Сестри Річинські. (Книга друга. Частина друга) - Ірина Вільде
Неля могла відповісти з законною гордістю:
— А я знаю почерк свого чоловіка.
Хлопчисько зробив здивовану міну: звідки?
— Оригінал ми зберігаємо як документ. Для слушного часу. Все. Я пішов.
Доки Неля не познайомилася з щоденником Маркіяна, не розуміла, чому оригінал мусить переховуватись в чужих руках до слушного часу.
З ЩОДЕННИКА МАРКІЯНА ІВАШКОВА
Є тут один ключник, що його прозивають оправця. Худий, з довгим, тоненько закінченим носом і хитрим підборіддям. Виявляється, що в людині може бути хитре підборіддя.
Оправця пропадає за… мертвими.
Варто спостерігати, з якою любов'ю він змиває з трупів слід крові, як зачісує їх, вирівнює уста, як старанно чистить нігті на руках і ногах, як жадно завжди чигає, коли скатований нарешті перестане дихати.
Повинен би працювати у морзі. З мене в інших умовинах вийшов би письменник. Бог мусив бути п'яний в ту годину, коли розподіляв людські долі.
Ми чомусь звикли відмірювати втрачений час одними роками так, начеб місяці, тижні, дні, години не мають жодної вартості в рахунку людського життя. Бухгалтерія, товариство. За таке недбальство віддають під суд!
Хочеться лупцювати кулаками по голові від того, що ніхто не почує дискусій, які провадяться тут.
— Ти служиш німцям.
— Брешеш. Я служу своєму народові.
— Так, аби допомогти тому народові влізти у фашистське ярмо.
— Неправда твоя. Німеччині потрібна Україна в її дальших планах східної політики. А крім того, як база сировини і ринок збуту.
— Ага.
— Щоб ти знав! Німеччина хоче Україною шахувати Росію, Польщу, Румунію.
— І все?
— Чого все? Англія зацікавлена в самостійній Україні, щоб спинити наступ Німеччини на Схід. І знову-таки ослабити Москву, яка загрожує англійським посілостям у Малій Азії та Індії. І тому я співпрацюю з німцями як своїми майбутніми союзниками.
— Але ти кажеш, що ти проти поляків.
— Що за дурне питання! Само собою, що я проти ляшні.
А як же ти дивишся на те, що польський уряд вступив у союз з Гітлером?
— Це дипломатичний трюк з боку Гітлера. Німці не проміняють України на Польщу.
— А навіщо їм міняти, коли вони збираються проковтнути одну і другу.
— Не бійся, не такі німаки дурні. То дипломати!
— Хто дипломати? Німці? А ти знаєш, що сказав Гінденбург про німецьку дипломатію?
— А я не зобов'язаний все знати.
— Рація! Тоді я тобі скажу. Ще Гінденбург сказав: «Що німецький воїн завоює, то німецька дипломатія програє». А ти чекаєш, що німець подасть тобі самостійну Україну на тарілці, ніби печену качку?
— Я не потребую простацьких порівнянь!
— Прошу дуже!
— Власне, тому, що я знаю, що мені не дадуть нічого готового, тому я дію…
— Займаєшся шпигунством на користь фашистської Німеччини.
— Перепрошую. Не зовсім так. Я працюю в дипломатії. Я не винний у тому, що поки що не можу носити фрака дипломата і що в мене поки немає закордонних представництв.
— Тобі, як Іуді, виплачують срібняками за твою роботу?
— Я не знаю, чи є на світі дипломати, що не брали б грошей за свою працю.
— Ти блазень!
— Якщо б я почув таке на волі, я викликав би тебе на поєдинок. Жадаю доказів, що я блазень!
— Я готовий навести їх тобі. Скажи, ти читав «Майн кампф» свого бога?
— Це ще не доказ, що я блазень.
— Це я тобі пізніше доведу. Тепер відповідай на моє запитання.
— Ухиляюся від відповіді.
— Гітлер твердить, що твоя порода може бути лише погноєм для його вищої раси.
— В мене в роду не було євреїв.
— Мова про таких слов'ян, як ти.
— А тоді і ти підеш на погній.
Ось тобі й готовий доказ, що ти блазень. Я не хочу допустити до того, щоб мій народ став погноєм для фашизму, а ти стараєшся, аж з шкіри лізеш. Такі, як я, хочемо спасти культуру нашого народу, його історію, забезпечити йому добре ім'я серед народів світу в майбутньому, а ти, свинюко, хочеш допомагати угноювати тевтонські землі своїми земляками, аби на них виростала-розквітала вища арійська раса. Блазень ти чи не блазень?
— Я мушу ще подумати над цим.
Кожна вільна хвилина заповнена тут або порнографічними історійками, або дискусіями. Ще грають у карти.
Так, тамтой таки блазень.
Снився мені живий берег Дніпра під Києвом. Побачити, торкнутися губами — й можна вмирати. Батьківщина — не пережиток.
Якщо б я був на волі і мав свій літературний журнал, то друкував би в ньому таку власну поезію у прозі:
«Яка несправедливість, дідусю, — жалівся Горобчик Морозові. — Кіт приходить на світ у теплих шкарпетках, а йому ще й чоботи шиють».
Плюну в пику тому, хто назве мене сентиментальним!
Нелечко! Візьми рушничок і витри ним себе всю-всю. Потім непраним передай його сюди. Ти — моя жінка.
Яка переоцінка цінностей. Слабе серце на волі — нещастя. Тут — спасіння. Є серед нас хворий на серце комуніст. Можна позаздрити йому. Від одного кулака в ніс втрачає притомність. Щасливий.
Оправця розчарований, що я своїми ногами приплентався до камери. Кілька шишок на лобі й розкривавлена губа не дають йому задоволення. Здається, вони не будуть мене катувати. Я, певно, призначений для того, аби з мене лахи дерти.
Ще про комуністів. Здебільшого фанатики. Молоді. Нарешті дійшов, звідки в них береться така надлюдська стійкість, попросту чортівський гарт волі. Вони й тут відчувають за собою свою партію. Для людей не їх кола незрозумілий такий фанатизм. Почувають себе органічно частками чогось великого, що носить назву «партія». Проводив я аналогію між ними і собою: хто стоїть за мною?
Сумні результати.
Ті, що відчувають і думають, як я колись, складають сіру, без права, без вирішального голосу і слова масу. Більше ніж переконаний: до них і досі не дійшло, що їхні вожді були б ще смішнішими маріонетками, якби не тамті сірі, рядові, одним словом, маншафт[155]. Проблема, над якою варто призадуматися тим, на волі. Вожді (як раніше це не впадало мені у вічі!) після засуду нас цілковито перестають цікавитися нами. До процесу займаються нами настільки, щоб ми їх не всипали. Потім ми зникаємо з поля їх уваги. Множимо безконечний список павших за волю народу борців. Є серед нас і такі наївні, що вірять, ніби нам колись ставитимуть пам'ятники, називатимуть вулиці, школи нашими іменами. Особисто я дуже сумніваюся. З часом літери зблякнуть на папері. Наші імена заступлять нові. Нашу епоху змажуть нові повороти історії. Ще буде добре, коли наші нащадки не