Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Публіцистика » Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Читаємо онлайн Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Не цілих дві чоти 3-ої сотні з кулеметом, під командою пор. Володимира Стефанишина, мали посуватися лісовою стежкою, ліворуч залізничного шляху, у напрямі села Плісецьке, а далі — полем у напрямі станції Васильків. Посередині мав посуватися вагон з гарматою, під командою сот. Дашкевича і пульманівська гоїятформа з двома кулеметами. На плятформі мала бути чота сот. Романа Харамбури і два рої третьої сотні, все під командою сот. Черника, який мав кати на плятформі біля кулеметів. Гармаші-їздові і ті, які не були при обслузі гармати, мали осідлати коні, що були в потягу, і як вершники мали бути додані до відділу сот. Загаєвича і до відділу пор. Стефанишина, а два їздці мали їхати уздовж залізничного шляху та обстежити, чи шлях є в порядку. Усі три відділи мали сполучитися на лінії, де кінчиться ліс із правого боку залізничного шляху, і разом оточити станцію Васильків та здобути її. Оба бічні відділи мали орієнтуватися на середній відділ з гарматою, з яким був сот. Черник, і повідомляти сот. Черника вершниками про своє просування. Усі вагони потягу мали лишитися на станції Мотовилівка. Був передбачений бій, тож до бою їхав тільки вагон з гарматою, гоїятформа з кулеметами, де примістилася піхота і паровіз.

Усі старшини погодилися з пляном сот. Черника.

За кілька хвилин відділи вирушили у призначених напрямах. Вершники, які мали провірити залізничний шлях поїхали вперед. Сіріло. Землю прикривала легка осіння мряка. Потяг із середнім відділом проїхав біля півтори версти, коли вершники вернулися і повідомили, що шлях провірили до місця, де кінчиться ліс із ліва, і що на полях наліво від залізничного шляху посуваються три розстрільні, одна за одною у напрямі лісу. Вершники залишилися, а потяг приспішив їзду у напрямі ворога. Проїхав ще з верству, коли над потягом вибух ворожий шрапнель. Стрілецька гармата зараз відповіла шрапнелями і Гранатами уздовж шляху. Ворожі шрапнелі і Гранати далі вибухали коло стрілецького потягу. Сот. Черник стримав потяг і наказав чоті сот. Харамбури обсадити край лісу з лівого боку шляху. У той час, як піхотинці вискакували з платформи, вискочили з паровоза машиніст і паляч (кочегар) і непомітно втікли в ліс. На паровозі лишився тільки помічник машиніста, який заявив, що поїде далі, аби тільки дати йому стрільця, який буде накидати вугілля. На паровіз пішло двоє гармашів, з додатковим дорученням, щоб не дали машиністові пускати свистка, бо він з призвичаєння пускає свисток при кожному затриманні і при пусканні потягу в рух. Свист і при тому пара давали знак ворогові, де знаходиться потяг.

Потяг рушив уперед і саме доїздив до рідкого лісу із правого боку, як крім шрапнелів та Гранат почали долітати вже і ворожі піхотні кулі. Гармата, то стріляла Гранатами вперед по шляху, щоб відігнати ворожий панцерник, то обкладала шрапнелями поле наліво від шляху, де залягли ворожі розстрільні, то знову стріляла направо по рідкому лісі, де заліг ворог і де від стрілен падали дерева, як підкошена трава.

Направо від залізничного шляху у рідкому лісі розгорівся бій піхоти. Там дві чоти сот. Загаєвича вступили в бій. Потім розгорівся бій і наліво від шляху, де чота сот. Харамбури і відділ пор. Стефанишина натрапили на ворога. Наліво від шляху ситуація Стрільців була краща. Стрілецька піхота обсадила узлісся, а ворог заліг у чистому полі. Стрілецька гармата крила піхоту, а до цього обстрілювала ворожі розстрільні, так, що вони не могли посуватися вперед. Направо від шляху ситуація для Стрільців була гірша. Бій ішов у рідкому лісі. Гармата не могла багато помогти, бо не було видно ворога, а до того стрільна попадали в дерева і передчасно вибухали.

Гармата била ввесь час, а сот. Черник мусів бути бездільним, бо плятформа з двома кулеметами була за вагоном з гарматою, який заслоняв плятформу. Сот. Черник не мав терпцю чекати з кулеметами у безділлі і слухати, як свищуть кулі, вибухають Гранати, шрапнелі і як направо і наліво кипить бій. Направо від шляху у рідкому лісі, на яких сто метрів від шляху, був маленький горбок. Сот. Черник стримав потяг, вискочив з плятформи і забрав один кулемет. Кулеметники уставили кулемет на горбочку і почали сікти з кулемета по рідкому лісі. За якийсь час сот. Черник прислав кулеметника до потягу з наказом забрати другий кулемет і останніх піхотинців із 3-ої сотні. Тепер обидва кулемети вже грали на горбочку.

Після забрання кулеметів гармата не мала оборони по боках, тому не могла виїхати далеко в чисте поле, бо діставала постріли з боку, на які не могла відповідати. Вагон з гарматою під’їжджав до краю лісу, гармата сипала хутко шрапнелями і гранатами, а потім потяг подавався назад у ліс, щоб за якийсь час знову виїхати і повторити те саме. На цілому фронті бій ішов далі. Осіннє сонце розігнало мряки і підійнялося вже високо, а бій тривав далі. Направо від шляху, у лісі, Добровольці обійшли півсотню сот. Загаєвича та опинилися на її задах. Зав’язався завзятий бій між чотою, де був В. Моклович та Добровольцями. Чота хор. Козака наткнулася на інший відділ Добровольців, який ішов позад першого і почала бій. Сот. Загаєвич узяв частину стрільців, щоб злучитися з чотою та вирівняти бойову лінію з кулеметами сот. Черника. Під час просування був оточений Добровольцями, які опинилися на задах півсотні. Вони, чуючи стрілянину позад себе, завернули і почали відходити назад та натрапили на сот. Загаєвича зі стрільцями. Наступило замішання, яке легко постає у лісі, де просуваються малі відділи. За якийсь час направо від шляху бій притихав. Там упав у бою сот. Загаєвич і 17 стрільців, а 20 було поранених, тобто — більшість півсотні. З оточення, в яке попав сот. Загаєвич зі стрільцями, вирятувалися тільки два стрільці, які кинули ручні Гранати у ворожу розстрільну і користаючи з замішання вирвались із оточення.

Наліво від шляху положення Стрільців було краще. Ворожі розстрільні залягли в чистому полі, а гармата обкладала їх шрапнелями, так, що не могли ані посуватися вперед, ані відступати. Чота сот. Харамбури і відділ пор. Стефанишина мали прикриття дерев, бо залягли на краю лісу, а ворога мали на чистому полі.

Направо гармата не могла багато зробити, бо там бій ішов у лісі. Гарматні стрільна не могли далеко долітати, бо трапляли в дерева і розривалися. Ситуація

Відгуки про книгу Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: