Quid est Veritas? - Наталена Андріанівна Корольова
Кожному, хто не знав, як відв’язатися від якоїсь біди, давав найліпшу раду. Здавалося, що той великий дужий, але такий лагідний, усміхнений і завжди радісний Маріус знає все на світі!
А от же, було питання, на яке він нікому ніколи не відповідав:
— Що є Істина? Ні, люди добрі, я цього не знаю! Я знав лише те… що Істиною не є!..
Примітки
1
Історичний факт.
(обратно) 2Історичний факт.
(обратно) 3Історичний факт.
(обратно) 4Історичний факт.
(обратно) 5Історичний факт.
(обратно) 6Історичний факт.
(обратно) 7Xenia, Ксенія — дари, що їх давали на привітання (також на великих бенкетах, у приватних домах).
(обратно) 8Apophoreta, Апофорета — дари, що їх давали по закінченні бенкета, коли гості відходили додому. На урочистих святах такі дари роздавали народові, як «гостеві цезаря» чи, як у даному випадку, тетрарха.
(обратно) 9Септима — седмиця, староримський тиждень.
(обратно) 10Медівники чи медове печиво в ті часи не було те, що ми називаємо пряниками. Були це, так би мовити по-сучасному, тістечка, солодке печиво. Солодили його медом, бо цукру ще не було, тому й називали солодке печиво медівниками.
(обратно) 11Спосіб скроплювання вулиць, якого вживали в давні часи в Олександрії.
(обратно) 12Стародавні жидівські повір’я, яких у ті часи дотримувалися, як наказів закону.
(обратно) 13Попіна (popina) називали римляни малі шиночки близько храмів, — там звичайно сиділи нижчі жерці, власне, лише «слуги Божі». Цих слуг храму, які мали лише найнижчі ступені посвячення, називали в народній мові «попі». Тому й шиночки близько храмів, де вони чекали, граючи в кості та попиваючи солоджене чи охолоджене вино, розріджене водою, називали «попіни» (popinae).
(обратно) 14Гістріон (жіночий рід: гістрія) — актори й акторки.
(обратно) 15Міми — актори й акторки, що виступали без співу, а лише рухами передавали свої ролі.
(обратно) 16Підсвіття — місце, де перебували душі померлих, згідно з віруванням греків і римлян.
(обратно) 17Світло — золотиста, дуже блискуча була найулюбленіша й найдорожча масть найліпших тоді каппадокійських коней.
(обратно) 18Кай Понтій — не вигадана, а цілком історична постать; син Понтія Пилата, народжений, як і сам Понтій Пилат, у Таррагоні в Іспанії. Понтій Пилат почав свою службову кар’єру в Таррагоні. Потім і Кай Понтій у Таррагоні ж почав свою кар’єру, про що там існують документи.
(обратно) 19Понтія Пилата називав «Справедливим» навіть його найлютіший ворог Лентул, бо Пилат стисло притримувався найдрібніших приписів законів. Ніколи й ні для кого не відступив від цих своїх засад. Частинно тому й ненавидів його деякий гурток людей, що його не можна було ані підкупити, ані підплатити. Бичування Христа стверджує той факт. У кожній римській провінції Рим залишив закони того народу, який її заселював. Але римський урядовець мусів контролювати, чи і крайові закони виконуються справно. Згідно з законами Юдеї, обвинуваченого допитували; потім, незалежно від того, які його були відповіді, його бичували й допитували знову. Якщо після бичування обвинувачений відповідав те саме, що й перед бичуванням, відповідь його признавалася правдивою. Тому й Пилат, не знаходячи провини, мусів згідно із законом юдейської країни звеліти бичувати Христа. Цей закон продержався в Палестині аж до XV століття. Свідчать про це описи деяких подорожей до Св. Землі.
(обратно) 20Рана від сонця — інсоляція, сонячний удар, явище досить часте на Сході.
(обратно) 21Приятель цезарів — це був тільки почесний титул.
(обратно) 22Історичний факт, який викликав у Єрусалимі великі заворушення.
(обратно) 23Кляріссіме — звернення: