Нові коментарі
Ірина
21 березня 2025 17:30
 Книга про те, як контролювати себе і свої бажання. Дізналася, чому ми робимо те, що робимо, і як стати сильнішою.
Сила волі - Келлі Макгонігал
23 лютого 2025 15:54
«Доктор Сон» Стівена Кінга — це не просто продовження класичного роману «Сяйво», а й глибоке дослідження теми відродження, внутрішніх травм та
Доктор Сон - Стівен Кінг
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Публіцистика » Спомини - Йосип Сліпий

Спомини - Йосип Сліпий

Читаємо онлайн Спомини - Йосип Сліпий
Пряшівської єпархії, але так і не був реабілітований. Помер 23 липня 1976 р. у Пряшеві. 14 вересня 2003 р. папа Іван Павло II проголосив його блаженним. Про нього див.: A. Pekar. Bishop Basil Норко Confessor of Faith. Pittsburgh 1979; F. Dancák, G. Pal’a. Blahoslaveny biskup Vasyl Норко. Prešov 2003. ">[863]. Я також дізнався, що у в’язниці владика Гойдич мав стигми[864]. Через це його перевели в лікарню і піддали обстеженню. За моїми даними навесні 1959 року він був ще живий.

XI. Отець-прелат Петро Вергун, апостольський візитатор для українців, що проживають в Німеччині, був засуджений на 7 років. Після відбуття покарання він був засланий у Сибір до Єнісейська (це приблизно за 1000 км від мене)[865]. Він написав мені кілька листів, у яких казав, що хоче повернутися до Австрії. Помер у 1957 році в Єнісейську, де й похований. Я нічого не робив для його вірних, бо знав, що про них подбає Святий Престол.


XII. Душпастирська праця в СРСР поза межами Західної України. Перш ніж говорити про актуальну ситуацію, мушу підкреслити деякі попередні факти, які їй передували.

У 1939 році, важкими й небезпечними шляхами, з Риму прийшов лист від Його Еміненції кардинала Ежена Тіссерана, згодом секретаря Св. Конгрегації у справах Східної Церкви, з повідомленням про мою номінацію титулярним архиєпископом Серри та коад’ютором митрополита Андрея Шептицького cum iure successions[866]. Я був висвячений на архиєпископа митрополитом Андреем 22 грудня 1939 року, на свято Непорочного Зачаття. Співсвятителями були владика Никита Будка та владика Миколай Чарнецький.

Митрополит був переконаний, що незабаром буде заарештований, та й узагалі очікував смерти. Але в цей перший період 1939–1941 років радянська влада, не будучи впевна у своїй перемозі, переслідувала Церкву, однак не наважилися її зліквідувати, чекаючи відповідного моменту. А тим часом вони пильно стежили за її діяльністю.

Митрополит Шептицький, який був стурбований майбутньою долею Церкви і який отримав від папи св. Пія X повну юрисдикцію над територією усієї царської Росії[867], вважав, що настав час її застосувати. Спираючись на ці повноваження (vi iurisdictionis sibi concessae[868]), він поділив усю територію СРСР на 4 екзархати, тобто:


1. Европейська частина Радянського Союзу (Росія) та Сибір. Екзархом був отець Климентій Шептицький, архимандрит студитів[869].

2. Білорусь. Екзархом був отець Антоній Неманцевич, Т.І.[870]

3. Частина України: Волинь, Підляшшя, Холмщина. Екзархом був владика Миколай Чарнецький[871].

4. Велика Україна. Екзархом був призначений нижчепідписаний.


Після цього важливого заходу для добра душ і Церкви митрополит Андрей провів ще кілька засідань синоду екзархів, а тоді поінформував Святий Престол, прохаючи про ласкаве затвердження своїх рішень.

Головними підвалинами правового устрою Російської Церкви були декрети Петроградського синоду pro russis catholicis orthodoxis[872], що відбувся 1917 року в Петербурзі під головуванням митрополита Андрея, який саме перебував у Петербурзі після звільнення з царської в’язниці. Акти цього синоду були опубліковані смиренним нижчепідписаним під назвою: Проф. др. Й. Сліпий. Петроградський Синод 1917 p., в журналі “Богословія” 1931, ст. 289-297[873].

Під час німецької окупації Західної України (1941–1944) Святий Престол затвердив створення чотирьох екзархатів, призначення чотирьох екзархів і рішення синодальних зустрічей, але під умовою, що вони залишатимуться

Відгуки про книгу Спомини - Йосип Сліпий (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: