Нові коментарі
Ірина
21 березня 2025 17:30
 Книга про те, як контролювати себе і свої бажання. Дізналася, чому ми робимо те, що робимо, і як стати сильнішою.
Сила волі - Келлі Макгонігал
23 лютого 2025 15:54
«Доктор Сон» Стівена Кінга — це не просто продовження класичного роману «Сяйво», а й глибоке дослідження теми відродження, внутрішніх травм та
Доктор Сон - Стівен Кінг
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Наука, Освіта » Науково-практичний коментар до цивільного законодавства України - Колектив авторів

Науково-практичний коментар до цивільного законодавства України - Колектив авторів

Читаємо онлайн Науково-практичний коментар до цивільного законодавства України - Колектив авторів
відшкодувати підрядникові додаткові витрати, пов’язані із зміною вихідних даних для проведення проектних та пошукових робіт внаслідок обставин, що не залежать від підрядника;

6) залучити підрядника до участі у справі за позовом, пред’явленим до замовника іншою особою у зв’язку з недоліками складеної проектної документації або виконаних пошукових робіт.

1. Диспозитивними нормами ст. 889 ЦК за договором підряду на виконання проектних і пошукових робіт на замовника покладається низка обов’язків, що разом складають зміст зобов’язання замовника перед підрядником. Перш за все замовник несе обов’язки, що об’єднуються в грошове його зобов’язання перед підрядником (оплатити ціну роботи, дотримуватися встановлених строків платежів).

2. Проектно-кошторисна документація має визнаватись об’єктом авторського права, оскільки підпадає під визначення одного із таких об’єктів у абзаці десятому п. 1 ст. 433 ЦК. Цей висновок підтверджується низкою статей Закону «Про архітектурну діяльність» [104], зокрема ст. 29, яка визнає об’єктами авторського права архітектурні рішення об’єктів архітектури чи містобудування (об’єктів архітектури) на всіх стадіях їх проектування і будівництва. Оскільки це так, авторські права підрядника за договором на проведення проектних і пошукових робіт захищаються відповідно до Закону «Про авторське право та суміжні права» [133]. У п. 2 ч. 1 ст. 889 ЦК з огляду на недостатню врегульованість законодавством про інтелектуальну власність правового режиму об’єктів авторського права, створених юридичною особою (її працівниками при виконанні трудових обов’язків) на замовлення іншої особи, встановлюються межі використання замовником проектно-кошторисної документації. Вона може використовуватись лише для цілей, встановлених договором. Замовник не може передавати проектно-кошторисну документацію іншим особам. Разом з тим, слід враховувати, що договір про створення на замовлення об’єкта права інтелектуальної власності може укладатись тільки у випадках, коли зобов’язання створити такий об’єкт приймає на себе творець — письменник, художник тощо (ч. 1 ст. 1112 ЦК), тобто фізична особа.

3. Пункт 2 ст. 889 ЦК виходить також із того, що, крім випадків, коли інше встановлено договором, проектно-кошторисна документація є комерційною таємницею, а тому вона підлягає захисту відповідно до ст. 505 — 508 ЦК. Зокрема, прямо вказується на обов’язок замовника не розголошувати дані, що містяться в проектно-кошторисної документації без згоди підрядника.

4. Відповідно до п. 3 ст. 889 ЦК зобов’язання замовника перед підрядником, що виникає на підставі договору підряду на проведення проектних і пошукових робіт, може включати до себе обов’язки замовника надавати певні послуги підрядникові.

5. На замовника покладається обов’язок брати участь разом з підрядником у погодженні готової проектно-кошторисної документації з уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Необхідність такого погодження випливає із положення частини першої ст. 18 Закону «Про основи містобудування» [52], відповідно до якої при проектуванні об’єктів житлово-цивільного і виробничого призначення має реалізовуватись містобудівна документація.

6. У п. 5 ст. 889 ЦК формулюється обов’язок замовника відшкодувати підрядникові додаткові витрати, пов’язані із зміною вихідних даних на проведення проектних і пошукових робіт внаслідок обставин, що не залежать від підрядника. Це положення має тлумачитись так, що із нього випливає також право замовника на внесення змін до вихідних даних (якщо інше не передбачено договором).

7. На замовника покладається обов’язок залучити підрядника до участі у справі за позовом, пред’явленим до замовника іншою особою у зв’язку з недоліками складеної проектної документації або виконаних пошукових робіт. Наслідки невиконання замовником цього обов’язку та ухилення підрядника від участі в розгляді справи визначаються із застосуванням за аналогією правил ч. 2 та 3 ст. 660 ЦК.

Стаття 890. Обов’язки підрядника

1. Підрядник зобов’язаний:

1) виконувати роботи відповідно до вихідних даних для проведення проектування та згідно з договором;

2) погоджувати готову проектно-кошторисну документацію із замовником, а в разі необхідності — також з уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування;

3) передати замовникові готову проектно-кошторисну документацію та результати пошукових робіт;

4) не передавати без згоди замовника проектно-кошторисну документацію іншим особам;

5) гарантувати замовникові відсутність у інших осіб права перешкодити або обмежити виконання робіт на основі підготовленої за договором проектно-кошторисної документації.

1. Ця стаття визначає зміст зобов’язання підрядника перед замовником, яке (зобов’язання) ґрунтується на договорі підряду на проведення проектних і пошукових робіт. Зокрема, до цього зобов’язання входять обов’язки не передавати проектно-кошторисну документацію, що є предметом договору, іншим особам та гарантувати відсутність перешкод та обмежень на використання проектно-кошторисної документації.

2. Якщо порівняти ст. 890 ЦК із ст. 889 цього ж Кодексу, помічається, що в абзаці першому ст. 889 ЦК формулюється диспозитивне застереження (зазначення на право сторін договору відступити від положень цієї статті). У ст. 890 ЦК такого застереження немає. Ця різниця в змісті двох статей, що співпоставляються, обумовлена невисоким рівнем законодавчої техніки. Тлумачити відсутність у ст. 890 ЦК диспозитивного застереження так, що сторони взагалі не вправі відступити в договорі від змісту цієї статті, було б неправильно. Але із суті відносин між сторонами випливає, що, наприклад, виключення договором обов’язку підрядника передати замовникові готову проектно-кошторисну документацію та результати пошукових робіт не може допускатись, бо в такому випадку договір позбавляється свого предмету.

Стаття 891. Відповідальність підрядника за недоліки документації та робіт

1. Підрядник відповідає за недоліки проектно-кошторисної документації та пошукових робіт, включаючи

Відгуки про книгу Науково-практичний коментар до цивільного законодавства України - Колектив авторів (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: