Репортер - Юліан Семенов
… Я потім довго тренувався перед дзеркалом, говорив з уявним співрозмовником, награвав доброту в погляді, репетирував усмішки, гримаси жалю, співчуття, жадібного інтересу. Спочатку це мені допомагало, та все перевернулось, коли я надрукував у молодіжній газеті нарис про дворових хуліганів і про їхнього вожака Сеню Шарикова; мене вітали — «стрижневий матеріал»; увечері до редакції прийшла його мати: «Що ж мені тепер робити, коли Сеню посадили?
В мене двоє малюків, я ночами працюю на станції — на двадцять карбованців більше платять за нічні чергування… З ким же мені діток лишити? Адже вони, коли прокидаються, плачуть, води просять, на горщик треба посадити, а Женя взагалі в ліжку мочиться, підмивати треба, це все Сенін клопіт був… Пришліть хоч якихось тимурівців…»
… Я провів з дітьми Шарикової дві ночі, добився, щоб Сеню звільнили (начальник відділення міліції на мене не дивився, вигравав вилицями, чоловік совісний, пенсійного віку, втрачати нічого).
— Взагалі, — говорив він скрипучим, безнадійно-канцелярським голосом, — посадити треба не його, а ваших комсомольських балакунів. Що хлопцям у дворі робити? Ну скажи?! Спортмайданчика — немає? Нема. Підвали порожні? Порожні. А танцзал — ні-ні, заборонено інструкцією… В бібліотеці цікавих книжок додому не дають, та й черга на них… Прийде якийсь ваш фертик у жилеті і почне хлопцям тлумачити про продовольчу програму чи про те, як у світі капіталу експлуатують дитячу працю… А у Сені з його братією від вашого комсомольського занудства аж вуха в’януть… Їм — за фізіологією — ворушитися треба, енергію свою вивільняти… А ви — блем-блем, уперед до дальших успіхів, а його мати дев’яносто три карбованці на місяць одержує… На чотирьох…
Наступного дня я подався в ЖЕК; начальниця тільки зітхнула: «На які кошти ми спортмайданчик побудуємо? Живемо в країні «недозволеності», все розписано по кошторисах: тисяча — на прибирання, три тисячі на ремонт — та й годі. Хоч мені ремонт і не потрібен, жильці за під’їздами наглядають, не дозволяють шкрябати стіни цвяхами, але ж все одно ці гроші мені ніхто не дасть перекинути в іншу статтю, а сама я пальцем не поворухну — кому хочеться на світ дивитися крізь грати?! У нас, юначе, здавна заведено: що згори спущено — те й роби, а сам не смій… Холопи і є холопи! А відверта з вами тому, що я інвалід праці, на хліб з молоком вистачить…
Ось тоді я згадав мамині слова про те, як батько придумував собі людей; мабуть, це було для нього як засіб захисту: коли придумаєш у кожному стрічному добру таємницю, не таким безнадійним здається життя. Справді, людина — творець власного щастя, але одні крадуть і купують дорогі меблі, а другі вигадують світ хороших людей, щоб пристойно поводитись на землі — між минулим і майбутнім. І те й те у всіх однакове, тільки життя різне…
— Василю Пантелійовичу, — сказав я Горенкову, — вашу справу вивчає експертна комісія… З того, що я зміг зрозуміти, мені ясно, що ви ні в чому не винні.
— Правильно. Але мене не задовольнить амністія, списання через хворобу, зміна статті… Я вимагаю сатисфакції…
— Ви у своїх скаргах не згадували імен… Хочете назвати тих, хто судив вас?
— Цих звинувачувати не можна — безправні люди… Їхнє становище жахливе. Адже вони програму «Час» дивляться, «Правду» читають… Усіх тепер закликають до перебудови, сміливості, ініціативи, а ті, хто мене судив, досі живуть законами, які покликані карати за ініціативу і сміливість. Бідолашні судді! Мені їх жаль… А звинувачую я нашого заступника міністра Чуріна, — він схвалив мої пропозиції, дозволив почати експеримент до того, як це було введено в галузі, я повірив йому на слово, без наказу. А коли нагрянули ревізори — дуже великі прибутки пішли, дуже швидко я почав здавати об’єкти, — і побачили, що я перекидаю гроші із статті «Телефонні переговори» на преміальні, з графи «Розпис стін» на соцпобутсектор, борець за втілення в життя рішень двадцять сьомого з’їзду Чурін відмовився від своїх слів, заявивши, що я на нього зводжу наклеп, ніякого дозволу він не давав, брехня…
— Можна кілька запитань?
— Давайте. Але як я почну занадто розпалятись — зупиняйте. Злість від сатани, від неї сліпнеш і втрачаєш логіку…
— Поясніть, як вам удалося за рік вивести трест з прориву?
— У справі все є.
— Ваші показання написані дуже нервово, Василю Пантелійовичу, — зазначив я. — Ви ж їх у тюрмі писали…
— Можна