Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Зарубіжна література » Дорога в нікуди - Грін Олександр

Дорога в нікуди - Грін Олександр

Читаємо онлайн Дорога в нікуди - Грін Олександр

Ви знаєте, що я позитивна людина.

— А! Ви давно мені це говорите. Однак Римма вже отримала від вас спідницю і туфлі, а для мене вам шкода порожнього горіха.

— Кет! — сказав наглядач, схопивши її за обидві руки вище ліктів. — Так це тому, що ви мене зневажаєте. Я дорого б дав ... та, але ви захоплюєтеся саме злочинним світом. Навіщо прийшли? Говоріть!

Катрін вивільнила руки і, відступивши, дістала з волосся паперову трубочку.

— Слухайте, Кравар, — шепнула спокусниця, стиснувши гарячої рукою спітнілу кисть розхвильованого сторожа, — якщо передасте записку, можете тоді мені теж купити туфлі.

— Так! Два задоволення відразу: записку коханцеві і ще туфлі за це! Ви ... хитра гуска, Кет, їй-богу.

— Ось і видно, яка ви позитивна людина. У мене немає коханця в тюрмі, клянусь чим хочете! Просто один старий приятель хоче сповістити свого знайомого.

— Адже ви надуєте, Кет?

— У таких випадках не надувають. Кравар знав, що Катрін не бреше. У подібних випадках правила гри дотримуються дуже суворо.

— Боюся я ... — почав Кравар і замовк, вдивляючись в насторожене лице жінки з ласкавою підозрілістю. Він мовчав, думав, нарешті сказав: — Чи можна подивитися, що написано?

— Звісно! Нате. Читайте, будь ласка, нічого особливого там немає.

Кравар взяв папірець, озирнувся на Хуртея, що уважно дивиться на нього, кивнув йому і прочитав таке:

"Будь здоров, старина Джемс, пам'ятаєш нашу зустріч дев'ять років тому на Тахенбакській дорозі? Як здорово знищував ти пиріг з ріпою і вино. Я чув що

твої справи пішли добре. Сидів ти тоді з Томом Адором. Та було діло. Він кланяється тобі. Розкажи, чи не потрібно тобі чого. Видужуй. Твій Білль ".

— Ну да, проста записка, — сказала Катрін, стежачи за виразом обличчя Кравара, який, понюхавши, чи не пахне папір соком цибулі, який заміняє симпатичне чорнило, ще, для вірності, запаливши сірник, погрів папірець на вогні, — там нічого немає. Я знаю.

Кравар випнув нижню губу, рішуче повернувся і підійшов до Хуртея. Вони удвох довго розглядали записку. Залишивши її у Хуртея, Кравар повернувся до Катрін.

— Кому передати? — запитав Кравар.

— Джемсу Гравелоту, в лазарет. Нехай він зараз пришле мені відповідь.

— Катрін, я тебе люблю, це вірно, тільки сама розумієш: якщо ми з Хуртеєм ... це одне, а в лазареті не те. Гроші необхідні.

— Так візьміть, — вона подала Кравару один золотий. — Гроші не мої, ясно.

— Ми тут всі мудреці, — відповів Кравар. — Я за шість років бачив і знаю чимало. Жди. Краще пройдися, тільки далеко не йди. Я дзенькну ключем.

В цей час Давенант спав і бачив уві сні темну воду, що заливає нічні поля. Його нозі було ні краще, ні гірше, коліно не згиналося, а тому болісно було підходити до кватирці для куріння, і він, скільки міг, утримувався курити.

Наглядач, що чергує всередині лазарету при одинадцяти одиночних камерах, беззвучно відкрив двері і, увійшовши, різко струснув арештованого за плече. Давенант перестав дихати і розплющив очі.

До його підборіддя впала записка.

— Пишіть відповідь, — шепнув наглядач, негайно йдучи і закриваючи двері з зовнішньої боку.

Замок тихо клацнув.

Давенант сперся на лікоть і прочитав записку, миттєво зрозумівши дивний текст по асоціаціям "дев'яти років", "Том Адора" і "Тахенбакської дороги". Не знаючи, де Стомадор, Давенант бачив, що йому пише саме ця людина, все добре знаючи про нього.

Він відчував покірне почуття турботи, як ніби груба рука похмуро підіткнула навколо нього тюремну ковдру.

Йому стало жарко і весело. Заспокоївши глибоким зітханням стукіт серця, що заливалося надією, Давенант витягнув з матраца маленький олівець, присланий на днях Тергенсом, і відповів Стомадору на звороті записки те істотне, про що наполегливо розмірковував ці дні:

"Мені потрібен Орт Галеран. Якщо він живий, про нього може сказати власник кафе Адам Кішлот; я забув номер будинку, де жив Галеран. Кафе було тоді на розі Курній і Проточної вулиць. Треба сказати Галерану, що його сповіщає про себе хлопчик, з яким він їздив на мис Бай років дев'ять тому і який дав йому золотий для гри ".

Давенант не підписав з обережності, але і без того ці рядки ледь вмістилися на обороті записки. Не шкодуючи, від збудження, хворої ноги, він зашкутильгав до дверей, прислухався і легенько стукнув. Наглядач був тут. Відкривши двері, він швидко схопив записку і знову замкнув Давенанта, що сів на ліжко думати. Через кілька хвилин Кравар дзвякнув ключем об ворота, і Катрін вийшла з тіні.

— Беріть скоріше і йдіть, Кет, — сказав Кравар. — Начальник в'язниці відправився перевіряти пости. Ну і жінка ... — додав він їй услід. — Дивіться ж, я завтра прийду!

Не обернувшись, Катрін мовчки кивнула і була в крамниці, коли Стомадор і Ботредж вже знемогли від очікування, почавши тупо мовчати.

— Читайте! — сказала, захекавшись, Катрін. — Вся пошта в Покета не варта однієї моєї голови.

Вона кинула записку на стіл і, хвалькувато узявшись в боки, налила собі склянку перцівки, яку випила з жадібністю.

— Як досягла? — запитав захоплений Ботредж, хапаючи її за талію і підтягуючи до себе, поки Стомадор трудився над прочитанням нерозбірливого почерку Давенанта. — Як ти досягла, я питаю?

— Жіночі справи хитріше твоїх, молодик, — відповіла Катрін. — Я дала золотий. Це за вами борг, Стомадор.

Продовжуючи читати, Стомадор неуважно глянув на неї і так само неуважно подав їй три золотих.

— Що робити? Таке наше життя, — зітхнув Ботредж, осміхнувшись своїм думкам про цей випадок біля воріт. — Так все вдало, дядечко Стомадор — Ах, мила Кет, — сказав Стомадор, — ти так прислужилася мені, що я відкриваю тобі

кредит на цілий місяць і ти можеш брати, що захочеш. Доручено мені, розумієте, знайти одну людину, а так як ви тепер повинні забрати ще дві пляшки перцівки і йти спати, я тут один буду складати плани.

Глава VIII

На другий день, упросивши Ботреджа торгувати замість себе, Стомадор відправився шукати Галерана за вказівками записки Тіррея і, надівши міський костюм, з'явився перш за все за адресом Кішлота, який давно вже закрив свою "Відразу". На людному місці Кішлот тримав магазин готового взуття. Справи його йшли так успішно, що він збирався відкрити ще два таких магазину. Не вживаючи більше ні протиприродної, ні скільки-небудь оригінальної реклами, Кішлот потрапив на "жилу", як обіцяв це в припадку заздрощів Давенанту; секрет збагачення Кішлота полягав в покупці великих

партій бракованого товару за півціни і продажу його за вартістю нормальної взуття.

Незначний брак, очевидний фахівцю, приймався простим покупцем, якщо він

помічав його, за випадковість; при скаргах Кішлот охоче обмінював бракований виріб на бездоганний, але скарг було мало, а товару багато.

Кішлот погладшав, вивчився грати на механічному піаніно і сватався до однієї веселої вдові, яка мала власний будинок.

— Орт Галеран? — запитав Кішлот Стомадора, коли дізнався про мету візиту. — Його адреса відома в кафе "Пончо". Там я зустрівся з ним, але до мене він вже давненько не заходив.

— Головне було мені — знайти вас, — сказав Стомадор. — Я провів на курній вулиці години два, розпитуючи в будинках і на кутах, я втомився, сів в пивній і взяв газету. Тут я побачив, як я дурний. Серед оголошень на видному місці зазначений ваш магазин: "Кращий магазин готового взуття "Крила Меркурія" — Адам Кішлот ". Отже, я піду в "Пончо".

— Ми поміщаємо оголошення два рази в тиждень, — добродушно сказав Кішлот. Він помовчав.

— Ви знаєте Галерана?

— Ні. Але одна людина, мій друг, знає його і хоче розшукати.

Подякувавши, Стомадор залишив Кішлота і наказав шоферу таксомотора їхати в кафе "Пончо".

Незабаром увійшов він в прохолодне приміщення зі столиками з малахіту, оброблене червоним деревом. Серед газет і дамських капелюхів Стомадор пробрався до буфету, де перший же службовець на його питання про Галерана, лише трохи пошукавши очима, вказав високого чоловіка з білою головою, який сидів біля дзеркала. Брови Галерана були ще чорні, але шия стала жилавою, волосся на голові посивіло, а в очах і складках рота світилося терпляче доживання життя, властиве одиноким під старість людям.

Галеран пив чорну каву і читав книгу. Біля його столика був вільний стілець.

Стомадор відважив повільний уклін і попросив дозволу зайняти стілець. Галеран мовчки кивнув йому. Стомадор сів і почав пильно дивитися на сусіда по столику, який, знизавши плечима, відновив читання. Відчуваючи погляд, він підняв голову і, помітивши, що огрядний незнайомець дивиться на нього, таємниче і вичікувально посміхаючись, запитав:

— Ви що-небудь мені сказали?

— Ще ні, але скажу, — тихо заговорив Стомадор. — Чи ви — Орт Галеран?

— Без сумніву.

— Так слухайте: у тутешній в'язниці сидить Джемс Гравелот, якому, коли він був ще хлопчиком, дев'ять років тому, я подарував згубний, за худості справ, готель на Тахенбакській дорозі, милях в сорока від Гертона. Правильніше кажучи, я кинув його. Гравелот втримався. Йому допомогло відкриття копалень. Не знаю, як і чому, тільки він недавно плив в Покет на шхуні контрабандистів і був захоплений після бійки з усіма, хто залишився в живих. Сьогодні вночі вдалося дістати від нього записку, яку будьте ласкаві

прочитати.

Галеран з сумнівом підніс папірець до очей, але лише прочитавши про золоту монету, взяту на гру у Давенанта, як страшно пожвавився, навіть почервонів від хвилювання.

— Боже мій! Та це ж Тіррей! — сказав він сам до себе. — Хто ви, дорогий друже?

— Том Стомадор, до ваших послуг. У мене лавка проти в'язниці.

— Хай йому чорт! Розповідайте докладно! Колись я дуже добре знав Дав ... Гравелота.

Стомадор трохи міг додати до первісного пояснення; він розповів про зустріч з юнаком, описав його пошарпаний вид, зовнішність, але було видно, що він назавжди запам'ятав те з'єднання простоти, рішучості і беззахисності, яким був Тіррей, також пам'ятний Галерану, особливо після його зникнення, причини якого скоро з'ясувалися, як тільки Франк Давенант з'явився до Кішлота і став ораторствувати у цинічному дусі, скаржачись, що син кинув його. Поки Давенант мучився, намагаючись вгамувати жадібність батька, Галеран в ці дні виграв в Ліссі, при ніколи не бувалому, винятковому везінні, п'ятнадцять тисяч фунтів, і четверта частина цієї суми припадала на частку хлопчика, який пішов пішки від нечистоти, яка так несподівано забруднила світлі двері, що вже відкрились його жадібної душі.

Роз'яснивши Галерану, що докладні відомості про свої обставини Гравелот може дати лише через кілька днів, коли наглядач Факрегед прийме добове чергування по лазарету, Стомадор відправився додому, записавши адресу Галерана, який вже сім років володів білим одноповерховим будинком в десяти милях від Покета.

Відгуки про книгу Дорога в нікуди - Грін Олександр (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: