Антологія української фантастики XIX—ХХ ст. - Микола Іванович Костомаров
— Правда, що уже такої великої біди не було, но пукала все ще якась нужда не раз до вікон, — озвався Семко. — Тому не хочу я їхнього кметівства. Менше вкушу, скорше ликну. Піду від них, хоч би мені прийшлося і як бідувати.
— Ану ходімо, — сказав священик, — подивимося, чи не заховався ваш ренський, а ви думаєте, що його нема.
Ставши на розі хати, священик вийняв з кишені фляшечку свяченої води і, кроплячи нею, велів усім проказувати молитви. Враз знявся вихор і закрутився у верхах дерев, загудів, застогнав, вдарив у стіни хати, але в той сам час під підвалинами хати спалахнув вогник і всі побачили срібний гріш, що палав білим полум’ям. Священик хлюпнув на нього свяченою водою і гріш підскочив, викотився на подвір’я і, перекинувшись на жабу, голосно зойкаючи, пострибав геть і зник десь на дорозі.
— Ото маєте науку, Яцьку, — промовив священик, — як з нечистою силою горілку пити. Мусите взятися за розум, бо лиха завдасте не лиш собі, а й жоні. А ви, Семку, більше не маєте чого відокремлюватися. Вже ваші гості вам не будуть набридати.
На тім та пригода й скінчилася. Яцько за розум таки взявся, але по-своєму: пив собі в хаті, коли хотів, а по шинках уже не тинявся. Семко зостався на обійсті і далі успішно провадив господарство.
Григорій ДанилевськийНародився 14.ІV.1829 р. в с. Данилівці біля Барвінкова на Харківщині. Закінчив Петербурзький університет. Друкуватися почав ще студентом, опублікувавши вірші, українські казки у власній обробці та статті. Згодом утвердився як майстер історичного жанру. Майже всі його твори так чи інакше торкаються України, хоч і писані російською мовою. Письменник вводив у дійові особи українців навіть тоді, коли твір і не стосувався історії України («Княжна Тараканова», «Спалена Москва», «Чорний рік»). У своїх статтях не раз палко виступав за надання права українській мові, здобувши собі славу українського патріота. Написав також кілька фантастичних оповідань: «Біс на вечорницях», «Життя через сторіччя», «Витівки духів», «Прогулянка домовика», «Старі черевики», «Христос-сіяч». Помер письменник 6. ХІІ.1890 р. у Петербурзі.
Оповідання подаються в перекладі упорядника за виданням: Сочинения Г. П. Данилевского. СПб., 1901, тт. 17, 19.
Витівки духів— Це було років 10 тому, — розказував штабс-капітан Заруцький, — я, як юнкер, повинен був тримати іспит на офіцерський чин у полтавському училищі. Приїхавши до Полтави, я довго шукав помешкання. Мені хотілося найняти одну-дві кімнати з меблями, з харчуванням, щоб мати скромний свій обід без штовханини і галасу готелю. Блукаючи містом, я побачив у віддаленій, глухій вулиці невеликий дерев’яний двоповерховий будиночок і найняв тут дві кімнати через сіни від господарів квартири. Господарі виявилися добродушними старичками, чоловіком і дружиною. З першого ж дня вони оточили мене повною увагою, дбайливо утримували мої кімнати, одяг, ба більше — чудово годували і взагалі опікувалися мною, як рідним. Повертався я додому пізно і спав після навчань і службових занять, як убитий.
Зустрічаючи деяких знайомих у Полтаві, я вільні вечори проводив у них.
— Де ви найняли помешкання? — запитала мене одна пані на якомусь із таких вечорів.
Я назвав вулицю, будинок і своїх господарів Губаренків.
— У Губаренків? — здивувалася пані: — І ви не боїтеся?
— Чого ж мені боятися? Люди вони чудові, дивляться, як за рідним сином, — відповів я.
— Помилуйте... та ж бо це помешкання місяцями стоїть незайняте‚ весь час там біліють на вікнах папірчики з пропозиціями...
— Ну, і що ж? Вулиця тиха, поросла навіть травою; ні піших‚ ні проїжджих — хоч увесь день учися, читай, пиши — ніхто не завадить.
— Як то не завадить? Хіба ж ви не знаєте, — сказала з невдаваним жахом пані: — В цьому будинку, на верхньому його поверсі давно вже поселився привид, що не дає спокою мешканцям. Він ходить ночами по кімнатах, без угаву рухає меблями, випиває воду, перекидає з місця на місце різні предмети.
— Ну, міцно ж я спав всі ці ночі, що не бачив цього, — сказав я з посмішкою.
— Запевняю вас... присягаюся, в місті всі це знають і уникають губаренківської квартири...
— Зі мною шабля і револьвер, — сказав я. — Боятися нема чого... Я постараюсь порозумітися з цим привидом.
Розмова з полтавською пані, проте, справила на мене враження. «Ото провінція, — думав я‚ — неодмінно що-небудь вигадає, наплете, роздує хтозна як і сама потім переймається власними страхами! І звідки це узялося? Цікаво все-таки...»
Привид не покидав моїх думок. Замислений я повернувся ввечері додому, поволі піднявся скрипучими сходами, задзвонив. Господиня подала мені свічку, провела