Аргонавти Всесвіту - Володимир Миколайович Владко
Коли мисливець, пересвідчившись, що в печері не залишилося жодної живої маленької чи великої потвори, обернувся до Василя, юнак спитав його несміливо:
— Що… що там скоїлося з товаришами, як ви думаєте?
Мисливець акуратно зарядив знову магазин гвинтівки: одним з його звичайних правил було — ніколи, рушаючи в путь, не лишати гвинтівку без повної кількості зарядів. Потім, не відповідаючи Василеві, він ще раз включив передавач, сказав кілька слів у мікрофон і прислухався. Тиша… ледве чутне потріскування атмосферних розрядів — і більше нічого.
Гуро виключив передавач, поклав руку на плече Василеві і серйозно подивився на нього:
— Хлопчику мій, — сказав він щирим, схвильованим голосом. — Хлопчику мій, я нічого ще не знаю. Коли я виходив з ракети, Микола Петрович і Вадим були в каюті. Я певен, що всередині ракети їм нічого не могло б загрожувати. Виходити вони немов би теж не збиралися. Але — якщо передавач корабля не відповідає, це значить…
— Їх немає на кораблі?
— Це єдине пояснення. Давай думати так: вони вийшли з ракети і ще не встигли повернутися назад. От і все.
— Але ж у них тільки один скафандр.
— Значить, хтось вийшов без скафандра.
— Так Микола Петрович казав же, що без скафандра на поверхні Венери можна пробути не більш як п’ятнадцять хвилин. А ми тут значно більше…
Василь з острахом дивився на мисливця, помічаючи, як враз похмурнішало його обличчя.
— Ходім, хлопчику, — сказав рішуче Гуро. — Наші здогади однаково нічому не допоможуть. Хто знає, що чекає на нас там…
Виразний помах руки, скерований вгору, закінчив його думку.
Василь повернувся, щоб іти, але враз скрикнув від болю.
— Що таке? — озирнувся Гуро.
— Не знаю… мені пече стегно й бік… — простогнав Василь.
— Де?
Василь показав на ліве стегно.
— Ти забився?
— Ні.
— Згадай, може під час падіння?
— Ні… воно не боліло тоді…
Гуро задумався. Спритними руками він обмацав усю ногу юнака, перевірив, чи вільно вона згинається в суглобах. Василь тамував стогін, закусивши губу: щось пекло його немов жариною, коли рука мисливця торкалася стегна.
— Всередині ноги нічого… нічого не болить, товаришу Гуро, — пояснював він. — Болить немов зовні, на шкірі…
— Дивно… що ж із тобою зробити?.. Адже я не можу подивитися на твою ногу, вона в скафандрі…
Гуро все ще обмірковував. І ось він згадав щось:
— Слухай, юначе, яку ногу тобі вкусив той кліщ? Пам’ятаєш, у ракеті? Чи не ліву?
— Ліву. Отут, — показав Василь трохи вище коліна.
— Хм… а тепер болить стегно і бік?
— Так.
— Дивно, дивно… невже отрута від укусу розійшлася саме вгору? Ну, все одно, треба якнайшвидше повертатися до корабля. Там подивимося. Ти зможеш іти?
— Спробую.
Пересилюючи біль, кульгаючи й припадаючи на ліву ногу, Василь пішов уперед. Дивний пекучий біль не зникав. Гуро підтримував Рижка під руку, він примушений був посуватися повільно, відмовившись від своєї звичної швидкої і спокійної ходи. Василь намагався тамувати стогін, але іноді він проривався. Тоді Гуро міцніше підтримував його й підбадьорював:
— Мужніше, хлопчику, мужніше. Вже недалеко!
А навкруги незнаним блакитним сяйвом світилися, спалахували і згасали таємничі камінці — ще одна загадка жахливої природи невідомої планети, яка на кожному кроці готувала мандрівникам нові й нові пригоди…
XIX. ЩО ТАКЕ ІНФРАРАДІЙВсе пливло і гойдалося перед стомлено розплющеними очима Миколи Петровича. Ніби він у ракеті, ніби ось біля нього Сокіл, що тривожно поглядає на нього. І Гуро… але що робить Гуро, навіщо він тягне руки Миколи Петровича, якось дивно розправляє їх?.. А он і Василь… значить, він повернувся? Але чого він лежить і теж так тривожно дивиться?..
— Почекайте, — кволим голосом сказав Риндін. — Що це таке? Як я потрапив сюди? Адже я впав там, біля скелі… а далі…
Думки плуталися. Проте, Риндін знов згадав:
— Василю, друже мій, — скрикнув він схвильовано, намагаючись підняти голову й простягти руки до Рижка. — Ви тут? Значить, усе гаразд? Яке щастя, як хороше!..
Він знову заплющив очі. В усьому тілі почувалася така кволість, така втома, які бувають хіба що після важкої хвороби.
Заспокоюючий голос Гуро промовив:
— Все, все гаразд, Миколо Петровичу. Ми з Василем щойно повернулися. Зустрілися в одній печері, куди він упав.
— А чого ж так довго? — втомлено спитав Риндін.
Гуро всміхнувся:
— Там, знаєте, були деякі неприємності. Трохи довелося побитися з однією тваринкою. Ну, ми її подолали і ось повернулися.
Риндін тихо ворухнув кінцями пальців. Лагідна усмішка з’явилася на його стомленому обличчі.
— І в нас із Вадимом було дещо подібне… і в нас… мабуть, він уже казав вам про того павука…
Василеві вперше доводилося бачити старого Миколу Петровича в такому вигляді. Юнак забув про свій біль, забув про свій бік, який припікало дедалі дужче. Він ледве стримував себе, щоб не кинутися до Риндіна — так хотілося йому допомогти старому, полегшити його стан. Але Василь пам’ятав слова Гуро:
— Якнайменше розмов. Микола Петрович дуже втомився, такі історії не минають легко для людини, зокрема такого віку, як у Миколи Петровича. Будь ласка, поводьтеся з ним так, ніби нічого й не траплялося.
Це Гуро говорив, старанно розтираючи тіло Риндіна, що почало вже виявляти ознаки життя. До того мисливець суворо мовчав, енергійно роблячи Миколі Петровичу штучне дихання. Василь, що лежав у гамаку, бачив, як тремтіли руки Сокола, який подавав з наказу Гуро Риндіну кисень з балона. Лише часом Гуро коротко кидав:
— Більше кисню! Так. Ще! Та, будь ласка,