Мобі Дік, або Білий кит - Герман Мелвілл
324
Попаян — старовинна назва Колумбії.
325
«Арифметика» Деболла — Деболл Натан (1780–1863) — коннектикутський політик, автор підручників.
326
Федалл — єгипетський маг, поганський пророк.
327
Граматика Мюррея — Мюррей, Ліндей (1745–1826) — американський філолог, автор «Граматики англійської мови», виданої в 1795 р.
328
Гарячий напій, суміш пива зі спиртом.
329
…арсакидських літописів… — Арсакиди, точніше Аршакиди, правляча династія в Парфянському царстві (приблизно 250 до н є. — 224 н. е.).
330
Дамокл — заздрив сиракузькому тирану Діонісію старшому (V–IV ст. до н. е.). Діонісій запропонував йому своє місце на день. За давньогрецькою легендою, над головою заздрісника на час бенкету підвісили меч на кінській волосині. Почуваючись на вершині щастя, той звів очі догори, побачив меч і зрозумів примарність свого нетривкого щастя.
331
Дослівно (лат.).
332
Александрійський стовп Помпея — монолітна кам'яна колона в Александрії (Єгипет) 22 метри висотою.
333
Мафусаїл і Сим — біблійні патріархи.
334
Храм Дендери — мається на увазі єгипетське селище, в якому зберігся портик храму, побудованого імператором Тіберієм.
335
Джон Лео, або Лев Африканський — іспанський мавр, мандрівник по Північній Африці (1-ша половина XVI ст.).
336
Пліній Старший, Гай Пліній Секунд (23–79) — римський письменник, державний та військовий діяч. У 77 р. завершив «Природничу історію», природничонаукову енциклопедію античності.
337
Улісс, Альдровандус (1522–1605) — італійський натураліст, автор багатотомних ілюстрованих праць.
338
Ніневійські таблиці — глиняні пластинки, покриті клиноподібними письменами, які було знайдено серед руїн стародавнього месопотамського міста Ніневії.
339
Смітфілдська худоба — в районі Лондона Смітфідді до 1855 р. був ринок, куди привозили худобу.
340
Історіограф Арто — Гарсіас де Арто, лікар віце-короля Гоа, території Індії, захопленої в XVI ст. португальцями. Мелвілл, очевидно, дізнався про нього з творів Томаса Брауна.
341
Семіраміда — міфічна цариця Ассирії, побудувала Вавилон та прикрасила його висячими садами. Після того як її син Ниніас намагався її вбити, перетворилась на голубку й полетіла.
342
Пор — індійський цар (IV ст. до н. е.), воював з Олександром Македонським.
343
Ганнібал (247–183 до н. е.) — полководець, державний діяч Карфагена. Запідозрений римлянами у підготовці війни, втік до Сирії, де заподіяв собі смерть.
344
Багато в малому (лат.).
345
Прометей — згідно з одним із міфів, був творцем людського роду.
346
По-перше (лат.).
347
Преторіанці — у Стародавньому Римі і Візантії солдати особистої охорони імператора, привілейована гвардія.
348
На китобійних суднах, що мають на борту багато лою, двічі на тиждень обов'язково спускають у трюм шланг і поливають бочки одна по одній морською водою, яку потім поступово викачують корабельними помпами. У такий спосіб бочкам не дають розсістись, а коли викачують воду, одразу можна побачити течу в дорогоцінному вантажі (прим. авт.).
349
Ніппон, Мамаї — старовинні назви островів Хонсю і Хоккайдо.
350
Зороастра — пророк і реформатор давньоримської релігії, його ідеї про кінець світу, про Страшний суд мали вплив на догмати іудаїзму, християнства й ісламу. За легендою, загинув під час молитви від удару кинджалом у спину.
351
Йоан-євангеліст — учень Ісуса Христа, був закликаний до служіння євангельської проповіді, переселився до Малої Азії і в Ефесі займався пастирською діяльністю.
352
Авраам — за біблійною легендою, родоначальник євреїв.
353
Хрещу тебе не во ім'я Отця, а в ім'я сатани! (Лат.)
354
Асфальтове море — старовинна назва Мертвого моря в Палестині, яке утворилося, за біблійною легендою, із сірчаного дощу, що затопив околиці Содома і Гоморри.
355
Троє Гораціїв — троє римських юнаків-близнюків, які, згідно з легендою, перемогли в єдиноборстві трьох близнюків Куріаціїв, після чого місто Альба-Лонг (VII ст. до н. є.) стало підпорядкованим Риму.
356
Геркуланум — місто поблизу Неаполя, засипане попелом під час катастрофічного виверження Везувію (79 н. е.).
357
Гра слів: Man — назва острова і Man — чоловік.
358
…гробар у п'єсі співає з лопатою в руці… — у трагедії Шекспіра «Гамлет».
359
Острів Альбермарль — сучасна назва острова Ізабелли.
360
…Рахіль, що плаче за дітьми своїми, бо їх немає. — Стих з біблійної Книги пророка Ієремії (XXXI, 15).
361
…облетів навколо голови Тарквінія… — Мається на увазі римський цар Тарквіній Стародавній (615–578 до н. е.), дружина якого володіла, за легендою, даром пророцтва.
362
Марія і Марфа — сестри, шанувальниці Христа (Євангеліє від Луки).
363
Це рух, властивий тільки кашалоту. Він дістав свою назву — «кидок», бо за напрямом (униз та вгору) нагадує прийом поводження з острогою, про який уже згадувалося. Рухаючись у такий спосіб, кит може краще озирати все, що його оточує (прим. авт.).
364
Книги Макавеїв — три біблійні неканонічні книги Макавеїв розповідають про боротьбу юудеїв проти панування царя еллінізму Антіоха IV Єпіфана Селевкіда (II ст. до н. е.).
365
Монаднок — гора в штаті Нью-Гемпшир.
366
Іксіон — герой грецького міфу, який образив богиню Геру, за що Зевс покарав його, прикувавши до вогненного колеса, що обертається.