Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич

Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич

Читаємо онлайн Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич

Данило, Харитон і Флегонт дерлись просто по схилу вгору — далі та вище, а позаду вже чути було, що погоня відстала: в хащах могла чигати якась несподівана небезпека.

Демонстранти купчились тепер на майдані — біля п'єдесталу скинутого в лютневі дні пам'ятника «царю–освободителю». Чути було їх переможні крики, а ще за кілька хвилин вже линув і побідний спів. На голос відомого романса з репертуару модної каскадної співачки Вяльцевої «Белой акации гроздья душистые» співалося в швидкому, маршовому темпі:

Смело мы в бой пойдем за Русь святую И всех жидов побьем мы подчистую…

Там з'явився вже автомобіль командуючого Київським військовим округом, і в ньому, випроставшись на весь зріст, стояв офіцер для особливо важливих доручень штабс–капітан Боголєпов–Южин.

Штабс–капітан Боголєпов–Южин промовляв до вишикуваних перед ним демонстрантів — в голосі його бриніли докірливі інтонації, але в очах полискували сміхотливі іскорки:

— Ай–ай–ай, панове! Хіба так можна? Свобода, революція, а ви… Ай–ай–ай! Дозволили якійсь сволоті нагло напасти на вас! Ай–ай–ай! Так не годиться, панове! А ще виступаєте оборонцями монархії — одвічної, законної форми правління на Русі… Ай–ай–ай!.. Але, як представник військової влади у прифронтовій смузі, безладу і заворушень я не можу дозволити…

В ландо автомобіля сиділи ще два офіцери, неодмінні супутники Боголєпова–Южина при виконанні всіх особливо відповідальних доручень: поручики Драгомирецький та Петров.

Маніфестанти — майбутні оборонці одвічної законної форми правління на Русі — стояли «смирно». їм було ніяково, що допустилися такої необачності, соромно, що в декотрих світилися синяки під очима або юшила з носа кров, — і вони ховали очі.

Тоді, щоб підбадьорити сердешних юнаків, — є все ж таки ще на Русі надійне молоде покоління, яке можна покликати під гвинтівку, коли наспіє час боронити відновлення імперії! — штабс–капітан Боголєпов–Южин закінчив так:

— Поздоровляю вас з бойовим хрещенням, молодці!

Шеренгами юнаків наче перебігла хвиля, і півтисячі юних голосів гаркнули як один:

— Раді стараться, господин капітан!

Порядок, таким чином, відновлено, і автомобіль рушив. Поручик Драгомирецький перехилився через борт ландо і гукнув до шеренг, що стояли струнко:

— Мало ви їм дали! Треба було добре юшку пустити цим більшовикам! Ех, ви! Карандаші!..

«Карандашем», тобто — гімназистом, сам він був тільки три роки тому, коли з сьомого класу 5–ї печерської гімназії пішов у 3–ю, печерську, школу прапорщиків — добувати військової слави і вислужувати Георгії.

Поручик Петров сидів нудний та тоскний. Єдине почуття, яке пронизувало його зараз перед шеренгою гімназистів, це було почуття заздрощів: ех, коли б отак заплющити очі, а тоді розплющити — і ніби не буде цих трьох років, і він і далі тільки гімназист сьомого класу!

З якою б радістю вхопив би він зошити під пахву і побіг до гімназії — хоч би й писати остогидлі латинські екстемпорале або завчати напам'ять тексти катехізису! Щаслива, їй–право, була пора…



5

Данило, Харитон і Флегонт спинились аж на вершку кручі, поза літнім павільйоном ресторану «Ротца» на самісінькому шпилі, де гребінь Купецького саду перепадає вже на той бік — урвищами до Дніпра. Вони спинились, насилу відсапуючи, тримаючись за серця, що скажено калатали після швидкого бігу та сквапного дряпання на гору. Тут і там, з кущів, з'являлись і інші фігури втікачів — групками і поодинці.

Харитон був без свого хвацько заламаного на потилицю «фартового» синього кашкета — загубив його в бійці, руде волосся стирчало віхтями на всі боки, червона атласна сорочка була розпанахана навпіл. Він важко сів долі. Між його зашерхлі губи видерлося тільки три слова — всі три недруковані.

Данило теж сів поруч з ним. Данилові якимсь дивом кашкет на голові залишився, і гарно відпрасована Тосею вишита сорочка теж була неначе зовсім ціла, тільки — без лівого рукава. Зате ліве око йому підпливло пухирем, а з розсіченої губи кров стікала на підборіддя. Груди Данилові здіймались рвучко, а в горлі так пересохло, що він не ладен був і ковтнути.

Флегонтова гімназична тужурка виглядала зовсім жалюгідно: всі п'ять блискучих ґудзиків були відірвані, рукава на ліктях лопнули, а один був роздертий до самісінького плеча. На лобі в нього кривавила подряпина — від скаутської патериці. Він сів і простяг Данилові рукав від його сорочки:

Відгуки про книгу Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: