Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь

Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь

Читаємо онлайн Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь
все ж вився кільцями з-під його ярмулки. Помітно було, що він хоче щось розповісти, та наговорив таких дурниць, що Тарас не зрозумів нічого. Та й сам Янкель часто прикладав руку до рота, начебто був застуджений.

— Ой, ласкавий пане! — мовив Янкель, — тепер зовсім не можна! їй-богу, не можна! Такий негарний народ, що йому слід на саму голову наплювати. Ось і Мардохай таке робив, чого не робив ще жоден чоловік у світі, але Бог не схотів, щоб так було. Три тисячі війська стоїть, а завтра їх всіх на смерть будуть карати.

Тарас глянув жидам у вічі, та вже без нетерплячки й гніву.

— А як пан хоче побачитися, то треба завтра раненько, щоб і сонце ще не сходило. Сторожа згодна, і один левентар обіцяв. Тільки нехай же вони не діждуть на тім світі щастя! Ой, вей мір! Що за корисливий народ! І серед нас таких нема! п’ятдесят червінців дав я кожному, а левентареві...

— Добре! Веди мене до нього! — промовив Тарас рішуче, і вся твердість повернулася в його душу.

Він погодився на пропозицію Янкеля перевдягтися іноземним графом, що приїхав з німецької землі, для чого одежу вже встиг придбати передбачливий жид. Була вже ніч. Хазяїн будинку, відомий нам рудий жид з ластовинням, витяг тонкий сінник, укритий якоюсь рядниною, і постелив його на лавці для Бульби. Янкель ліг долі на такому самому сіннику. Рудий жид випив маленьку чарочку якоїсь настоянки, скинув лапсердак і в своїх панчохах і черевиках, трохи скидаючись на курча, подався зі своєю жидівкою у щось схоже на шафу. Двоє жиденят, як два хатні песики, полягали на долівці біля шафи. Але Тарас не спав; він сидів нерухомий і тихо вибивав пальцями по столу; мав у роті люльку і пахкав, від чого хазяїн спросоння чхав і закутував у ковдру свого носа. Ледве небо взялося блідим передвістям зорі, а він уже штовхнув ногою Янкеля:

— Вставай, жиде, і давай твоє графське вбрання!

Вмить вдягся він; почорнив вуса, брови, на тім’я

поклав малу темну шапочку — і ніхто б з найближчих до нього козаків не пізнав би його. На око було йому яких років тридцять п’ять. Здоровий рум’янець грав у нього на щоках, а самі рубці додавали чогось владного. Одяг, золотом прикрашений, дуже йому пасував.

Вулиці ще спали. Жодна меркантильна істота ще не показувалася в місті з кошиком у руках. Бульба і Янкель прийшли до будівлі, що мала вигляд сидячої чаплі; вона була низька, широка, величезна, почорніла, і з одного її боку викидалася, як шия чорногуза, довга, вузька вежа, на горі якої стирчав шмат даху. Ця будівля справляла багато всяких служб: тут були й казарми, й в’язниця, і навіть карний суд. Наші подорожні ввійшли в ворота і опинилися посеред просторої зали чи, власне, критого подвір’я. Близько тисячі чоловік спали вкупі. Прямо були маленькі двері, де сиділи двоє вартових і грали в якусь гру, що один другого бив двома пальцями в долоню. Вони майже не зацікавилися прибулими і повернули голови тоді тільки, як Янкель сказав:

— Це ми; чуєте, панове? Це ми.

— Ідіть! — сказав один, одмикаючи одною рукою двері, а другу підставляючи товаришеві, щоб бив.

Вони увійшли в коридор, вузький, темний, що знову завів їх до такої самої зали з малими віконцями вгорі.

Хто йде? — закричало кілька голосів, і Тарас побачив чимало гайдуків при повній зброї. — Нам нікого не велено пускати.

— Це ми! — кричав Янкель. — їй-богу, ми, ясне панство!

Та ніхто не хотів слухати. На щастя, підійшов якийсь черевань, що, з усього видно, був старшиною, бо лаявся найдужче від усіх.

— Пане, це ж ми, ви вже знаєте нас, і пан граф ще дякуватиме.

— Пропустіть його, сто дяблів чортовій матері! І більше нікого не пускати. Та шабель щоб ніхто не скидав і не собачився на долівці...

Красномовного наказу вже не чули наші подорожні.

— Це ми... це я... це свої! — приказував Янкель, кого б не зустрів.

— А що, можна тепер? — спитав він в одного із сторожі, коли вони нарешті прийшли до того місця, де коридор кінчався.

— Можна, тільки не знаю, чи пустять вас до самої в’язниці. Тепер уже нема Яна: інший замість нього стоїть, — відповідав вартовий.

— Ай, ай! — тихо вимовив жид. - Погано, милий пане!

— Веди! — промовив уперто Тарас.

Жид послухався.

Коло дверей підземелля, що сходилося вгорі шпилем, стояв гайдук з вусами на три яруси. Верхній ярус вусів ішов назад, другий прямо наперед, третій вниз, що його робило дуже подібним до кота.

Єврей скорчився в три погибелі і майже боком підступив до нього.

— Ваша ясновельможносте! Ясновельможний пане!

— Ти, жиде, це до мене говориш?

— До вас, ясновельможний пане!

— Гм... а я собі просто гайдук! — мовив триярусний прудивус з повеселілими очима.

— А я, їй-богу, думав, що це сам воєвода. Ай, ай, ай... — Тут жид покрутив головою і розчепірив пальці. — Ой, який поважний вигляд! їй-богу, полковник, достеменно полковник! От ще б на палець додати, та й полковник! Треба б пана посадити на жеребця, такого прудкого, як муха, та й нехай полки муштрує!

Гайдук підправив нижній ярус своїх вусів, а притому очі його й зовсім повеселішали.

— Що то за народ військовий! — провадив жид.— Ох, веймір, що за народ хороший! Шнурочки, бля-шечки... Так від них блищить, як від того сонця; а цурки, де тільки забачать військових... ай, ай!

Жид знову покрутив головою.

5 Тарас Бульба

129

Гайдук підкрутив верхні вуса і пустив крізь зуби щось схоже на кінське іржання.

— Прошу пана про послугу, — промовив жид, — онде князь приїхав з чужих країв, хоче козаків подивитися. Він ще зроду не бачив, що воно за народ, оті козаки.

Поява чужоземних графів і баронів була в Польщі річ звичайна: вони часто виявляли цікавість подивитися на цей півазіатський куточок

Відгуки про книгу Тарас Бульба - Микола Васильович Гоголь (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: