Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич
— Продовжувати збори! Слово товаришу Смирнову! Ні, Смирнов нехай наостанку, після П'ятакова! Іванова на трибуну!
Але трибуну вже захопив Боженко:
— Товариші! — гукав він. — Вношу пропозицію: не продовжувати зборів, а…
Обурені вигуки не дали йому говорити далі:
— Як не продовжувати? Для цього ж повернулись! Ти що — здурів, Боженко? Геть Боженка! Перекинувся!
— Товариші! — розмахував кулаками Боженко. — Дайте ж сказати! До порядку! Вимагаю партійної дисципліни! Ти чого репетуєш, П'ятаков Леонід? Цить, Примаков!..
Нарешті йому пощастило спинити гамір.
— Я пропоную не продовжувати збори… та цитьте ви, їй–право, що за безладдя? Не продовжувати, бо збори вже ухвалили резолюцію. А пропоную відкрити нові збори, чергові. І головою обрати Ваню–маленького, товариша Смирнова!
Пропозиція була зустрінута оплесками:
— Вірно! Нові збори! Смирнова на голову!
— Давай, Ванічко, сідай за столик, бери дзвіночок у ручку, відкривай засіданнячко!
Смирнов був маленький на зріст, мініатюрний, і товариші, коли дражнили його, всі речі, жартуючи, називали неодмінно зменшеними, здрібненими, неначе дитячими, іменами. Івана Федоровича це доводило до сказу. А роздражнити Смирнова зараз потрібно було доконче, бо тоді він робився скажений, і вже ніхто не міг встояти проти нього.
Збори ухвалили: добитись рішення Ради фабзавкомів міста, щоб відрядити завтра ж до командуючого військовим округом, полковника Оберучева, делегацію — на чолі з Івановим і П'ятаковим — вимагати зброї для робітничих дружин.
Сімнадцятий рік доходив своєї половини, від дня Лютневої революції минуло три місяці, але революція фактично тільки–тільки починалась. Соціалістична революція, до якої закликав Ленін і Центральний комітет. Її прагнув робітничий клас, і почин вона брала собі в самому авангарді робітничого класу — в партії. То був трудний, але великий почин, і попереду слалася йому не легка, але добра путь.
Травень, 2
Пригода на Шулявці
1
Колезький регістратор Симон Васильович Петлюра стояв перед будинком номер одинадцять по Борщагівській вулиці з букетиком конвалій в руці.
Будиночок номер одинадцять по Борщагівській на Шулявці був з мансардою на два вікна. Вікна мансарди в цю вранішню пору відчинено, але запнуто серпанковими фіранками — ніжно–блакитними, з дрібними букетиками рожевих квітів по полю. Вітерець з півдня ледь ворушив занавісками, і Симон Васильович Петлюра терпляче, але з нетерпінням чекав.
Він чекав, щоб котрась із фіранок відслонилась, і з–поза неї визирнуло жадане дівоче личко. Бо Симон Васильович був закоханий.
2
Кохання це прийшло до Симона Петлюри півроку тому.
Він приїхав тоді з фронту до Києва у відрядження від баннопральної валки «земгородів», якою Петлюра командував на Західному фронті, — за новим обладнанням асенізаційного обозу на вісім цистерн, два дезінфекційні креозоторозбризкувачі та один універсальний дезінсектор з герметичною камерою для сухої пари.
З вокзалу Петлюра був рушив на Володимирську, 19, де від початку війни розташувалось управління «Союзу земств та міст», щоб зразу ж оформити документ. Але в трамваї номер сім він раптом уздрів дівоче обличчя. І це змінило не тільки маршрут цієї першої за час війни його поїздки по Києву, але й багато чого в усьому подальшому Петлюриному житті.
На розі Жилянської дівчина — з двома розкішними, кольору стиглої пшениці, довгими косами — вийшла з вагона, і Петлюра, сам добре не відаючи, як же це трапилося так, — вийшов теж.
Дівчина спинилась на трамвайному перестанку — і Петлюра спинився також. Дівчина, очевидно, чекала на номер чотирнадцятий, до Галицького базару, — і Петлюра почав чекати й собі.
Чекання тривало лише дві–три хвилини, але за ці скороминучі сто вісімдесят секунд