Чорний обеліск. Тріумфальна арка. Ніч у Ліссабоні - Еріх Марія Ремарк
— Клініка схожа на монастир, — мовила вона. — Тут наново
вчишся цінувати найпростіші речі. Здатність ходити, дихати, бачити.
— Так, навколо нас повно щастя. Нахиляйся й бери.
Кет вражено глянула на нього.
— Я справді так вважаю, Равіку.
— Я теж, Кет. Лише найпростіше ніколи тебе не розчаровує. І за щастям можна далеко не ганятися.
Жанно лежав на ліжку. Перед ним на ковдрі були розкидані проспекти.
— Ти чому не світиш? — спитав Равік.
— Мені й так видно. В мене добрі очі.
То були проспекти з описом різноманітних протезів для ніг. Жанно добував їх як тільки міг. Останні йому принесла мати. Він показав Равікові один особливо барвистий проспект. Равік увімкнув світло.
— Ось найдорожчий протез, — сказав Жанно.
— Але не найкращий, — відповів Равік.
— Зате найдорожчий. Я заявлю страховій компанії, що мені необхідний саме такий. Звичайно, він мені взагалі не потрібний. Головне, щоб заплатили за нього. Я обійдуся дерев’янкою, аби лише отримати гроші.
— Страхова компанія має своїх лікарів, Жанно, і вони все перевірять.
Жанно ледь підвівся на ліжку.
— Ви вважаєте, що вони мені не оплатять протез?
— Оплатять, тільки, мабуть, не найдорожчий. Проте грошей на руки не дадуть. Вони подбають про те, щоб ти таки взяв оплачений протез.
— Ну, то доведеться взяти його и відразу продати. — Звичайно, я щось на цьому втрачу. Відсотків двадцять. Як ви гадаєте, це не забагато? Я їм спершу запропоную десять. Може, варто зарані домовитися з крамницею? Що компанії до того, візьму я протез чи ні? Заплатити їм доведеться, а решта їх не обходить. Хіба ні?
— Певне. В кожному разі, можна спробувати.
— Ті гроші нам би стали в пригоді. Ми купили б за них прилавок і обладнання для молочної крамнички. — Жанно хитро всміхнувся. — Така нога на шарнірі і з усякими іншими штукенціями, мабуть, ого скільки коштує. Делікатна робота. Добрий протез.
— Хтось уже приходив зі страхової компанії?
— Ні. Щодо протеза й відшкодування ще ніхто не приходив. Тільки щодо операції й клініки. Нам треба брати адвоката? Як ви гадаєте? Він їхав на червоне світло. Це безперечно. Поліція…
Сестра принесла вечерю й поставила на столик біля Жанно. Хлопець помовчав, поки вона пішла. Потім сказав:
— Годують тут донесхочу. Я ще зроду так добре не їв. Сам я навіть не подужаю всього з’їсти. Приходить мати й доїдає. Вистачає на нас обох. Вона заощаджує на цьому. І так палата тут коштує дуже дорого.
— Все оплатить страхова компанія. Хоч би ти де лежав.
Сіре обличчя Жанно ледь порожевіло.
— Я балакав з доктором Вебером. Він пообіцяв мені десять відсотків з тієї суми, яку виставить компанії. Пошле їй рахунок за все, що тут коштуватиме. Компанія оплатить його, а він десять відсотків поверне мені.
— Ти тямущий хлопець, Жанно.
— Доводиться бути тямущим, коли ти вбогий.
— Правда. Нога болить?
— Болить ступня, якої вже немає.
— Це нерви. Вони ще залишилися.
— Знаю. А все одно смішно. Що болить те, чого вже немає. Може, залишилася душа моєї ступні? — пожартував Жанно і всміхнувся. Потім зняв накривку з верхніх мисок. — Юшка, курка, овочі й пудинг. Якраз для матері. Вона любить курку. А вдома ми її рідко маємо. — Він зручніше вмостився на подушці. — Часом я прокидаюся вночі й думаю: ану ж як доведеться платити за все це самим? Таке буває вночі: прокинешся і першої хвилини не розумієш, де ти й чого тут опинився. А тоді похопишся, що ти лежиш у клініці, немов син заможних батьків, маєш право всього домагатися, можеш подзвонити сестрі, й вона зобов’язана прийти, а заплатять за все інші. Чудово, правда?
— Так, чудово, — відповів Равік.
Равік сидів у «Озирисі», в кімнаті, обладнаній для медичного огляду.
— Є ще хтось? — спитав він.
— Є, — відповіла Аебнія. — Івонна. Остання.
— Скажи їй, нехай заходить. Ти здорова, Леоніє.
Івонна була двадцятип’ятирічна білява дівчина, опасиста, з широким носом і короткими, товстими руками й ногами, як у багатьох повій. Самовдоволено погойдуючи стегнами, вона зайшла до кімнати й підняла на собі шовкове ганчір’я.
— Сюди, — сказав Равік, показуючи на крісло.
— А так не можна? — спитала Івонна.
— Чому?
Замість відповіді вона мовчки повернулася й показала свій могутній зад. Він був увесь у синцях. Хтось, видно, її добре вимолотив.
— Сподіваюся, що клієнт хоч заплатив тобі як слід, — сказав Равік. — Це не жарт.
Івонна похитала головою.
— Ні сантима, докторе. Це був не клієнт.
— То ти маєш від цього задоволення? Я не знав, що тобі таке подобається.
Івонна знов радісно похитала головою, загадково всміхаючись. Равік бачив, що вона втішається ситуацією. Це додавало їй ваги у власних очах.
— Я не мазохістка, — сказала вона, пишаючись тим, що знає це слово.
— То що це? Сварка?
Івонна не поспішала з відповіддю.
— Любов, — сказала нарешті вона й солодко повела плечима.
— Ревнощі?
— Так. — Івонна аж сяяла.
— Тобі дуже боляче?
— Таке не болить. — Івонна обережно лягла на крісло. — Знаєте, докторе, мадам Роланда спершу не хотіла допускати мене до роботи. «А ви спробуйте, — сказала я їй. — Пустіть хоч на годину! Тоді побачите!» А тепер із синім гузном я маю куди більший успіх, ніж будь-коли раніше.
— Чому?
— Не знаю. Є такі, що від цього просто шаліють. Це їх збуджує. За останні три дні я заробила на двісті п’ятдесят франків більше. Скільки ще синці буде видно?
— Щонайменше три тижні. — Івонна прицмокнула язиком.
— Коли так піде далі, я зможу собі за це купити хутро. Лисяче. А насправді з бездоганно пофарбованих котячих шкурок.
— Ну, а як цих синців не вистачить, твій приятель може ж легко допомогти тобі — налупцює ще раз.
— Нізащо не налупцює, — жваво відповіла Івонна. — Він не такий. Не якесь там практичне стерво. Лупить мене тільки з ревнощів, щоб ви знали. Коли на нього нападе. А так, то хоч і навколішки його проси, й пальцем не зачепить.
— З характером хлопець. — Равік підвів голову від мікроскопа. — Ти здорова, Івонно.
Вона встала з крісла.
— Ну, то я можу йти до роботи. Внизу на мене чекає один дід. Із сивою борідкою. Я йому показала свої синці. Він після того як знавіснів. Дома він не має права слова сказати. І, мабуть, день і ніч мріє, як би налупцювати свою стару. — Вона дзвінко засміялася. — Який смішний світ, правда ж, докторе?
Самовдоволено похитуючи стегнами, Івонна вийшла.
Равік вимив руки. Потім поскладав інструменти й підійшов до вікна. Над будинками навис сріблясто-сірий присмерк. Голі дерева тягайся вгору, немов чорні руки мерців крізь асфальт.