Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Кампанелла - Місто Сонця - Томмазо Кампанелла

Кампанелла - Місто Сонця - Томмазо Кампанелла

Читаємо онлайн Кампанелла - Місто Сонця - Томмазо Кампанелла
смерті й спадкування, релігії і подорожей, почестей, заслуг, ворожнечі й неволі. Найсильнішим був вплив першого та десятого домів. У склад зодіаку, тобто сукупності розміщених уздовж екліптики 12 сузір'їв, названих іменами переважно тварин, входили: Овен, Телець, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козерог, Близнята, Водолій і Риби. Від кожного з них можна вписати в зодіакальне коло рівнобічний трикутник, квадрат, шестикутник або провести діаметри кола. В такий спосіб утворяться аспекти, тобто положення, в яких Сонце, Місяць та інші планети перебувають відносно себе самих. Таких аспектів звіздарі розрізняли п'ять: квадратний, або квадратура (коли два небесні тіла перебувають у двох сусідніх кутах квадрата, вписаного в це коло), і протилежний (діаметральний), або опозиція (коли два небесні тіла віддалені від себе на 180°),- ці аспекти приносили лихо; трикутний (тригональний) і шестикутний (секстильний) віщували щастя, п'ятий аспект - сполучення (коли дві планети наблизились між собою на невелику відстань), не виражав ні лиха, ні добра. Якщо для прикладу за вихідну точку взяти сузір'я Козерога, то воно перебуває в протилежному аспекті з Раком, в трикутному - з Тельцем і Дівою, в квадратному - з Овном і Терезами, в шестикутному - з Рибами і Скорпіоном.

33 - Астрологи уявляли життя людини як рух, зумовлений силою початкового поштовху, або «пуску» (гр. aphesis). Пущене в рух, немов стріла з лука, воно залежало від панівної в даний момент планети, яка, немов лучник - афета (гр. aphetes), пускала в політ життя й перебувала на одній з п'яти точок кола генітури. Афетами могли бути Сонце чи Місяць, а інші планети лише в тому разі, якщо ні Сонце, ні Місяць не перебували ні в одному з «афетичних місць».


34 - Сузір'я Діви в гороскопі, тобто на східному краї обрію. Основні точки кола генітури були: «схід», або гороскоп, верхній пункт, і «захід» - пункт зіткнення кола генітури з обрієм.


35 - Супровід - термін, уживаний в астрології на означення планет, які містяться близько одна від одної і рухаються в одному напрямку.


36 - Фома Аквінський (1225 -1274) - представник середньовічної схоластики, один з головних ідеологів католицизму.


37 - Див.: Платон. «Держава», V.


38 - У той час, як схоластичні теологи вважали людське тіло осередком гріховності й спокус, солярії жодної функції людського організму не називають гидкою.


39 - Дані, які наводить Кампанелла про кількість населення Неаполя на початку XVII ст., спростовує італійський вчений Б. Кроче, доводячи, що Неаполь тоді налічував близько 250 000 жителів.


40 - Розхвалювання життя ранньої християнської общини властиве й пізнішим утопістам.


41 - Климент Римський (І ст.) - один з перших єпископів римської церкви. З приписуваної йому низки творів автентичним вважається «Послання до корінфян», написане між 92 і 101рр.


42 - Глоса (грецьке слово - «тлумачення», «інтерпретація»); тут - тлумачення біблії.


43 - Тертулліан (бл. 160 -222) - християнський теолог, запеклий ворог філософії. Його твори містять у собі чимало цінних даних про життя перших християнських общин.


44 - Катон - Марк Порцій Катон (234 -149 рр. до н. е.), римський письменник і державний діяч, уславлений своєю суворістю на посаді цензора.


45 - Йдеться про секту миколаїтів, яка буцімто проповідувала спільність жінок. Назва її походить від диякона Єрусалима Миколая. Виникла ця секта в II ст.


46 - Фома Каєтан де Віо (1469 -1534) - кардинал, коментатор Фоми Аквінського.


47 - Кампанелла, який мав відвагу дати жінкам ті самі права й обов'язки, що й чоловікам, полемізує з тими теоріями, які проповідували фізичну й розумову неповноцінність жінок та потребу цілковитого підкорення жінки голові сім'ї. Таку теорію, обгрунтовану Фомою Аквінським і його коментаторами (тут згаданий один із них - Фома Каєтан де Віо), визнавала католицька церква.


48 - Амазонки - у грецькій міфології войовничий народ, що складався лише з жінок; жили амазонки начебто в Малій Азії та на узбережжі Азовського моря.


49 - Брахмани, або брамани, тобто жерці брахманізму - релігійної системи індусів; проповідували переселення душ.


50 - Ісус Навін - керівник ізраїльтян після смерті Мойсея.


51 - Маккавей Іуда (II ст. до н. е.) - вождь народного повстання в Іудеї (167 р. до н. е.), спрямованого проти гніту сірійських правителів-селевкідів. Після його смерті боротьбу очолили його брати.


52 - Під природним правом Кампанелла розуміє елементарні основи людського існування: право на життя, щастя, мир, самозахист тощо.


53 - Форми нагороджування за військову мужність, описані Кампанеллою, цілком нагадують звичаї стародавніх римлян. Так, у Стародавньому Римі за врятування римського громадянина на голову надівали вінок з дубового листя (corona civica). Римським є звичай приносити богам у жертву зброю, зняту з ворожого воєначальника.


54 - Кікн - міфологічна постать; під час Троянської війни був убитий Ахіллом, який задушив його ременем від молота (Овідій. «Метаморфози», XII, 64 -145).


55 - Прилад для правлення конем Кампанелла задумав сам сконструювати, як свідчать його листи до папи римського й короля Іспанії, в яких він ділився своїми винахідницькими планами.


56 - Заборона поєдинків у Місті Сонця відповідає зрушенням у поняттях тогочасної Європи, коли поєдинки були визнані пережитком «рицарської епохи». Все ж, незважаючи на суворі кари, поєдинки на заході Європи практикувалися ще дуже довго.


57 - На думку Лафарга, опис урочистих ритуалів, пов'язаних з обробітком землі в Місті

Відгуки про книгу Кампанелла - Місто Сонця - Томмазо Кампанелла (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: