Фантастика Всесвіту. Випуск 3 - Павло Вежинов
— «Белл етика», — сказала Маленька лілова туманність.
— Непогано для початківця, — похвалив я. — Але що має значити «белл»?
— Доктор Белл, винахідник телефону. Ви його не знаєте? Його гравюрний портрет висить у вашому коридорі. Може, ви вважаєте, що цю риму важко застосувати?
— Саме так я і вважаю, — сказав я.
Маленька лілова туманність стала блідо-рожевою, знов ліловою і прошепотіла:
Без світла і електрики Нема, — сказав Белл, — етики!
Але це, — продовжила вона, — ви і самі могли б придумати. Перейдемо до справ.
— Охоче, — відказав я. — Справа в тому, що я сумніваюсь у вашому існуванні.
— Який ви нудний! — сказала Маленька лілова туманність. — Знаєте, візьміть-но тенісний м’ячик — з тих, що лежать у другій шухляді праворуч знизу. Ви добре граєте в теніс?
— Так же добре, як ви віршуєте, — відповів я зі злістю і взяв найстаріший м’яч. — А тепер що?
— Тепер прицільтесь і киньте в мене, — сказала Маленька лілова туманність.
— З усієї сили? — запитав я.
— Як вам хочеться, — відказала Маленька лілова туманність. — Головне, щоб попали. Я стану круглою, щоб вам було легше.
Я замахнувся і, кинувши як тільки міг точно, влучив у її темну лілову середину. Почекав три секунди — м’яч не повертався. Замість нього на килим скотилася чорнувата кулька, від якої тхнуло паленою гумою.
— Що це? — запитав я і подумав, чи не подзвонити Баст-Зейделю додому.
— Ваш тенісний м’ячик, — відповіла Маленька лілова туманність. — Я хотіла обернути його в часі, щоб він знов був новий та білий, але не розрахувала сили і спалила його. Однак тепер ви, сподіваюсь, вірите, що я існую, і ми можемо перейти до діла, тобто до подарунка.
— До подарунка? — здивувався я. — Не розумію.
— Ну, до дня, — пояснила Маленька лілова туманність. — Хіба складання віршів — не важка робота?
— Безсумнівно, — підтвердив я.
— І вам треба на це багато часу, а на хороші вірші, мабуть, ще більше, ніж на погані та посередні? — запитала Маленька лілова туманність.
— Ясна річ, — відповів я. — Погані можете писати навіть ви.
— Отже, — сказала Маленька лілова туманність, — якщо на хороші вірші потрібно більше часу, хороших віршів мало, тому публіка звикла до поганих та посередніх. І вона хоче саме того, до чого звикла. Але ж гроші вам треба заробляти?
— Обов’язково, — сказав я, — адже, щоб писати вірші, мені потрібні папір, друкарська машинка, крісло для відвідувачів, коньяк і салат з перцем.
— Тож для того, щоб мати змогу писати хороші вірші, вам інколи доводиться писати й такі, де «електростанція» римується з «інстанцією», і на хороші вірші вам залишається ще менше часу, — підсумувала Маленька лілова туманність.
— На жаль, — ствердив я, — але що робити?
— Прийняти від нас у подарунок день, — сказала Маленька лілова туманність.
Цієї миті розчинилися двері і в кімнату зайшла гарна дівчина в чорних вельветових штанях і чорному пальті з каптуром.
— У вас були незамкнуті двері, а дзвінок, здається, не працює, — вибачилась вона. — Можна зайти?
— Ви уже зайшли, — відповів я. — Чи не хочете роздягнутися і сісти?
Дівчина відкинула каптур, так що стало видно її шовковисте довге чорне волосся, розстебнула пальто і попрямувала до крісла для відвідувачів. Десь за метр до нього вона зупинилась, пробурмотіла щось незрозуміле, скрикнула: «Ні!» — і прожогом вискочила з кімнати. Зразу ж після цього почулось, як гупнули двері квартири і під’їзду.
— Дуже гарна дівчина, — сказав я і причинив двері до кімнати.
— Авжеж, авжеж, — промурмотіла Маленька лілова туманність. — Отже, ми пропонуємо вам день, тобто двадцять чотири години.
— Ви прогнали її, — сказав я сумно.
— Що робити, — відповіла Маленька лілова туманність, — зрештою, лякатися мене безглуздо. Вам треба тільки сказати, коли ви хочете одержати день і що ви з ним робитимете. Я навідаюсь завтра об одинадцятій.
Вона зробилася дуже довгою і зникла, як мені здалось, через телевізійну розетку.
Я приліг на софу і, мабуть, заснув, у всякому разі прокинувся, коли було хоч в око стрель темно і розривався дзвінок. Я відчинив — за дверима стояла дівчина в пальті з каптуром. Я запросив її зайти і, коли заносив із кухні салат з перцю, хліб і сир, помітив як вона вимкнула телевізор. Ми попоїли, я налив коньяк і сказав:
— За ваше здоров’я!
— Я знаю, що вже пізно, — сказала дівчина і зашарілася, — але професор Баст-Зейдель каже, що допомогти мені можете тільки ви.
— Мій друг Баст-Зейдель — великий психіатр, — сказав я. — Сподіваюсь, ви не хворі?
— Про це я і хотіла в нього спитати, — відповіла дівчина, — але його викликають телеграмою в Китай, там одній високопоставленій особі кожен день о дванадцятій ввижаються чорні кішки, і сьогодні ввечері йому ще треба навчитися їсти паличками.
— Ага, — сказав я. — А що ж з вами?
— Це жахливо, — почала дівчина зі сльозами на очах, — сьогодні я бачила у вашому кріслі для відвідувачів Маленьку лілову туманність.
— Звичайно, я мав би познайомити вас, але ви така вродлива, що я забув це зробити, — вибачився я.
— То ви стверджуєте, що тут дійсно була та туманність? — запитала дівчина.
— А що ж іще, — ствердив я, — у мене з нею була серйозна розмова. До речі, бачите, секундна стрілка електричного годинника на стіні біжить у зворотному напрямку? Це, напевно, також її робота.
— А кольори у вашому телевізорі теж, звичайно, вона поплутала? — скрикнула обурено дівчина.
— Цього вона