Таємниця мого зцілення, або Книга бесід про байдужість до мирського - Франческо Петрарка
Я нікого не вважаю настільки безрозсудним.
Августин
Гаразд. А чи уявляєш ти когось настільки млявого духом, хто, маючи пристрасне бажання, всіма силами не домагався б його здійснення?
Франческо
Ні, таких не знаю.
Августин
Коли ми дійшли згоди щодо цих двох тверджень, маєш зі мною також погодитися щодо третього.
Франческо
А яке ж третє?
Августин
Той, хто, через глибокі зосереджені роздуми, усвідомивши себе нещасним, прагне звільнитись від нещастя, а маючи таке прагнення, докладає сил до його здійснення і таким чином домагається свого. Зрозуміло, що як третій крок залежить від того, чи зроблено другий, так само другий може бути зроблений тільки після першого; а отже, саме в отому першому корінь людського спасіння. Натомість ви безрозсудні – і ти, серед усіх, найбільш винахідливий у заподіянні власної загибелі, – ви намагаєтеся вирвати зі свого серця рятівний цей корінь усіма гачками земних спокус, що, як я сказав, і дивує, і жахає мене. Тому дістаєте справедливу кару: і корінь спасіння втрачаєте, і решту, що з нього проростає.
Франческо
Я відчуваю, твоє багатослівне напучення триватиме. Тож, коли твоя ласка, відкладімо його на інший час і зупинімось детальніше на вже сказаному, щоб я зміг уважніше простежити подальший виклад.
Августин
Мушу зважати на неповороткість твого розуму; зупиняй мене щоразу, коли знадобиться.
Франческо
Я не вловлюю послідовності твоїх міркувань.
Августин
Що в них туманного, і в чому зараз твій сумнів?
Франческо
Чимало є такого, що ми пристрасно бажаємо і на досягнення чого кладемо чимало зусиль, та, попри все своє завзяття, не домагаємось бажаного, і навіть не наближаємось до нього.
Августин
В інших випадках так трапляється, не заперечую, але не в тому, про який нині йдеться.
Франческо
Чому?
Августин
Тому що, коли людина бажає звільнитись від мізерності своєї і прагне до цього всіма силами, такі її прагнення не виявляться марними.
Франческо
Що я чую, отче! Небагато знайдеться людей, які не відчували б, як багато їм усього бракує, і які не відчували б себе через це нещасними; що може будь-хто засвідчити, виходячи з власного прикрого досвіду. Звідси випливає, що повнота благ робить людину щасливою, і наскільки якоїсь частини з них бракує,