Нові коментарі
У п'ятницю у 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Фантастика » Плутонія - Володимир Опанасович Обручев

Плутонія - Володимир Опанасович Обручев

Читаємо онлайн Плутонія - Володимир Опанасович Обручев
розплавлена маса, що витікає з кратера вулкана або з розколини в земній корі на її поверхню і після остигання перетворюється в гірську породу того чи іншого складу. Туф - гірська порода, що складається з попелу, викинутого вулканом під час виверження.(обратно) 10

Гіпсотермометр складається з посудини для кип’ятіння води з довгою трубкою на кришці, в яку вставляють термометр, щоб визначити точку кипіння води в виділюваній нею парі.

(обратно) 11

Недавно на Чукотському півострові був знайдений хобот мамонта. Кінець його доставили в Академію наук.

(обратно) 12

На півночі Сибіру у вічно мерзлому ґрунті зрідка знаходять цілі трупи тварин, що існували багато тисяч років тому і цілком збереглися, з шкурою, м’ясом і нутрощами, завдяки мерзлості, яка зберегла їх від гниття. Найчастіше знаходять трупи мамонта, рідко - носорога, ще рідше - інших ссавців. Для вивчення і вивезення таких трупів Академія наук споряджає спеціальні експедиції.

(обратно) 13

Аномалія сили тяжіння - неправильності в певних величинах сили тяжіння на земній поверхні, додатні і від ємні, зумовлені будовою земної кори.

(обратно) 14

Стародавні греки називали бога підземного світу Плутоном.

(обратно) 15

Тушканчик - маленький ссавець із загону гризунів з дуже короткою шиєю, заячою головою, великими вухами, довгими вусами і дуже довгим хвостом, дуже короткими передніми і довгими задніми ногами. Живе в норах, у піщаному ґрунті, живиться цибулинами і корінням.

(обратно) 16

Горб, очевидно, складався з викопного льоду, що зберігся завдяки вічній мерзлоті на невеликій глибині. Такі викопні льоди нерідко зустрічаються на півночі Сибіру, особливо поблизу берегів Льодовитого океану.

(обратно) 17

Скам’янілостями називають залишки давніх тварин і рослин, які знаходять в скам’янілому або обвугленому стані в гірських породах. Вони мають дуже важливе значення для визначення віку тих шарів земної кори, в яких знаходяться. Вивченням скам’янілостей займається окрема галузь геології - палеонтологія.

(обратно) 18

Бурундук - звірок із загону гризунів, схожий на білку, відрізняється від неї меншою величиною і світлішою жовтою шерстю з поздовжніми чорними смугами по боках, а також не таким густим хвостом. Живе в лісах Сибіру, в норах під корінням дерев, і тому його ще називають земляною білкою.

(обратно) 19

Аероліти, або метеорити, - залізні або кам’яні маси, що випадають, із світлого простому на Землю у вигляді кусків різної величини, оплавлених з поверхні, бо розжарюються під час швидкого польоту через атмосферу. Вони складаються з заліза з нікелем та іншими, легшими мінералами.

(обратно) 20

Олівіновий пояс, існування якого припускають вчені-геофізики, залягає на значній глибині під товщею більш легких порід земної кори; він складається з важчих мінералів (в тому числі і - в значній кількості - мінералу олівіну) і відокремлює легкі, поверхневі шари від металічного ядра Землі.

(обратно) 21

Грифи - великі хижі птахи; схожі на орлів, але мають майже голу голову і шию, обгорнуту пір’яним коміром. Водяться в теплих краях і живляться здебільшого падлом, яке бачать з висоти на великій віддалі.

(обратно) 22

Геологічна хронологія життя Землі така (від сучасності в глиб часів):

В кожному періоді виділяють ще епохи; в третинному вони називаються: пліоцен, міоцен, олігоцен, еоцен і палеоцен.

(обратно) 23

Трилобіти - вимерлий загін ракоподібних; тіло трилобіта поділялось на три частини (звідки і назва) - головний щит, тіло з численних члеників і хвостовий щит. Появилися в кембрії і вимерли в пермському періоді. З іншими тваринами, про які говорить Громеко, ми ознайомимося далі.

(обратно) 24

В 1915 році в Тургайській області експедиція Академії наук знайшла рештки подібного велетня з тієї ж підродини, названого індрикотерієм.

(обратно) 25

Крейдяний період визначався розвитком плазунів, що досягали гігантської величини, але вимерли в кінці цього періоду. А на початку його з'явилися перші примітивні ссавці - маленькі, миршаві тварини.

(обратно) 26

Сагові пальми - єдина родина з порядку цикадових у класі голонасінних, з деревами, схожими на пальми. У них дуже розвинена серцевина, багата на крохмаль, що дає саго. Сагові пальми ростуть в жаркому кліматі, де їх налічують 83 види. В минулі геологічні епохи вони в складі флори відігравали велику роль і з’явилися вже в кам’яновугільному періоді, а в юрському і крейдяному були характерні для флори. Сучасні пальми з’явилися в кінці крейдяного періоду.

(обратно) 27

Іхтіозаври - морські ящери юрського і крейдяного періодів з ознаками риб і ящерів (звідси і назва): тіло їх рибоподібне, без шиї, голова витягнута

Відгуки про книгу Плутонія - Володимир Опанасович Обручев (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: