Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Спартак - Рафаелло Джованьолі

Спартак - Рафаелло Джованьолі

Читаємо онлайн Спартак - Рафаелло Джованьолі
збудовані перші житла міста. Пізніше на Палатінському горбі знаходилися будинки і палаци знатних римлян.

Палла — жіночий одяг у вигляді прямокутного куска матерії, який знатні римлянки носили поверх столи. Палла красивими складками огортала верхню частину тіла, а в погану погоду нею покривали голову.

Пан — за старогрецькими віруваннями, бог лугів, полів, лісів і худоби, його зображували з козячими ногами, бородою і рогами, з пастушою сопілкою, винахідником якої його вважали. Незрозумілі звуки в лісах і горах, що лякали людей, стародавні греки приписували Пану. Звідси вираз «панічний страх» для визначення сильного несвідомого переляку.

Папірус — сувій з письменами. Папіруси існували за 2500 років до нашої ери. Назву свою одержали від рослини папіруса, з стеблини якої робилися листи для письма. Листи ці склеювали в довгі смуги і згортали в сувої.

Парки — за віруваннями стародавніх римлян, три богині, які управляли життям людини. Одна з них починала прясти нитку людського життя, друга розмотувала нитку, третя обрізала її. Зображувалися вони з прядкою, веретеном і ножицями.

Патриції — пануючий клас у стародавньому Римі. Коли в VI ст, до нашої ери утворилася Римська республіка, патриції заволоділи всією політичною владою («патрицій» у перекладі українською мовою значить син знатного батька).

Патрон — так називався у стародавньому Римі патрицій, від якого були залежні неповноправні римські громадяни, що називалися його клієнтами. В романі «Спартак» Метробій називає своїм патроном бога Мома, який, за староримськими віруваннями, вважався покровителем комедіантів.

Пегас — у стародавніх греків ім'я казкового крилатого коня.

Пеплум, або пеплос — жіночий одяг у вигляді плаща, без рукавів, який застібався на плечі; перейшов від греків до римлян.

Пірати кілікійські — морські розбійники з Кілкії, в старі часи — гірської області в Малій Азії.

Пірр — цар Епіра, однієї з грецьких областей. У 280 і 279 pp. при Гераклеї та Аскулі розбив римські війська, але разом з тим зазнав величезних втрат, що обезкровили його військо. Тому його перемоги над римлянами не дали наслідків.

Плебеї — у стародавньому Римі так називалися неповноправні громадяни, які хоч і користувалися свободою, але участі в політичному житті не брали. Внаслідок упертої боротьби з патриціями плебеї в III ст. добилися громадянської рівноправності.

Поллукс — див. Кастор.

Помпей Великий — римський полководець і державний діяч. Жив у І ст. до нашої ери. Був римським консулом, воював з Мітрідатом Понтійським, уклав договір з Крассом і Юлієм Цезарем (тріумвірат — союз трьох людей), щоб разом керувати державою. Вступивши потім у боротьбу за владу з Цезарем, вій зазнав поразки у битві при Фарсалі і втік до Єгипту, де був убитий у 48 р. до нашої ери.

Помпеї — стародавнє містечко в Італії, біля Неаполя, коло підніжжя Везувію, засипане під час виверження вулкана в 79 р. нашої ери товстим шаром попелу. Розкопки Помпеї почалися з 1748 р. Тепер місто майже все відкопане і розчищене. Збереглося багато громадських будинків, статуй, рисунків на стінах, за якими можна ознайомитися з староримським життям. Помпеї — чудовий музей римської старовини.

Понтифік — верховний жрець.

Портик — крита галерея, стеля якої підтримувалася колонами. В стародавній Греції і Римі портики влаштовувалися навколо торгового майдану і перед входом у будинки багатих людей. Під час дощу і сонячної спеки під портиками збиралися для бесід і прогулянок.

Претор — вища після консула урядова особа в стародавньому Римі. На ній лежали обов'язки судді. Претор також заміняв консула під час його відсутності.

Преторій — місце в римському військовому таборі, де стояв похідний намет і розміщувався штаб головнокомандуючого (претора або консула).

Префект — начальник. Префектом у стародавніх римлян називався начальник міста, начальник області (провінції), начальник окремої військової частини, наприклад кінноти.

Префіки — плакальниці-жінки, які наймалися спеціально для того, щоб оплакувати покійника і прославляти його достоїнства.

Прозерпіна — у стародавніх римлян цариця підземного світу, дружина Плутона.

Проскрипція — оголошення громадян, які позбавлені всіх прав і захисту законів. Списки таких громадян вивішувалися до загального відома (проскрипційні списки). У стародавньому Римі цим заходом користувалися для знищення політичних противників і конфіскації їхнього майна.

Регул Марк Аттілій — римський полководець, який під час Першої Пунічної війни потрапив у полон до карфагенян і там загинув.

Родопея — родопська, тобто родом з Родопи, область у Фракії.

Ромул і Рем — за римськими сказаннями, два брати-близнята, які заснували місто на Палатінському горбі. При заснуванні міста Ромул убив Рема і став царем нового міста, названого за його ім'ям Римом (по-латині Рома). За переказами, їх вигодувала вовчиця.

Ростра — ораторська трибуна на майдані в стародавньому Римі (дістала свою назву від того, що була прикрашена носами кораблів, захоплених під час війни; рострум — ніс корабля).

Росцій — Квінт Росцій Галл, актор, один з друзів Ціцерона.

Рудіарій — гладіатор, який дістав свободу.

Сабіна — область у середній Італії, населена племенами сабінян.

Самніти — племена, що населяли Самній, гористу область у стародавній Італії. Після тривалих війн з римлянами (самнітські війни) самніти остаточно попали під владу римлян (на початку III ст. до нашої ери). У І ст. до нашої ери вони після повстання майже цілком були знищені військами Сулли.

Сатири — за стародавніми грецькими і римськими віруваннями, лісові й польові півбоги, супутники бога вина і веселощів — Вакха. їх зображували з приплюснутим носом і козлячими ногами, вухами, рогами та хвостами і з флейтою в руках.

Сатурн — за старогрецькими віруваннями, бог землеробства, який був вигнаний з неба своїм сином Юпітером і поселився в Італії, де навчав людей землеробства.

Сатурній Луцій Апулей — римський народний трибун, вождь народної партії під час правління Марія. В 100 р. до нашої ери він провів вигідні для народу закони — про зниження цін на хліб, про наділення воїнів землею в підкорених областях. У 99 р. був убитий

Відгуки про книгу Спартак - Рафаелло Джованьолі (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: