Голі чи покриті: Світова історія одягання та оголення - Мінеке Схіппер
Змагання пенісів
Щоденна кількість зображень жіночих грудей у рекламі стала прийнятною в деяких частинах світу, але подібна доза підрихтованого у фотошопі образу прутня все ще немислима в громадських засобах масової інформації. Здається, чоловіки так само переймаються своїм неідеальним членом, адже трендом порнофільмів і рекламних роликів віагри є збільшений чоловічий орган. Цей бентежний потік фалічних сигналів порушує душевну рівновагу мужчин не менше, ніж травматичний посил про ідеал грудей для жіночої психіки. У мою папку зі спамом певний час приходила реклама такого штибу, причому завжди тільки англійською. Отож кілька перлів я приберегла:
Твій чоловічий інструмент потребує вдосконалення.
Видовж своє чоловіче достоїнство!
Збільш свою любовну пушку!
Відчуй себе королем з гігантським стрижнем.
Скажи «НІ» лузерові-недомірку.
Вимагай свого 7-дюймового пеніса тут.
Мегавелетенські виміри для тебе.
Ніхто насправді не досліджував, який ефект мають такі повідомлення, та змагання пенісів видається невикорінним феноменом.
У середній школі такі змагання особливо жорстокі. Хлопці часто дають прізвиська, буквально пов’язані з виглядом їхніх статевих органів, наприклад, змія, жаба, рожевий повзучий стеблик… Хлопчак із великим членом пишається найбільше. Він хизується пенісом, розмахує ним перед друзями в спільній душовій кімнаті16.
Ті, хто вважає себе гіршим (часто безпідставно), не беруть цього факту близько до серця. Коли нікого немає поряд, розтягують свій бідолашний «безнадійний» член, вішають на нього щось важке, аби збільшити довжину, чи ковтають віагру, стоячи на порозі підліткового віку.
«Середньої довжини пеніс – це вже добре», – втішає читачів якийсь газетний заголовок. Нарешті, за результатами дослідження, маємо втішні новини: науковці твердять, що понад сто жінок (середній вік 26 років) передивлялися комп’ютерну анімацію чоловіків у весь зріст, розглядаючи їхні форми і розміри. Які ж висновки? Пеніс довжиною понад 7,6 см безсумнівно додає чоловікові привабливості. Дослідницьке питання стосувалося того, чому статевий орган у чоловіка такий великий на відміну від мавп, з якими ми у далекому минулому буцімто мали спільних предків. У горил і орангутангів, до прикладу, член менший приблизно в три-чотири рази. У дослідженні фігурує основний аргумент на користь анатомії: пеніс з’явився на видноті тоді, коли людина замість чотирьох кінцівок почала послуговуватися двома17. Відтоді чоловіки і жінки почали більше звертати увагу на чоловічий член, асоціюючи його довжину з маскулінністю і статусом, стимулюючи таким чином змагання.
Приклади декорування геніталій у народів, які продовжували ходити голими, об’єктами дослідження не стали. Прикрашання тіла, можливо, було зумовлене й не спонтанною ерекцією на публіці, а якраз боязню не відповідати певному ідеалові. З метою запобігти приниження з боку інших у колективі застосовували адекватні правила. «Усе було б добре, якби пеніс не втрутився!» – казали колись французи. (Я навіть уявляю, що при цьому вони схвильовано зітхали.) Ніщо людське нашим предкам не було чуже!
Люди завжди боялися втратити свій статус. Перевірити це твердження неможливо, проте цілком до снаги уявити, що в певній спільноті сильний чоловік використовує свою силу, аби насадити правила іншим. Може, давні та примітивні форми прикривання тіла з’явилися тому, що чоловік побоювався стати об’єктом насмішок з боку інших чоловіків через недостатньо досконалий вид оцієї вельми значущої частини тіла. Або страхався стати об'єктом сміху через неконтрольовані рухи тіла, спровоковані присутністю жінок, яким зазвичай не вистачає фізичної або політичної влади, але які використовують свою сексуальну привабливість, щоб збентежити чоловіків. Без сумніву, цей страх набагато старший, ніж правила іудаїзму, християнства та ісламу.
Хоч і не існує письмових свідчень щодо стану справ за доісторичної доби, та в одному ми певні: відколи людина стала на дві ноги, вона по-новому оцінила себе та інших.
Спадок еволюції
Думка про те, що інші обов’язково привабливіші, сильніші чи потужніші, ніж ви, чи то постійний тягар нібито невідповідності певним нормам породжує страх і сором. Ця особливість однаково характерна і для оголених, і для зодягнених. Дивитися – значить завжди порівнювати.
Сексуальною привабливістю чоловіків і жінок людина (тут і там гіпотетично) завдячує еволюції, як свідчать дослідження психологів-еволюціоністів.
Форми нашого тіла є багатим джерелом свідчень про тиск, що його спричинив сексуальний відбір. Вони видимі, вимірні та не дуже спотворені людською культурою, їх легко порівняти з іншими формами… Багато частин людського тіла, як, наприклад, пеніс, груди, сідниці, бороди, волосся на голові, пухкенькі губи, якраз формують критерії сексуальної селекції з боку партнерів. Ці критерії вельми розвинуті для нашого виду… Повсюдно у світі такі особливості сприймають як сексуальний сигнал, підкреслюють їх завдяки прикрасам і макіяжу. Цілком імовірно, що критерії частково слугували індикаторами здоров’я та привабливості. Відмінності між статями – очевидне свідчення статевого відбору. Той факт, що ми усвідомлюємо належність до певної статі, якраз і є результатом селекції18.
Вілендорфська Венера, 24000–22000 рр. до н. е.Учені-природознавці припускають, що завдяки прямоходінню чоловічий статевий орган опинився на видноті, ставши для жінок вирішальним критерієм відбору плідних партнерів. Тобто зацікавленість жіноцтва пенісом стимулювала вихід цієї частини тіла на новий еволюційний виток19. І, навпаки, відтоді чоловіки частіше звертали увагу на пишні жіночі сідниці та груди як на власне жіночу особливість, адже за нової ситуації геніталії жінки не так впадали в око. Цілком можливо, що наші прародичі пов’язували огрядність жінки з її плодючістю. Жінку як символ фертильності завжди зображали, акцентуючи саме на цих частинах тіла. У чотириногих самок груди