Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Кампанелла - Місто Сонця - Томмазо Кампанелла

Кампанелла - Місто Сонця - Томмазо Кампанелла

Читаємо онлайн Кампанелла - Місто Сонця - Томмазо Кампанелла
Сонця, нагадує звичай інків у Перу, про які Кампанелла міг прочитати в повідомленнях мандрівників, котрі писали про цю країну.

58 - Дивно звучить твердження, що вживані в їжу рослини, вирощені на угноєному грунті, можуть впливати згубно на людину і скорочувати її вік. Таким поглядом Кампанелла, на думку коментаторів, завдячує творові Дж. Б. делла Порта «Природна магія», виданому в 1560 р.


59 - Авраам - біблійний патріарх.


60 - Плеяди - сузір'я із семи зірок. На думку Кампанелли, зірки впливають не тільки на життя людей,- знання астрології слід застосовувати у тваринництві для кращої відгодівлі худоби.


61 - Сіам - тобто Таїланд.


62 - Каукакіна, або Кохінхіна - в європейській літературі часів Кампанелли назва південної частини В'єтнаму, пізніше - назва всього В'єтнаму. Сьогодні в Демократичній Республіці В'єтнам ця територія називається Намбо.


63 - Калікут (Калікаш), інакше Кожикоде - місто в Індії на Малабарському узбережжі, де 1498 р. висадився Васко да Гама.


64 - Стійкими сузір'ями в системі зодіаку називалися сузір'я Тельця, Лева, Стрільця і Водолія. Назва ця пояснюється тим, що в час уступу Сонця в ці сузір'я встановлювалися відповідні пори року.


65 - Фортуна - тут як астрологічний термін на позначення особливого пункту гороскопа, який визначався положенням Сонця і Місяця.


66 - Алголь (арабське слово - «потвора», «диявол») - в астрономії назва однієї з зірок у сузір'ї Персея (інакше - Голова Медузи).


67 - Абсида - грецьке слово (досл. «склепіння», «склеп»); астрономічний термін для позначення найближчих і найвіддаленіших точок орбіти одного світила відносно іншого, центрального (напр., абсидами Землі відносно Сонця називаються перигелій і афелій).


68 - Меркурій вважався планетою мінливою: він міг приносити щастя й нещастя.


69 - Хірагра (гр. cheir - рука iagra - здобич) - хронічне захворювання з гострими приступами болів, запалення суглобів кисті руки, викликане порушенням обміну речовин.


70 - Триденні й чотириденні лихоманки - види малярії з приступами через три або чотири дні.


71 - Опис хвороб, їхнє виникнення і способи лікування Кампанелла дає в дусі поглядів античної і сучасної йому медицини. Він згоден з теорією Гіппократа про наявність у людському організмі чотирьох основних соків (рідин): крові, слизу, чорної і жовтої жовчі, порушення рівноваги яких призводить до захворювань. Автор «Міста Сонця» дуже цікавився медичною наукою і залишив по собі декілька творів медичного змісту.


72 - Чорна хвороба, або падуча; епілепсію в античності називали «священною хворобою», що виникала за велінням богів; її вважали ознакою особливих здібностей.


73 - Тоанн Дунс Скот (бл. 1266 -1308) - середньовічний філософ-схоласт, монах-францісканець.


74 - Каллімах (III ст. до н. е.) - поет і граматик.


75 - Давня фізіологія вчила, що людський організм цілком відновлюється завдяки обміну речовин після кожних семи років.


76 - Поль Лафарг звернув увагу на те, що число 3 відіграє у соляріїв дуже важливу роль: вони мають трьох правителів - помічників голови держави; навчання відбувається за допомогою невеликих віршів із трьох рядків кожний, написаних на міських мурах; діти на третьому році життя починають вивчати алфавіт тощо.


77 - Юстиціарій - службовець, який відповідав за військові вправи.


78 - Закон «Око за око, ніс за ніс, зуб за зуб» Кампанелла почерпнув із Старого завіту, звідти походить і звичай побиття камінням (каменування) злочинця.


79 - Короткотривала процедура судочинства соляріїв є свого роду свідомим протиставленням сучасній Кампанеллі судовій тяганині й словоблуддю.


80 - Ліктори - почет, охоронці вищих римських сановників (диктатора, консулів, преторів). Ліктори йшли попереду них зі жмутами пруття і вкладеними в них сокирами.


81 - Астролябія - стародавній астрономічний інструмент, який служив для визначення положень небесних світил. Опис його подає Птолемей.


82 - Сузір'я ці означають початок окремих пір року. Так, знак Рака означає літнє сонцестояння, Терезів - осіннє рівнодення, Козерога - зимове сонцестояння, Овна - весняне рівнодення.


83 - Аарон - брат Мойсея; його розкішне вбрання описане в біблії.


84 - Тропічний рік, або астрономічний - проміжок часу, протягом якого Сонце двічі проходить точку весняного рівнодення; сидеричний, або зоряний рік - період повного обертання Сонця (365 днів 6 год. і 9 сек.), тобто повернення Сонця до тої самої точки неба. Внаслідок т. зв. процесії, тобто переміщення точки весняного рівнодення, тропічний рік коротший від сидеричного на 20 хв. 20,3 сек. (365 днів 5 год. 48 хв. і 46,5 сек.).


85 - Йдеться, очевидно, про поступову зміну нахилу екліптики до екватора.


86 - Головою Дракона називається висхідний вузол Місяця, тобто точка, в якій Місяць, рухаючись на північ, перетинає екліптику. Хвостом Дракона називали низхідний вузол Місяця, тобто пункт, в якому це світило перетинає екліптику, рухаючись на південь. Ці вузли завершують повне обертання через кожні 19 років (точніше 18,6 року). Кампанелла має на увазі саме їх.


87 - Кампанелла приписує соляріям астрономічну систему, яка являє собою суміш положень астрономії і астрології, а також його власних фізичних і філософських поглядів. Як видно з цього астрономічного екскурсу, він, хоч і захищав

Відгуки про книгу Кампанелла - Місто Сонця - Томмазо Кампанелла (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: