Прорив. Корумпована демократія, держава-вигнанка Росія і найбагатша, найбільш руйнівна промисловість на земній кулі - Рейчел Меддоу
Продажна діяльність «Скадден, Арпс, Слейт, Мігер енд Флом» викладена в угоді, досягнутій між фірмою і відділом безпеки Міністерства юстиції США у січні 2019 року. Коли ця книжка готувалася до друку, на розгляд надійшла нова кримінальна справа на колишнього адвоката «Скадден» Грега Крейда (Greg Craig).
У змалюванні фінальних сцен Революції Гідності на Майдані, скидання Януковича і негайних наслідків цих подій мені дуже прислужилася книжка Стівена Лі Меєрса (Lee Myers) «The New Tsar: The Rise and Reign of Vladimir Putin, and by staff of the National Security Council at the Obama White House» (2015). Для розуміння надій і сподівань дуже помічним джерелом став документальний фільм «Зима у вогні: боротьба України за свободу» режисера Євгена Афінеєвського (доступний на «Нетфлікс»).
Невдовзі після втечі путінської маріонетки до надійного сховку в Росії «Гардіан» надрукувала фото і текстовий опис президентського палацу Януковича. Це незабутньо.
Якщо хочете трошки більше дізнатися про ставлення Рекса Тіллерсона до Путіна, ознайомтеся з його виступом в Університеті Техасу 9 лютого 2016 року. Я отримала доступ до нього за адресою: www.dallasnews.com/business/business/2016/12/13/exxon-ceo-rex-tillerson-words-favorite-ut-prof-became-engineer.
Розділ 20
У розумінні траєкторії і глибини падіння Обрі Макклендона і «Чесапіку» мені стали в особливій нагоді «The Boom» авторства Русланда Голда (Rusland Gold), репортажі для CNN Моріна Фарелла (Maureen Farrell) і для «Форбс» Кристофера Хелмана (Christopher Helman), а також позов «Боггз». Для багатьох, зокрема і для Міністерства юстиції, одкровенням став звіт Абрахма Лустгартена (Abrahm Lustgarten) про заборгованість «Чесапіку» землевласникам на сторінках «ПроПубліка» і «Дейлі біст» в 2014-му.
Джерелом подробиць історії Гарольда Хамма, його особистої філософії і цінностей загалом стали «Q&A with Harold Hamm» авторства Адама Вілмота (Adam Wilmoth) («Оклахоман», червень 2007); «Last American Wildcatter» пера Натна Варді (Nathan Vardi) в «Форбс» за січень 2009 року; «Birth of a Wildcatter—How Harold Hamm Got His Start» з перших вуст особисто Хамма («Форбс», грудень 2012); матеріал Джоша Харкінсона (Josh Harkinson) в грудневому номері «Мазер Джонс», «Who Fracked Mitt Romney?» (2012); заяви самого Хамма, зроблені під час численних виступів у розмовних бізнес-програмах по кабельному телебаченню; його поодинокі свідчення від імені нафтогазової промисловості перед Конгресом. Але особлива подяка за олюднення Хамма Майку Кантреллу (Mike Cantrell) з Оклахома-Сіті.
Спасибі Джеймсу Макферсону (James MacPherson) з «Ассошіейтед пресс» за його репортажі про радіоактивні нафтові фільтри, розкидані повсюдно в Північній Дакоті.
Розділ 21
Дані про стан економіки Оклахоми, а також про припливи і відпливи її податкових надходжень, беруться із щомісячних звітів скарбниці штату, включно з бюлетенем «Oklahoma Economic Report». Низка організацій — лівих, правих, центристських — відстежувала прибутки від нафти й газу й витрати на освіту та інші потреби штату в Оклахомі. Джерелами інформації про політику й бюджетування Оклахоми в зазначений період стали Інститут політики Оклахоми й особливо його засновник Дейв Блатт (Dave Blatt). Мені також стали в нагоді дослідження 2014 і 2017 років — «Oklahoma’s Oil and Natural Gas Industry: Economic Impact and Jobs Report», — проведені Радою з енергетичних ресурсів Оклахоми спільно з Інститутом економічних досліджень і політики Стівена С. Ейджі в Оклахома-Сіті, і доповідь 2018 року «Aligning Oklahoma’s Tax Code with Our 21st Century Economy» Академії Оклахоми з державних цілей. Національна асоціація освіти проводить величезну роботу зі збору даних про шкільні витрати і чисельність учнів у кожному штаті по всій країні, опублікованих у «Ренкінгс енд естімейтс».
«The National Conference of State Legislatures», «RegionTrack» і «Headwaters Economics» — усі вони зібрали статистику про податкові надходження від нафти й газу й витрати штату Оклахома у контексті інших великих нафтовидобувних штатів. «Оклахомець» (і його цифровий підрозділ «NewsOK».com) і Метт Троттер (Matt Trotter) на Суспільному радіо Тусла широко висвітлювали боротьбу за бюджет 2014 року як всередині, так і за межами законодавчих зборів штату Оклахома. Дякую багаторічному працівникові законодавчих органів, депутату штату і в 2014 році кандидату на пост губернатора Джо Дорману (Joe Dorman), який знайшов час пояснити тонкощі державного управління, яке практикувалося в Оклахома-Сіті наприкінці ХІХ — початку ХХ століття. Дорман був найбільш досвідченим парламентарієм у законодавчому органі штату, допоки не втратив своєї місце з огляду на те, що збіг термін повноважень, що дуже добре для наклейок на бампер, але досить недалекосяжно в плані державного законодавства, яке стерло інститут наступництва і спроможність законодавчих органів штату щось вирішувати (те саме стосується й усіх інших штатів, які йдуть цією ж стежкою). І ще раз дякую Майку Кантреллу за його тверезий погляд на різні й різноманітні виборчі округи під час формування політики в Оклахомі.
Національна служба погоди має зведення новин і подробиць про найбільші торнадо в Оклахомі за адресою: www.weather.gov/oun/tornadodata-ok.
Розділ 22 і розділ 23
Стенограма висловлювань Путіна з нагоди початку буріння «ЕкксонМобіл–Роснєфть» у Карському морі, так само, як і фото, є у вільному доступі на офіційному сайті президента Російської Федерації: en.kremlin.ru. Ви також можете переглянути на RT запис трансляції відеозв’язку за посиланням: www.youtube.com/watch?v=AIi_14i8ACA. Слова Гленна Воллера (Glenn Waller) цитувалися в репортажі «Рейтер», а тоді пізніше в «Австраліан файненшнл рев’ю», в країні проживання Воллера.
Про опитування «Левада-центру» щодо популярності Путіна після анексії Криму в матеріалі на замовлення «Вашингтон пост» розповіли Сем Грін (Sam Greene), соціолог із Королівського коледжу в Лондоні, і Грем Робертсон (Graeme Robertson), політолог з Університету Північної Кароліни в Чапер-Хілле. Вони також майстерно розкрили причини, які викликали зростання популярності Путіна в Росії після анексії Криму.
Було безліч чудових репортажів і аналізів щодо причин путінського путчу в Криму й на Сході України, а також описів власне операції. Серед найбільш помічних для розуміння тогочасних думок Путіна джерел були «New Tsar» авторства Меєрса і «Вся кремльовская рать» Зиґаря; матеріал Юлії Йоффе (Julia Ioffe) «What Putin Really Wants» в «Атлантік» (2018), статті Владіміра Сорокіна «Let the Past Collapse on Time!» в «Нью-Йорк рев’ю оф букс» у травні 2014 року і Дмітрія Треніна, директора Московського центру Карнегі «Russia’s Breakout from the Post–Cold War System: The Drivers of Putin’s Course» (грудень 2014).
Не бракувало хороших репортажів і в Україні з місця подій, але слід наголосити ще раз: для розуміння позицій російської сторони вкрай важливе розслідування, очолюване Борісом Нємцовим. Саме команда Нємцова розкопала історію «Вантажу 200».