Мистецтво мріяти. Як отримати те, чого насправді бажаєш - Барбара Шер
Бетті Девіс: «Чорт забирай, я сховаюся десь перед відплиттям, а потім з’явлюся, причарую їх усіх і залишуся на борту!»
Рибалка з островів Самоа: «Коли нам щось потрібно, ми виготовляємо це самі. Звичайно, дерев’яне каное легше зробити, ніж один із ваших дурних і дивних човнів. Я знаю, бо їх викидає час від часу на наші коралові рифи після шторму. Можете взяти собі один, якщо хочете. Нам вони ні до чого. Але, звісно, доведеться їх трохи підремонтувати».
Ось у вас і з’явилися ідеї.
Рольовий мозковий штурм урятує вас, якщо самому він вам не до снаги. Але краще все ж таки зібрати кількох справжніх людей – і генерувати ідеї разом! Мозковий штурм – завжди групова діяльність у бізнесі, промисловості, творчих майстернях, і це зумовлене вагомими причинами: кожен дивиться на одне й те саме проблемне питання під своїм кутом зору. Мабуть, вам колись випадало без жодних зусиль розв’язати дилему вашого друга, у якій він просто зав’яз по вуха. Думаю, друзі також робили це для вас. Ефект буде максимально потужним, якщо вдасться зібрати компанію з чотирьох-п’яти людей. Групова форма мозкового штурму має ще одну перевагу – вона може стати основою толоки, у чому ви переконаєтеся пізніше.
Мозковий штурм у групі
Люди, яких ви залучаєте до мозкового штурму, не мусять бути особливо компетентними у сфері, де виникла проблема. Насправді, чим менше вони знають, тим краще! Ваша команда потребує недосвідчених людей, тому що експерти в будь-якій галузі знають тільки те, чого не можна зробити. Наївні люди зазвичай пропонують найкращі ідеї у світі. Це також стосується дітей. У віці, трохи старшому за чотири роки, вони неймовірно креативні, адже їхнє мислення взагалі нічим не обмежене. Коли шестирічних дітлахів попросили придумати транспортний засіб, здатний подолати будь-яке бездоріжжя з ямами та вибоїнами, вони заново винайшли танк!
Старші люди теж не гірші. Вони жили у світі, де ще не було телебачення, реактивних літаків та суперпластику, і їхній розум працює більш спокійно, вдумливо та винахідливо. Але брати участь може будь-хто: ваш чоловік, дружина, мама, друзі, навіть телемайстер. І всі вони робитимуть це залюбки. Гра ідеями – найкраще заняття для вечірки. Ви можете запросити людей, пригостити їх вином та сиром і взагалі зробити з цього приємну світську подію.
Єдине правило на цьому етапі – це відсутність будь-яких правил. Ніяких заборонених прийомів – ви готові вітати найхимерніші ідеї. Озвучивши своїй команді проблему, ви лише сидите й записуєте все, що вам пропонують. Не пропустіть жодної! Може, це саме та, що вам потрібна.
Після гарного мозкового штурму, проведеного в будь-якій формі, ваш список ідей може мати такий вигляд:
Володіння яхтою
1. Вкрасти яхту.
2. Одружитися з власником яхти.
3. Виграти яхту в якомусь конкурсі.
4. Виграти яхту в покер.
5. Скластися компанією і купити яхту.
6. Дістати десь стару посудину та полагодити її.
Навколосвітня подорож
7. Сховатися на борту перед відплиттям.
8. Потоваришувати з власником яхти та отримати запрошення.
9. Орендувати яхту.
10. Попросити в когось яхту, запропонувавши натомість щось інше – пожити у вашій квартирі або в заміському будиночку тощо.
11. Отримати роботу на яхті – стати капітаном, механіком, членом команди, офіціантом, барменом, шеф-кухарем, масажистом, репетитором, компаньйоном якогось старенького чи старенької або людини з особливими потребами, рятувальником, тренером із плавання, аніматором, музикантом, фокусником, співаком, коміком, блазнем – ким завгодно, залежно від вашого таланту та від того, чим би воліли займатися. (Кожен має що запропонувати: почуття гумору, неперевершений рецепт шоколадного торта тощо.)
12. Організувати індивідуальний освітній тур для багатіїв.
13. Організувати промо-тур для компанії, яка виробляє яхти.
14. Організувати навколосвітню місію доброї волі на захист миру, на підтримку охорони довкілля чи для боротьби з голодом.
15. Організувати наукову експедицію або «семінар на воді»: наприклад, запропонувати якійсь туристичній агенції ідею повторити подорож «Біґля», на якому свого часу мандрував навколо світу Чарльз Дарвін.
Якщо ви справді всім серцем бажаєте подорожувати світом на яхті, десь у цьому списку знайдеться ідея, яка припаде вам до душі й дозволить це зробити, не маючи мільйона доларів. Звичайно, в цю хвилину у вас однаково виникне питання, де дістати оту «стару посудину» і як її полагодити або як повторити подорож дарвінського «Біґля». Ідеї на вигляд не менш фантастичні, ніж сума в мільйон доларів! Але знайти відповіді на ці питання – завдання другого етапу мозкового штурму. Не хвилюйтесь, якщо найбільш заманливі ідеї, що виникли на першому етапі, досі здаються нездійсненними. Просто довіртеся мені: якщо ви справді цього хочете, усього можна досягти. Скажімо, перш ніж забути про мій приклад із яхтою, наче про якісь чудернацькі фантазії, що не варті уваги, погляньте на оголошення, яке навесні 1978 року з’явилося в одному відомому науково-популярному журналі:
«Софія», тридцятиметрова трищоглова шхуна, шукає нових членів екіпажу. З часу повної реставрації в 1969 році… наш плавучий кооператив транспортував вантажі Карибським морем, займався риболовлею біля берегів Нової Зеландії, мало не затонув у районі Ґалапаґоських островів, а за дев’ять років здійснив навколосвітню мандрівку. За цей час до команди «Софії» входили понад 50 осіб, близько десяти – під час однієї подорожі… Колишні члени екіпажу зазвичай вкладали в судно від півтори до трьох з половиною тисяч доларів і ставали його співвласниками.
Я знайшла цю журнальну вирізку вже після того, як вигадала свій приклад, а приблизно в цей же час у новинах показали репортаж про серію загадкових викрадень яхт! Хоча я аж ніяк не рекомендую займатися морським піратством, це доводить, що жодну ідею не варто вважати неможливою.
Зразок списку ідей, що я навела вище, також дає уявлення про найбільш поширені стратегії, які ви можете використати, щоб подолати перешкоду у вигляді грошей – або принаймні суттєво зменшити необхідну суму.
1. Існує безліч шляхів отримати певні речі, навіть серйозні й коштовні, не купляючи їх: а) випросити; б) позичити; в) вкрасти; г) виміняти;
ґ) виграти; д) орендувати; е) виготовити самотужки.
2. Продавайте себе. Обмінюйте свої здібності – вправність у садівництві, фокусах або