Фрау Мюллер не налаштована платити більше - Наталія Володимирівна Сняданко
А Славко вже був тоді жонатий, мав двох своїх хлопців. То шкода би було, якби єго замкнули.
Ну, і зачєли вони сі старати до тої Америки. Ну, але то було тоди трудно. Нікого не хтіли пускати. Ше гірше, як теперка. Ну, і тоди Ядзя знайшла си іншого хлопа. Теж поляка, але вже з американським пашпортом. Він приїхав десь до родини, і вони сі познакомили. Ядзя вже тоди була стара баба. Років сорок, а може, більше. Але якось вміла хлопами керувати. Той американец дуже її хтів і казав, жи сі оженит.
І приїхав, жеби її забрати. А той її муж попередній теж не хтів її пустити. Повідали люди, жи мало не до самого літака за нею на колінах повз, так не хтів її пустити. Але шо зробиш. Забраласі, поїхала.
Я собі часом так думаю, як то в життю несправедливо. Кілько баби терплєт від своїх хлопів — і пияки, і б'ют, і ніц не зароблєют, всьо життя такі баби сі мучу, і ніхто їм навіт не поспівчуває. А така Ядзя, яка нігди сі ніким не переймала, все дбала тіко про себе, не працювала, шанувала себе, то і єднего обкрутила, і ше їднего, і всьо в неї добре. Якби то в молодости всім такий розум!
А потім тре було ше Славка і його жінку з дітьми вивезти. То вже не знаю, як було. Казала цьотка, жи Славко когось там підкупив і їм дали пашпорти. Але не буду казати, не знаю. Ну і приїхали. Хлоп Ядзі сі устроїв далі на будову, а вона думала, жи і там ніц не буде робила, але сі не вдало. Бо тре було більше грошей. Славко перше без роботи сі лишив, ніґде єго не брали. А її взєли начиннє мити до якогось ресторану. То вони так і жили перше кілька літ — всі в єдній кімнаті, їдно другому на голові, мали тіцько во грошей, жеби вистачило купити си їдла. А ше Славко зачєв хорувати, тоди пити, ну гет біда. Я тоди фест сі за них спереживала. Бо не знала, як там і шо — листи приходили зрідка, і в кожному така во біда написала. Я вже казала Ядзі, жеби сі вертали, жи банзу туткай на всіх стане. Але вони сі вперли і там сі лишили.
Ну, а потім стало легше. Славко взєв сі за розум, скінчив пити, знайшов си якогось гуру і зачєв ходити на зібрання, такі як до церкви. Тілько то інакше сі називає. Кажут — медитуют. Повідала цьотка, жи навіть грубі баби я медитуют, то сидєт-сидєт на зимлі, а тоди — гет і сі піднесли в повітря. І жи потим каждему так добре стає, як після сповіді. І вони сі цілуют всі, і йдут додому. І жи так кілька раз на тиждень. А раз на тиждень, в неділю, то сі стрічают в нормальній церкві, а після служби йдут до когось на пироги. Ну всьо як в нас у селі.
Потім Славко пішов сі вчити з медика на інжинєра, бо медиком тєжко сі було влаштувати. А жінка єго теж пішла робити десь в магазині. Вкупили си дім, і цьотка си вкупила дім, і вже було добре.
Цьотка з нами все була файна, я ніц не кажу, і позвоне все, і приїздила пару разів. Як діти мої повиростали, то тре було каждому весіллє робити.
Якось-то робили весіллє старшій, Маруси. Я їй фест зробила весіллє. Всім робила весіллє як має бути, але їй цьотка з Америки привезла найліпшу сукню з вельоном і мештами.
Ми цьотку просили, жеби приїхала на весіллє, бо ж родина. Але тоді то було не просто. Давно, за совєтів, то їх до села ніґди так відразу не впустєт. Вони мусили жити ві Львові, в готелі, «Інтурист» то сі називало. Ну і впускали до них тіко родичів, але мусив показати папір, шо ти точно родич.
То ми сі перше поз'їжджєли до цьотки. Вся родина. Багацько людей. І Маруся моя. Сталисьмо в тій кімнаті, де цьотка спала, а вона всьо витєгує з валізи якісь лахи і кожному вділяє. Так сі подиви на тебе, а потім зачинає шпортати в тих своїх сумках, ну і витягає. Кому комбінацію, кому хустку. Мені все хустки привозила. Десіт штук. Досі десь лежат поскладані. Я навіт не вбирала. Де то я буду по селі в такій хустці. Мені тре, щоб була червона, і з френзлями. А з того американського крипдишину, то я сі в таке не вберу.
А ше цьотка все мала такий апарат, шо знимки робе. То давно було, туткай таких ше не мали. Знимка зразу з того апарату вискакує. То деколи, як цьотка шось файного привезе, то каже сі вбрати, шоб зробити знимку і там, в Америці, показувати. Я десь навіть маю ті знимки. Маруська в комбінації, Стефцьо в сорочці з нийлону. Я в такій хустці, шо аж встид. То всьо цьотка.
Ну, але на весіллє Марусі моїй файну сукню привезла. Такої сукні шем в селі не виділи. Тканина модна, крепдишин сі називала, і такого кольору, як сильно забілена молоком кава, фест була сукня, файна, довга, з мереживом, вельон до земли. Мешта троха завеликі були, але то ніц, напхали вати, та й фест. Ліпше, ніж замалі. Марійка була дівка висока, мала чорне довге волосся, файно їй було в тій сукні.
Цьотку ми потім на весіллє забрали до села. Вночи, жеби ніхто не видів. Машинов сусід поїхав і забрав. І майору дали десіт рублів, він нікому не сказов. Перше теж хтів на весілє, але як зачув, шо то далеко, шістедсєт кілометрів їхати, то не захтів.