Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Публіцистика » Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич

Читаємо онлайн Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич
р., коли австрійські і німецькі війська покидали Україну, була майже безборонна, бо мала так мало війська, що не в стані була боронити своїх кордонів.

Під вечір 16 листопада сотня СС зайняла місто Білу Церкву. У місті проголошено владу Директорії і привернено назад Українську Народню Республіку (УНР), як було перед переворотом ген. Скоропадського 29 квітня 1918 р. Того ж дня виїхав перший пробойовий ешельон з Білої Церкви у напрямі Хвастів-Київ. Перший пробойовий ешельон був під командою сот. Романа Сушка. Попереду їхала гармата під командою хор. Пилькевича, далі чотири скоростріли і 2-га сотня СС під командою сот. Осипа Думина. Другий і третій ешельони були готові до виїзду. Другий ешельон був під командою сот. Федора Черника, гармата під командою сот. Романа Дашкевича, чотири кулемети, 3-тя сотня піхоти під командою сот. Миколи Загаєвича і чота під командою сот. Романа Харамбури. Третій ешельон був найсильніший. У ньому їхала 1-ша сотня під командою сот. Івана Рогульського, 4-та сотня під командою Мирона Маренина, гармата спереду потягу під командою пор. Михайла Кураха і гармата на кінці потягу під командою хор. Гриценюка і чотири кулемети. У цьому ешельоні їхав штаб Загону СС з полк. Євгеном Коновальцем і полк. Андрієм Мельником. Їхала теж Директорія і оперативний штаб Головного Отамана Симона Петлюри.

Залізничники на цілій майже Україні признали відразу владу Директорії і радо виконували військові зарядження. Доставляли вагони, паровози для республіканських військ, телефоністи і телеграфісти передавали зарядження Директорії та відомості, які переловлювали у телефонах і телеграмах.

Перший ешельон прибув на станцію Хвастів над вечір 16 листопада. Стрільці роззброїли без опору гетьманську варту на станції та виставили свою варту з кулеметами. На станції був німецький військовий відділ. Німці удавали зразу, що це все їх не обходить, але на станцію почали стягати німецьке військо з міста Хвастова. Сот. Сушко став переговорювати з німцями, щоб не мішалися у ті справи. Так минула ніч. Рух потягів до Києва і з Києва припинився.

По полудні 17 листопада прибув до Хвастова другий ешельон під командою сот. Черника. Сот. Сушко поінформував сот. Черника і сот. Дашкевича, що справа з німцями не виразна і не знати, чи німці не виступлять збройно проти Січових Стрільців. Сот. Черник і сот. Дашкевич прийшли до переконання, що нема чого лишатися у Хвастові і чекати на вислід переговорів з німцями та рішили з другим ешельоном їхати далі. На станції у Хвастові залишився перший ешельон сот. Сушка. У ночі на 18 листопада прибув до Хвастова третій ешельон зі штабом СС і Директорією. Другий ешельон їхав помалу в напрямі наступної станції у Мотовилівці. Можна було сподіватися на тій території ворога. Треба було дивитися по залізничному шляху, чи не є де підложена міна. Гармаші вдивлялися у залізничний шлях. Кілька разів стримувано потяг та провірювано рейки. Серед нічної пітьми ешельон прибув на станцію Мотовилівку. На станції були тільки залізничники. Сот. Черник рішив далі вночі не їхати, а перебути ніч на станції. Зарядив, щоб рано вдосвіта старшини прийшли до нього обдумати, як наступати на дальшу станцію Васильків, де мали бути вже російські Добровольці. Сот. Сушка повідомлено у Хвастові, що другий ешельон зайняв станцію Мотовилівку.

Бій під Мотовилівкою

Про бій під Мотовилівкою пишеться у цій історії стрілецької артилерії докладно тому, що батерія СС виказала у цьому бою найбільше ініціятиви та вклала в стрілецьку перемогу під Мотовилівкою не тільки те, що стрілецькі гармати стріляли, але і їздові та обозники воювали як вершники, навіть батерійний коваль Шестакович сів на коня і воював як вершник. Мало хто з гармашів у цьому бою не брав участи при обслузі гармат, або не воював крісом, чи шаблею. Гармати перервали ворожий фронт, нанесли найбільші втрати ворогові, а всі гармаші виказали дуже багато хоробрости і посвяти.

Може і заслужено стрілецькі гармаші потім говорили, що перемога під Мотовилівкою була перемогою стрілецької артилерії. Безперечно, що стрілецька артилерія брала участь у боях у лютому 1918 р. від Коростеня до Сарн і назад до Києва. Пізніше велика стрілецька артилерія воювала на всіх фронтах — під Полтавою, коло Одеси, під Києвом, Овручем, під Бердичевом, коло Вапнярки, під Львовом, у Чортківській офензиві в Галичині, і багатьох боях здобувала признання і славу, але чомусь у бою під Мотовилівкою стрілецька артилерія вложила таки найбільше зусиль у цю перемогу. Січові Стрільці перемагали у багатьох боях, але перемога під Мотовилівкою над ворогом, який був бодай уп’ятеро сильніший від Січових Стрільців, була повна. Російські Добровольці і гетьманське командування мали резерви у Києві і могли кинути у бій під Мотовилівкою ще більші сили, тоді, коли Січові Стрільці вислали у цей бій усю свою силу. Сама перемога була така цілковита, що ворог по тім бою не важився вже ставити спротив у відкритому полі у цілій боротьбі під час Визвольних Змагань Січові Стрільці часто згадували бій під Мотовилівкою і все шукали тої сили волі відваги та хоробрости, яка була в них у бою під Мотовилівкою.

Дня 18 листопада 1918 р. раненько, що зовсім темно було, як зійшлися старшини другого пробойового ешельону у сот. Черника у вагоні на нараду, як наступати далі на станцію Васильків, що була віддалена на яких 10 верст. Від залізничників були певні відомості, що Васильків обсаджений російськими офіцерськими „дружинами”, які прибули з Києва. Звичайно, слід було припускати, що ворог знає, що Січові Стрільці є на станції Мотовилівка. Мотовилівка положена у густому лісі, який тягнеться по обох боках залізничного шляху в напрямі Василькова на яких три версти. Далі з лівого боку шляху — хвилясті поля, які підносяться вгору у бік Василькова. По правому боці залізничного шляху ліс тягнувся далі, був рідкий і трохи відходив від шляху. З лівого боку шляху у віддалі яких три версти від нього є село Плісецьке, з правого боку в лісі є хутір Хлібча, віддалений від шляху на більше як три версти.

Була пізня осінь. Поля були порожні. У лісі листяні дерева мали ще жовте листя.

Сот. Черник виробив такий плян наступу: Дві чоти 3-ої сотні з кулеметом, під командою сот. Миколи Загаєвича, мали іти лісовою доріжкою, праворуч залізничного шляху, у напрямі хутора Хлібча.

Відгуки про книгу Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота - Роман Дашкевич (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: