Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Сучасна проза » Чінгісхан - Василь Григорович Ян

Чінгісхан - Василь Григорович Ян

Читаємо онлайн Чінгісхан - Василь Григорович Ян
з руським військом, яке пішло вперед.

Калміуською стежкою північні витязі прибули до Залозного шляху саме того кривавого дня, коли татари, відібравши на слово честі зброю від київських воїнів, почали бити беззбройних.

(обратно) 161

Північні богатирі загинули в сутичці з татарами, але дали можливість руським воїнам, що розтягнулися по шляху, відновити порядок і, успішно відбиваючи натиск татар, дістатися до Дніпра.

(обратно) 162

Курултай — рада найзнатніших феодалів правлячого роду. Присутні були також головні воєначальники. Простих монголів на курултай не допускали.

(обратно) 163

Корінний улус — головний з уділів, на які поділялась імперія Чінгісхана. До цього уділу входили суто монгольські кочовища.

(обратно) 164

Хуну — гуни, які жили в Центральній Азії, — войовничий народ, що потім пішов на захід і вторгся в V столітті до Європи під начальством Аттіли.

(обратно) 165

Лі — китайська міра довжини, близько півкілометра.

(обратно) 166

«Дао» — найвища істина.

(обратно) 167

По всіх головних шляхах імперії Чінгісхана були влаштовані станції, де утримували коней. Ці станції звались «ям», звідки виникли слова «ямський», «ямщик».

(обратно) 168

Цей щоденник Чан-Чуня — «Подорож на захід» — зберігся до цього часу.

(обратно) 169

Китайці, вважаючи корову священною твариною, не вживали м’яса корови і не пили молока. Їжа монголів тому їм видавалася дивною.

(обратно) 170

Восьмий місяць — за китайським календарем місяць вересень, коли китайці влаштовують веселі учти, присвячені закінченню польових робіт.

(обратно) 171

Такий закон був записаний в «Ясу».

(обратно) 172

Монгольський літопис «Алтан Тобчі».

(обратно) 173

Після смерті Чінгісхана, з слів очевидців, були написані офіціальні літописи про його життя й походи монгольською, китайською і перською мовами. Всі вони мають характер вихваляння Чінгісхана і монгольських погромів, перекручують справжню картину подій. Правдиво писав лише сучасний іранський придворний літописець Рашід ад-Дін, арабський літописець Ібн-ал-Асір та ще дехто.

(обратно) 174

Монголи були вигнані з завойованого ними Китаю через 141 рік (1368) і розбиті на Куликовому полі через 153 роки (1380) після смерті Чінгісхана (1227).

(обратно) 175

Хосревані (X ст.).

(обратно) 176

Кадах — арабське слово: очний лікар, окуліст.

(обратно) 177

Ендерун — жіноча половина в приміщенні.

(обратно) 178

Звичайний вислів арабських казок, взятий з корану.

(обратно)
Оглавление В. Ян ЧІНГІСХАН Роман Читачу, салям[1] ШЛЯХАМИ ІСТОРІЇ КНИГА ПЕРША У великому Хорезмі все спокійно   Частина перша У ПЛАЩІ ДЕРВІША     Розділ перший ЗОЛОТИЙ СОКІЛ     Розділ другий В ЮРТІ КОЧІВНИКА     Розділ третій СТЕПОВИЙ ДЖИГІТ     Розділ четвертий ХАКІМ ПРАВДИВО ВИРІШУЄ     Розділ п'ятий ЗАВІТНА ХВІРТКА     Розділ шостий ШАХСЬКИЙ ЛІТОПИСЕЦЬ   Частина друга МОГУТНІЙ І ГРІЗНИЙ ШАХ ХОРЕЗМУ!     Розділ перший РАНОК У ПАЛАЦІ     Розділ другий «НУБА» ІСКЕНДЕРУ ВЕЛИКОМУ     Розділ третій КНЯЗЬ ГНІВУ     Розділ четвертий ПРИШИТА ТІНЬ
Відгуки про книгу Чінгісхан - Василь Григорович Ян (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: