Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич
— Тьху! Навіжений, прости господи! Таким финтиком та на тії з'їзди!
Проте пішла до комода і подала Максимові випрасувану хусточку: з'їзди — хай їм грець, але ж не сякати носа по кутках, коли чоловік при чоботях на рипах і з бомбошками під комірцем!
— Гляди ж мені, непутню! Не встрявай у політику!
Вона зразу й посунулася до нього — чи не заміряючись напутити прочуханом, та Максим покинув щітку з ваксою і був вже за порогом.
Отут, за порогом, і чекала, проте, справжня біда.
Старий побратим, кум і сват Іван Антонович Бриль, стояв просто перед дверима — понурий і лютий: ноги він розставив широко, руки схрестив на грудях, підборіддя, заросле сивою щетиною, — спер на кадик, голову похилив низько, — і зорив з–під стріхатих насуплених брів. У погляді були тільки зневага і глум.
— Таки йдеш?
Максим шмигнув мимо — мерщій до хвіртки, і вже аж за хвірткою відказав на сватове запитання — зухвало і занозисто:
— Таки йду!
Та за хвірткою він наскочив зразу на двох: там стояли Данило з Харитоном. Максим Радивонович обійшов їх стороною.
— Таки підете, дядьку Максиме? — гукнув Харитон непоштиво, неначе заміряючись завестись.
— Невже таки підете… Максиме Радивоновичу? — запитав і Данило, зробивши паузу перед звертанням, бо ж досі вже звик казати старому тестеві «тато», як і до рідного батька.
Максим, певна річ, нічого не відповів молокососам на таке зухвальство, та й не встиг би однаково, бо зразу на розі стояли гуртком свої ж таки арсенальні з цілої Рибальської, пронизуючи його непохвальними поглядами.
— Йдете, значиться, товаришу Колиберда? — запитав в'їдливо Адам Двораківський, що сидів від обійстя Колиберда з правої руки.
— Вирішили, отже, і собі між добродії? — докинув єхидно Євстигній Шилов, що сидів за обійстям Брилів з лівої руки.
— А різало–пороло! — заґвалтував Гнат Малошийченко, що мешкав через вулицю, навпроти Брилів та Колибердів. — Виходить, за неньку–Україну вибрались галасувати, панє–добродзєю?
Всі вони звертались до Максима на «ви», і це був зовсім поганий знак, бо ж зналися змалку, мало не півста літ.
Максим зійшов з тротуару і обминув гурток вулицею. В своєму вирішенні він був непохитний, але остерігався ексцесу.
Навздогін з гурту йому ще линуло:
— Ох, і дурний же ти став, Максиме, на старості літ!
А від хвіртки загримів ще й зовсім осатанілий Іван Бриль:
— Гляди ж, хоч і не повертайся: забуду, що кум і сват! Убрався в жупан, так і дума, що пан! Субчик!..
Максим наддав ходу — слухати таке було прикро.
А старий Іван все гув та гукав:
— Усе, що заніс Королевичу з нашим Дем'яном, власними грошима тобі сплачу! Недостоєн єси, сучий сину, страдникам руку помочі подавати!
Солдат Федір Королевич, важко поранений в час наступу Керенського — Корнілова в Галичині, лежав з двома простріленими ногами не в госпіталі, а в військовій тюрмі — Косому капонірі, — ув'язнений за зраду батьківщини, і чекав смертної кари від військово–польового суду разом із сімдесятьма гвардійцями–комітетчиками. Бриль і Колиберда вихитрювалися два рази на тиждень носити йому та Дем'янові передачу: один раз — газети, другий раз — сороківку самогонки від пані Капітоліни, набір.
Максим припустив ще дужче до Собачої тропи. Він вирішив не обертатись — однаково всі вони ні чорта в політиці не розуміють!
Та ззаду щось залопотіло по стежці — Максим аж зіщулився: ну ж раптом бахне котрийсь по потилиці! — і щось повисло в нього на руці. То надбігла Тося і вхопила його за руку:
— Тату! — хлипала Тося. — Татоньку, не йдіть!
Максим висмикнув руку і пішов ще швидше:
— Мале ще батьком правувати! Йди!
Але Тося бігла і бігла — інколи приставала на мить, клала руки на живіт: вагітна ж, чи не пошкодить «йому» така біганина? Але бігла знову, намагаючись забігти наперед:
— Як же це ви, тату, отак? Окремо від своїх, татоньку?
Та Максим вирвався–таки наперед і майже побіг, обмахуючись хусточкою, якою наділила Марта. Тільки аж у долині, ступивши на Собачу тропу, Максим притишив ходу. Він обтер з чола піт, обтріпав