у Колофоні і в Киринії.
54. КЛИМЕНТ святий. Був єпископом у Римі після святого апостола Петра і після єпископів Ліна та Клита. У вигнанні ж був у Херсонесі, помер страдницьки, утоплений в глибинах морських.
55. СОСТЕН святий. Був єпископом у Колофоні.
56. АПОЛОС святий, його ж згадують Діяння апостольські так: "Юдей же один, Аполос на ім'я, олександрієць родом, муж учений, прийшов до Ефесу, сильний він у Книгах, він був навчений дороги Господньої, і, палаючи духом, говорив і учив пильно про Господа". Був єпископом у Смирні перед святим Полікарпом.
57. ТИХИК святий, якого згадано в Діяннях апостольських і в Посланнях Павла святого до ефесян і колосян: "А те, що, — каже, — про мене скаже вам Тихик, улюблений брат і вірний служитель у Господі, його ж послав до вас на це власне, щоб довідалися про нас, і щоб утішив серця ваші". Був єпископом Колофонським після святого Состена.
58. ЕПАФРОДИТ святий, його ж згадує Павло святий у Посланні до филип'ян, говорячи: "Вважав за потрібне Епафродита, брата і співробітника, і співвойовника мого, вашого ж апостола і служителя потребі моїй, послати до вас". Був єпископом в Адріянії.
59. КАРП святий. Був єпископом у Верії Тракійській.
60. КОНДРАТ святий, був єпископом в Атенах і Магнисії, де ж, слово Господнє проповідуючи, муками кінець прийняв від атинеїв при царі Адріяні.
61. МАРКО. Був єпископом у Біблосі, що у Фінікії, його ж і Сінію недруги прогнали.
62. ЗИНА святий, на якого казали Законник, тобто закону Мойсеевого учитель. Його ж Павло святий у Посланні до Тита згадує: "Зина Законника негайно вишли вперед до мене". Був єпископом у Діосполі.
63. АРИСТАРХ святий. Був єпископом в Апамеї Сирській.
64. ПУД святий, його ж згадує Павло святий у Посланні другому до Тимотея: "Вітає тебе, — каже, — і Пуд". Був у Римському синкліті муж благочесний, приймаючи у дім свій зібрання святих апостолів Петра й Павла та инших вірних.
Його ж дім перетворився через те на церкву, названу пастирською, у ній же і Петро святий, кажуть, священнодіяв.
65. ТРОХИМ святий, його ж Діяння апостольські згадують, але і Павло святий у Посланні тім же до Тимотея. "Трохима, — каже, — залишив у Мілеті хворого"[90]. Він з Пудом та Аристархом у всіх гоніннях за Павлом святим ішли, і, врешті, при усіченні його в Римі Нероном всі троє були усічені.
66. МАРКО святий, небіж Варнави, був єпископом в Аполоніяді, його ж згадує Павло святий у Посланні до колосян разом зі святим вищезгаданим Аристархом: "Вітає вас Аристарх, ув'язнений разом зі мною, і Марко, небіж Варнавин.
67. АРТЕМ святий, його ж згадує Павло святий, пишучи до Тита: "Коли пришлю Артема до тебе". Був єпископом у Айстрі.
68. АКИЛА святий згадують, єпископом в Іраклії був, в Азії ж і Ахаї проповідував Слово Боже і від невірних убитий був.
68. ФОРТУНАТ святий, його ж Павло святий у Першому посланні до коринтян згадує. Кончину блаженну в проповіді слова Божого дістав.
69. АХАЇК святий, його ж разом із Фортунатом у тому ж Посланні до коринтян Павло святий згадує: "Радію, — каже, — через прихід і Фортуната, і Ахаїка, бо вашу втрату заповнили, заспокоїли-бо мій дух і ваш".
Тут лик повний закінчується святих сімдесятьох апостолів. До нього ж [за иншим зводом Євангельським, розповідають, явив Господь й инших сімдесят два] долучаються і ще два.
71. ДІОНІСІЙ святий Ареопагіт, єпископ Кесарії Палестинської. Про цих апостолів говорить таке: "Додав до них Ареопагіта одного, Діонисія на ім'я, він же був Павловою проповіддю в Атенах до віри навернувся, як Лука в Діяннях апостольських пише".
72. СИМЕОН святий, названий Ніґер, його ж Лука святий у Діяннях згадує, говорячи: "Були, — каже, — деякі в Антіохії в церкві пророки й учителі: Варнава і Симеон, названий Ніґер", згадуючи його між апостолами. Ось-бо імена їхні згадує — Марка, Луку, Юста, Варнаву, Апелія, Руфа, Ніґра [тобто Симеона Ніґра] та инших сімдесятьох двох". Так Єпифаній святий пише, у двох речах нас запевняє: що лик цих святих апостолів містить у собі осіб сімдесят дві і що святий Симеон Ніґер є одним з того ж числа апостольського. Але і святий Іван Дамаскин в Октоїху п'ятого гласу у середу на вечірні після дванадцятьох апостолів собор сімдесяти і двох згадує, говорячи: "всехвальна десятка з двійцею виявилася досконалою, ввівши єдиноревний собор сімдесяти двох". Їхніми ж усіх вельми помічними святими молитвами щоб і ми сподобилися в зібранні святих бути звання небесного причасниками і розуміти Превишнього апостола й Архиєрея віри нашої Ісуса Христа, хвалячи Його з Богом Отцем і святим Духом на віки вічні. Амінь.
Відомо ж хай буде, що, окрім усіх цих описаних тут святих апостолів, може знайтися і ще більше сучасників, рівноапостольних святих, як свідчить про те Євсевій, Кесарії Палестинської єпископ, який у Книзі своїй першій, у главі дванадцятій пише таке: "Ім'я кожного [із дванадцятьох] апостолів Христових достатньо з Євангельських свідчень кожному відоме, а про сімдесят апостолів жодного каталогу точного ніде не тратіяється. Якщо ж захочеш роздивитися, то більше ніж сімдесят легко знайдеш, одного тримаючись свідчення Павла святого, що в