Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь

Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь

Читаємо онлайн Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь
голови. Я бачу тепер, що я й зовсім не гарна! — і, помалу відсуваючи далі від себе дзеркало, скрикнула: — Ні, гарна я! Ой, яка гарна! Диво! Яку ж радість принесу я тому, чия буду жінка? Як же милуватиметься мною мій чоловік! Він і пам’ять стратить! Він зацілує мене до смерті.

— Чудова дівчина, — прошепотів, увійшовши тихо, коваль, — і чванства в неї мало!.. Може, з годину яку стоїть, видивляючися в дзеркало, і не надивиться, і ще вихваляє себе вголос!

9 Тарас Бульба

257

«Таке-то, парубки, чи я ж вам пара? Ви погляньте на мене, - продовжувала гарненька кокетка, — як я плавно виступаю; в мене сорочка шита червоним шовком. А які стрічки на голові! Вам і довіку не бачити багатшого галуна. Цього всього накупив мені батько, щоб посватав мене найкращий молодець у світі!» І, усміхнувшись, обернулась вона в другий бік та й побачила коваля...

Скрикнула й суворо постала перед ним.

Коваль і руки опустив.

Тяжко розказати, що відобразилося на смаглявому личку чудової дівчини: і суворість у ньому була видна, і крізь суворість якесь глузування над зніяковілим ковалем, і ледь помітна барва досади тонко розлилася по обличчю; і все це так перемішалося й таке було неймовірно хороше, що обцілувати її мільйон разів — ото все, що тоді можна було вчинити найліпшого.

— Ти чого прийшов сюди? — так почала говорити Оксана. — Може, хочеться, щоб вигнала за поріг лопатою? Ви всі майстрі підсипатися до нас. Миттю пронюхаете, коли батьків нема вдома. О! я знаю вас! Що, скриня моя готова?

— Буде готова, моє серденько, таки по святах буде готова. Коли б ти знала, скільки навовтузився я коло неї: дві ночі не виходив із кузні; зате ж у жодної попівни не буде такої скрині. Залізо на оковку поклав таке, що не клав на сотникову тарадайку, як ходив на роботу до Полтави. А як буде розмальована! Всю околицю біленькими своїми ніжками сходи, не знайдеш такої! По всьому полі будуть розкидані червоні й сині квіти. Як жар, горітиме. Не гнівайся ж на мене! Дозволь хоч поговорити, хоч подивитися на тебе!

— Хто ж тобі боронить, говори й дивись!

Тут сіла вона на лаву і знову заглянула в дзеркало та заходилася поправляти на голові свої коси. Гляну-ла на шию, на нову сорочку, вишиту шовком, і тонке відчуття самозамилування проглянуло на устах, на свіжих щоках і в очах відсвітилося.

— Дозволь же й мені сісти коло тебе! — мовив коваль.

— Сідай, — відповіла Оксана, зберігаючи на устах та в задоволених очах ще те ж саме відчуття.

— Чудова, ненаглядна Оксано, дозволь поцілувати тебе, — сказав заохочений коваль і пригорнув її до себе з наміром відхопити поцілунка; та Оксана відхилила свої щоки, що перебували вже на непомітній відстані від губ коваля, і відіпхнула його.

— Ще чого тобі захотілось? Йому як мед, то й ложкою! Геть від мене, в тебе руки шорсткіші од заліза. Та й сам ти пахнеш димом. Мабуть, мене всю замарав сажею.

На цім слові піднесла дзеркало і взяла знову перед ним чепуритися.

«Не любить вона мене, — думав собі, голову звісивши коваль. — їй усе забавки; а я стою перед нею, мов дурень, і очей не зводжу з неї. І все б стояв перед нею, і вік би не зводив з неї очей! Чудна дівчина! Чого б тільки я не дав, щоб дознатися, що в неї на серці, кого вона кохає. Та ні, їй і діла нема ні до кого. Вона любується тільки сама собою; мучить мене, бідолашного; а я за журбою не бачу й світа; а я її так люблю, як ніхто на світі не любив і не любитиме ніколи».

— Чи це правда, що твоя мати відьма? — промовила Оксана й засміялася; і коваль почув, як у ньому все засміялося всередині. Сміх цей наче враз відлу-нився в серці і в жилах, що тихо стрепенулися, і водночас досада запала в його душу, що не вправі обцілувати це так приємно осяяне сміхом личко.

— Що мені до матері? Ти в мене і мати, й батько, і все, що тільки є дорогого в світі. Коли б мене прикликав цар і сказав: «Ковалю Вакуло, проси у мене всього, що тільки є найкращого у мене в царстві, все віддам тобі. Звелю для тебе зробити золоту кузню, і куватимеш ти срібними молотами». — «Не хочу, — сказав би я цареві, — ні самоцвітів дорогих, ні золотої кузні, ні всього твого царства: дай мені краще мою Оксану!»

— Бач, який ти! Тільки ж і батько в мене такий, що не дасть маху. Ось побачиш, коли він не ожениться на твоїй матері,- — мовила, лукаво всміхнувшись, Оксана. - Однак дівчата щось не приходять... Що б це значило? Давно вже пора колядувати. Мені вже скучно стає.

— Господь із ними, моя красуне!

— Чи й не так? З ними, певно, прийдуть і парубки. Ото піде гульня! Уівляю, яких нарозказують смішних пригод!

— То тобі весело з ними?

— Та вже ж веселіше, як із тобою. Ага! хтось стукнув, певне, дівчата з парубками?

«Чого мені більше сподіватись? — казав коваль сам до себе. — Вона знущається з мене. Я їй так само дорогий, як проіржавлена підкова. Та коли так, то не діжде ж і інший посміятися з мене. Нехай-но тільки помічу запевне, хто їй більше до вподоби за мене; я одучу...»

Стукіт у двері та голос, що лунко пролунав на морозі: «Відчини!» — урвали його роздуми.

— Стривай, я сам відчиню, — сказав коваль і вийшов у сіни з наміром нам’яти з досади боки першому, хто нагодиться під руку.

Мороз подужчав, і вгорі так стало холодно, що чорт перестрибував з однієї ратички на другу та хукав у кулак, аби хоч як-небудь розігріти закоцюблі руки. Не штука, правда, й змерзнути тому, хто товкся з ранку до ранку в пеклі, де, звісна річ, не такий холод, як у нас

Відгуки про книгу Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: