Нові коментарі
У неділю у 18:53
Суки где вторая часть
Серце пітьми - Джозеф Конрад
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Детективи » Смерть за алфавітом - Єжи Едігей

Смерть за алфавітом - Єжи Едігей

Читаємо онлайн Смерть за алфавітом - Єжи Едігей
себе вокзальну службу.

— Правильно, — погодився майор, — потяги мусять відходити вчасно. А начальник уже прибув?

— Я тут. — На порозі відчинених дверей з’явився чоловік у формі залізничника. — Мене сповістив мій заступник М’єнкош. Ну й жахлива історія! Аж не хочеться вірити. Значить, у Забєгові знову сталося вбивство? Як усі й припускали, загинула людина, прізвище якої починається на літеру «D».

— Ви його знали? — запитав Зайончковський.

— Звичайно. Дванадцять років працювали разом. Спокійний чоловік, кваліфікований стрілочник, і така лиха доля його, бідолаху спіткала. За що?

— Я також хотів би це знати. Де він мешкав?

— У Папротні. Шість кілометрів звідси, у напрямку Катовіць. Спочатку був там робітником по ремонту доріг. Потім закінчив курси стрілочників і складачів, після чого його перевели до Забєгова. На роботу доїжджав поїздом. У Папротні мав будинок з присадибною ділянкою.

— Скільки мав років?

— Мав біля п’ятдесяти. Батько чотирьох дітей. Двоє синів також працюють на залізниці. Одна дочка вийшла заміж, найменша, мабуть, цього року отримала атестат зрілості.

— Зрозуміло, — мовив майор. — Делькот мешкав не в Забєгові, тому його і не було в моєму списку.

— Звичайно, він, як і всі мешканці повіту, знав, що міліція застерігала людей з прізвищами на «D», але самого застереження мало, — думав уголос начальник станції. — Вбити залізничника на сортувальній — зовсім не важко. Досить причаїтися за вагоном і чекати зручного моменту.

— Але ж є охорона товарної станції!

— Двоє вартових на кілька кілометрів колій — те саме, що й нічого.

У цей час до поста ввійшли міліціонери зі слідчого відділу і лікар. Майор підвівся.

— Ходімте, — мовив він до них, а тоді до начальника. — Не підете з нами?

— Ні. Не хочу дивитись на цього бідолаху. До всього, повинен бути тут, на вокзалі, доки колега М’єнкош повернеться і приступить до чергування. Чи, може, я потрібний вам?

— Та навряд, — заперечив майор. — У разі чого, знаємо, де вас розшукати.

— А туди можна доїхати? — запитав працівник слідчого відділу.

— Попід колією є стежка, — пояснив начальник. — Вдень, може, й пощастило б проїхати машиною, але вночі я не став би ризикувати.

— Підемо пішки, — вирішив майор. — Старший сержант Щигельський дорогу знає і нас проведе.

— Тільки будьте уважні: в цей час на станції досить жвавий рух — саме формуються чотири товарні потяги, а вагони без локомотива котяться з сортувальної гірки безшумно.

Довго блукали плутаними коліями. Вся територія товарної станції освітлювалась потужними електричними лампами на високих металевих стовпах, тож було досить добре видно. Вдалині вимальовувався будиночок, що стояв на високому — метрів з десять увишки — насипному пагорбі.

— Це і є сортувальна гірка, — пояснив Щигельський, котрому часто доводилося чергувати на товарній станції. — Отой будиночок — диспетчерський пост, у ньому стрілочні передачі. Згори видно всі дороги і, таким чином, можна керувати складанням вагонів. Делькота вбито з того боку гірки. Якихось півкілометра від поста.

— Хто його знайшов?

— Кароль Ліпковський, помічник диспетчера. Я йому сказав чекати нас на посту.

На першому поверсі будинку, схожого на квадратну вежу, міліціонери застали трьох чоловік. Одного з них, заступника начальника станції Францішка М’єнкоша, майор знав в обличчя, бо часто зустрічався з ним на вокзалі. Двоє інших відрекомендувались: Кароль Ліпковський і диспетчер Едвард Новак.

— Це ви знайшли вбитого? — запитав майор у Ліпковського.

— Я помітив, — відповів замість того диспетчер, — що вагони не зчеплені. Отож послав колегу Ліпковського дізнатися, в чому справа. Ліпковський шукав Делькота, гукав його, нарешті знайшов — той лежав між третьою і четвертою коліями. Сповістив мене і решту працівників нашої гірки.

— Як ви збагнули, що вагони не зчеплені? — Майор не дуже добре орієнтувався в ситуації.

— Може, я вам поясню, пане майор, — утрутився М’єнкош, — в чому полягає робота цього поста і сортувальної гірки. Прошу підійти до вікна.

Три стіни приміщення були суціль засклені. До однієї з них М’єнкош підвів міліціонерів.

— З цього боку гірки ви бачите залізничні колії, які розходяться великим віялом. А з протилежного боку гірки всього одна колія. Тут можемо формувати одразу шість чи сім товарних составів. До нас прибувають залізничні вагони з Катовіць, Битома, Сосновця та інших великих міст Сілезії. Ми їх сортуємо — з’єднуємо в один состав ті вагони, які мають іти з Забєгова в одному напрямку. Відтак, прямі потяги їдуть швидко, майже ніде не зупиняючись, аж до кінцевих станцій. Їх можна назвати товарними експресами. Змішаний же зупиняється скрізь, де потрібно відчепити один чи більше вагонів, або ж там, де необхідно причепити нові вагони.

— А хіба цього не можна зробити відразу в Катовіцях чи в Битомі?

— Звичайно, що можна. В Сілезії є кілька великих станцій, де щоденно формуються сотні найрізноманітніших товарних составів. Але їх не вистачає. Навіть найбільша сортувальна станція має оптимальні розміри, подальша її розбудова обертається для держави збитками. Ось чому повинні існувати такі товарні станції як Забєгово, куди з різних місць Сілезії прибувають вагони з товаром, що має бути доставлений на північ і на захід: ми ж тут формуємо з них відповідні состави.

— Як це робиться? — Майорові здавалося: що більше залізничних таємниць вони знатимуть, то легше буде вести слідство.

— Із сортувальної гірки ми формуємо состави: наприклад, на першій колії — прямо до Щеціна, на другій — до Зельоної Гури, на п’ятій — змішаний, до Кельц і Радом’я. Потяги, що прийшли до Забєгова з Сілезького напряму, по черзі в’їжджають на гірку з боку пасажирського вокзалу. Тут вагони розчіплюються, котяться з гори за інерцією й відразу ж скеровуються на відповідні колії. Скріплювач з’єднує їх там у состав.

— А звідки скріплювач знає, на яку колію побіжить вагон?

— Має такий самий графік, як і диспетчер. Крім того, бачить, як саме переведені стрілки. Бачить на світлових таблицях.

— Однак я ніяк не розумію, як диспетчер міг звідси побачити, що вагони не зчеплені. Не дивлячись на ліхтарі, там доволі темно і надто далеко.

— Він не бачив, він чув.

— Що чув?

— Котячись із гірки, вагон ударяється в состав, що стоїть, і з’єднується з ним. Виразно чути один удар. Якщо ж стрілочник не причепить вагона, він після удару в состав одкотиться на

Відгуки про книгу Смерть за алфавітом - Єжи Едігей (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: