Чигиринські походи. 1677–1678 - Юрій Володимирович Сорока
«…Замок був не особливо добре озброєний. У ньому перебувало 45 різноманітних гармат, чотири з них, дуже довгі, були відлиті в Німеччині. Крім того, було ще 10 великих гармат; інші були або короткі для стрільби картеччю, або легкі польові; крім того, в замку було ще 5 мортир, із яких три були залізні. Бомб було дуже мало, ручних гранат не більше 800. Після закінчення облоги залишилося всього 28 бомб і 23 бочки пороху…»
Якщо простежити за діями турків під час облоги фортеці, стає зрозумілим, що, швидше за все, Ібрагім — Паша не очікував активних дій з боку гарнізону Чигирина. Саме тому турки не подбали про більш — менш пристойне прикриття для працюючих перед укріпленнями фортеці землекопів. Але це, як з'ясувалося, було значним прорахунком. Оскільки ворожі траншеї швидко наближалися до мурів міста, чигиринці вночі провели стрімку вилазку, в якій брала участь одна тисяча козаків і 800 стрільців. Як свідчать джерела, вилазку комендант Трауерніхт організував ще й з метою перевірити лояльність козацької частини гарнізону — перших кілька днів турки не обстрілювали Нижнє місто, даючи можливість козакам відповісти на заклик Юрія Хмельницького покинути московського командира і приєднатися до нього. Однак козаки чигиринського гарнізону вправно продемонстрували командуванню фортеці свою прихильність, погодившись на вилазку. Натомість московські ратники, які недолюблювали Трауерніхта, не виявили надто великого бажання взяти участь у вилазці. Все ж досить швидко всі негаразди владналися і стрімка нічна атака на турецькі позиції розпочалася. Козаки і стрільці напали на турків, що працювали, закидавши їх ручними гранатами — залізними і скляними посудинами з пороховим зарядом, після чого розпочали кривавий рукопашний бій, коли вражали майже беззбройних турків шаблями, сокирами і списами. Під час тієї щасливої для обложених вилазки турки зазнали досить великих втрат, натомість оборонці Чигирина втратили лише тридцять чоловік убитими і сорок вісім пораненими.
Після такої нахабної нічної вилазки роздратований Ібрагім — Паша наказав виставляти цілодобову бойову охорону для землекопів, і роботи продовжилися. Траншеї дедалі ближче підбиралися до фортечного муру та бастіонів, що їх посилено обстрілювали з крупнокаліберних гармат. Артилерійським вогнем турки намагалися перш за все зруйнувати бастіон біля Спаських воріт міста і збити гармати на валу коло них. Таким чином, потужний артилерійський обстріл вивів із ладу сімнадцять фортечних гармат, після чого оборона Спаських воріт стала доволі складною справою.
Утім, зауважимо, що хоч сильна артилерія Ібрагіма — Паші не залишала обложеним шансів домінувати на полі бою вдень, а нічної пори вони доводили, що здатні протистояти ворогові. Помітивши безпечність турків на іншій ділянці фронту, козаки й ратники 10 серпня вдало провели ще одну вилазку, у якій брало участь по 200 добровольців від кожного стрілецького полку і 800 козаків під командуванням полковника Іллі Дурова. Незважаючи на заходи безпеки, турки втратили під час цієї вилазки кілька сотень людей і були змушені відступити під захист своїх батарей. Розлючений Ібрагім — Паша після другої нічної поразки дав наказ бомбардувати за допомогою важкої артилерії не тільки Чигиринський замок, але й саме місто. Попри те, що мешканці Чигирина після зміни тактики турецької артилерії опинилися під загрозою, загалом для фортеці такий крок Шайтана мав позитивні наслідки — розпорошувалися сили ворожої армати, які до цього були сконцентровані на передових укріпленнях.
Тим часом облога фортеці тривала. Мінні галереї, що їх було зруйновано під час першої вилазки обложених, турецькі землекопи швидко відновили і повели далі, під мури фортеці. Цих галерей турецькі мінери вели три — одна з галерей йшла до Кримських воріт фортеці, друга проходила під равеліном,[3] а третя вела до міського валу в тому місці, де він з'єднувався з муром замку. Про їхнє існування в Чигирині дізналися від перебіжчика, який перебував на службі в командира турецької артилерії і з невідомих нам причин вирішив податися в табір обложених. Дізнавшись про мінні галереї, Трауерніхт постав перед дилемою. Як з'ясувалося, серед особового складу гарнізону не знайшлося фахівців, які вміли робити контрпідкопи, щоб пороховими зарядами підривати ворожі підземні галереї. Проте вихід знайшовся — чигиринці влаштували у фортеці відсічні укріплення і викопали великі ями, які мали стати каналом для відведення порохових газів під час вибуху, а також перешкодою для штурмуючих яничарів 17 серпня турки нарешті домоглися певних успіхів. Вони вдало підірвали підведену міну під равеліном і зруйнували його вал. Обложені були змушені залишити укріплення і відійти в місто. Але тріумфувати нападникам довелося недовго — коли яничари зайняли зруйнований равелін, оборонці Чигирина їх вибили відтіля за допомогою ручних гранат, а пролом у валу равеліну заклали камінням і дерев'яними колодами. Дві інші міни, закладені в підведені під фортечний вал підземні галереї в той день не спрацювали — підкопи були завалені землею від розривів гарматних бомб.
Та попри все Ібрагім — паша Шайтан продовжував наполегливо готувати генеральний штурм Чигиринської фортеці. Незабаром турки довели облогові траншеї до самого рову замку, закінчуючи підготовку до генерального штурму. На той час велика частина