Розколини - Ненсі Х'юстон
— А згодом... я тебе знайду. Коли ми виростемо. Я знайду тебе дуже швидко — за твоїм співом.
— І ми завжди будемо разом.
— Так. Давай присягнемо.
Поклавши два пальці на мою родимку, він проголосив:
— Я, Лют, присягаюсь, що люблю Ерру, знайду її й буду завжди разом з нею. Тепер ти.
— Я, Ерра, присягаюся любити Люта, знайти його й бути завжди разом із ним.
Це було так серйозно й урочисто, а наступного дня Янек зник, спричинивши в центрі хаос, а за тиждень потому я стояла на палубі корабля й дивилась, як котяться у безмежну далечінь сірі води Атлантики.
Від автора
Щоб компенсувати втрати Німеччини внаслідок війни, з 1940-го до 1945 року на окупованих вермахтом територіях проводилася широкомасштабна програма «онімечення» дітей різних національностей. За наказом Генріха Гіммлера в Польщі, Україні та Прибалтиці було викрадено понад двісті тисяч дітей. Дітей шкільного віку відсилали до спеціальних центрів, де вони мали пройти «арійське» навчання; малюки, серед яких було багато немовлят, пройшли через центри «Лебенсборн» («джерело життя» — знамениті німецькі «кінні заводи»), після чого їх передали до німецьких родин.
Після війни UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration)[33] за сприяння інших організацій з допомоги переміщеним особам повернули близько сорока тисяч із цих дітей до їхніх родин.
Джерела
Marc Hillel, Au nom de la race, Fayard,Paris, 1975.
Gitta Sereny, The German Trauma: Experiences and Reflections 1938–2001, Penguin, Londres, 2001.
Fernande Vincent, Hitler, tu connais?, L’Amitié par le livre, Besançon, s. d.
Eva Warchawiak, Comment je suis devenue démocrate, HB éditions, Aigues-Vives (Gard), 1999.
Документальний фільм Шанталь Лаба (Chantal Lasbats) Lebensborn (1994), а також численні інтернет-сайти.
Примітки
1
Див. Єзекиїла, 34:1-14.
2
Національний парк секвой — біосферний заповідник у Каліфорнії.
3
Лінді Інґленд — військова злочинниця, одна з основних фігуранток скандалу в Абу-Грейб.
4
Тобто, іншими словами (латин.).
5
Фаллуджа — місто в Іраку, один із центрів влади при Хусейні.
6
Lebensraum — «життєвий простір на Сході» (нім.), геополітична візія часів Третього Райху.
7
Lebensborn — «джерело, фонтан життя» (нім.), організація часів Третього Райху, покликана знаходити дітей, подібних до арійців, на захоплених територіях.
8
Гра слів. Французьке «Bolognaise» дійсно позначає і соус болоньєзе, і мешканку Болоньї. Натомість житель міста Гамбурґ — французькою й англійською не «Hamburger», а «Hambourgeois» та «Hamburgian» відповідно. У жарті використано німецьку форму слова.
9
Ліверна ковбаса (нім.).
10
Гори Катскілл — відроги Аппалачів у штаті Нью-Йорк, США, улюблене місце зимового відпочинку жителів Нью-Йорка.
11
Коледж імені Бернарда Баруха — частина Муніципального університету Нью-Йорка, один із найкращих навчальних закладів США.
12
«Маленький Чорний Самбо» (1899) — найвідоміша книжка шотландської дитячої письменниці Гелен Баннерман (1862–1946). Контроверсійний твір, який у першій половині ХХ століття хвалили за позитивне зображення чорношкірих, а у другій — навпаки, критикували за расизм. Нині текст та ілюстрації зазнали значних змін.
13
Неперекладне попурі з уривків з пісень, що лунали у мюзиклах, популярних у 1960-1970-х роках.
14
Менахем Беґін (1913–1992) — прем’єр-міністр Ізраїлю у 1977–1983 роках, лауреат Нобелівської премії миру 1978 року, ініціатор мирного врегулювання ізраїльсько-єгипетського конфлікту.
15
Вітаємо! Як справи? (іврит).
16
Дуже добре (іврит).
17
Хабіб аль-Шартуні (нар. 1958) — сирійський соціаліст, який підклав бомбу, що вбила президента Лівану Башира Жемаєля. Каспар Вайнбергер (1917–2006) — міністр оборони США у 1981–1987 роках. У 1982 році Ясер Арафат був змушений залишити Бейрут, що перебував в облозі ізраїльськими військами, і рік провести в Тунісі.
18
Г’юстон — єдина, хто вживає прізвище письменника-бітника Джека Керуака на позначення цигарок з маріхуаною. Наркотики й алкоголь украй підірвали здоров’я Керуака, який помер у віці 47 років.
19
«О Канадо!» — національний гімн Канади, написаний композиторкою Каліксою Лаваллє у 1880 році. Текст (спершу французькою) написав сер Адольф-Базіль Рутьє. «Боже, бережи королеву» — національний гімн Великої Британії і так званий «королівський гімн» у всіх країнах Британської Спільноти. Автори слів та музики невідомі. У Канаді з 1980 року виконують обидва гімни.
20
«Едельвейс» — опус для піаніно німецького композитора Ґустава Ланґе.
21
Жанетки (Jeannettes) — об’єднання дівчат-скаутів віком 8–12 років, переважно у франкомовних країнах.
22
Джон Джордж Діфенбейкер (1895–1979) — прем’єр-міністр Канади у 1957–1963 роках, лідер Прогресивно-консервативної партії. У 1963 році програв вибори Лестеру Пірсону (1897–1972), історику, дипломату, лауреату Нобелівської премії миру 1957 року.
23
Ґордон Гоу (1928–2016) — канадський хокеїст, «Містер Хокей», вважається одним із найвидатніших гравців за всю історію хокею.
24
Популярна у Франції дитяча пісенька-лічилка, назву якої можна приблизно перекласти так: «На сідельці та на конику».
25
Реджайна — столиця канадського штату Саскачеван.
26
«Мої улюблені речі» (англ.) — пісенька з мюзиклу «Звуки музики» (1959).
27
Оскільки події відбуваються в Канаді, то під «Великою Північчю» мається на увазі Канадська Північ — три території: Юкон, Північно-західні території та Нунавут.
28
«The Cremation of Sam McGee» (1907) — поетична збірка британсько-канадського письменника («Юконського барда») Роберта Вільяма Сервіса (1854–1978).
29
Будь ласка, викрути мене, отак, отак! Як я викручую тебе! (Англ.)
30
Великий Пасаж (Grand Concourse) — торгівельна вулиця у районі Бронкс, Нью-Йорк.
31
Магазин-закусочна (нім.). Мова про кошерну закусочну «Katz’s Delicatessen», одну з найкращих у Нью-Йорку, розташовану неподалік від «Театру на їдиш».
32
Цвінґер — у Дрездені архітектурний комплекс, що включає у себе музеї та колишній королівський палац.
33
Управління з питань звільнення та реабілітації ООН (англ.).