Антологія української фантастики XIX—ХХ ст. - Микола Іванович Костомаров
Слуга вхопив свічку і побіг відкривати заіржавілі двері парадного входу.
Двері зі скрипом відчинились і в коридор ступив незнайомець у плащі.
— Чий це палац?
— Ясновельможного пана стольника, Яна Сангайла.
— А-а, чував... Передай ясновельможному пану стольнику, що шляхтич крові просить у нього притулку на ніч, бо збився з дороги.
— Слухаюсь, вельможний пане.
Слуга, залишивши у коридорі запалену свічку, подався сходами до кабінету стольника доповісти про незнайомця.
— Хай увійде. Приготувати кімнату і доглянути коней, — неохоче розпорядився пан стольник. І подумав собі: «Напевне, якийсь худорідний шляхтич-сусід».
Незнайомець увійшов у передпокій і, доки козачок знімав з нього плаща, сам пан стольник вийшов назустріч з канделябром у руках.
— Маю честь бачити пана стольника? — спитав незнайомець.
— Так, це я. А кого маю честь приймати у своєму домі?
— Шляхтич Юзеф Вишневський; їду з Варшави до себе в маєток, на Україну; негода застала в дорозі, — прошу притулку.
— З Варшави? — здивувався пан стольник. І вже люб’язніше додавши «прошу», ввів гостя у покій. Мовчки вказав на крісло.
Шляхтич, вклонившись, сів. Це був молодий, цікавий чоловік, досить високий, кучерявий брюнет, з чорним, як смола, волоссям і такими ж величезними вусами, молодцювато закрученими догори. Блідо-матове обличчя і великі, круглі карі очі з якимось бистрим, пронизливим поглядом. Одягнений був у розкішний кунтуш, шитий золотом і прикрашений дорогоцінним камінням.
Після невеликої паузи, за час котрої вони оглядали один одного, пан Стольник розпочав розмову.
— Що нового у Варшаві?
— Та все по-старому. Недавно був сейм. Шуміли... Зайди життя не дають. Скоро нашій родовій шляхті, здається, не буде місця при дворі.
Така відповідь пана Юзефа одразу припала до серця пану стольнику.
— Ох, правда, правда... Я от давно не був у Варшаві, та й не поїду. Образливо...
— Поговорюють про новий розкол...
— Догралися! Зрештою, воно інакше і бути не може. Ми стали посміховищем всього цивілізованого світу.
Розмова на цю тему продовжувалась ще довго.
Стольник розкошував, обговорюючи давно забуті політичні проблеми. Пан Юзеф був подібних поглядів і у багатьох питаннях погоджувався з думкою стольника — це йому навіть лестило. Врешті-решт стольник таки захопився надзвичайним розумом і красномовством молодого чоловіка і був у захваті від такого несподіваного знайомства. До вечері пан Сангайло закликав дочку і познайомив її з гостем.
Пан Вишневський був вражений незвичайною красою панни... Він протягом всієї вечері не зводив з неї очей, а панна Казимира тремтіла від його погляду і їй, не звиклій до товариства чужих людей, було ніяково і навіть страшно. Весь час вона сиділа, похнюпившись, і нетерпляче чекала закінчення вечері, щоб швидше зникнути у свою кімнату... Пан Вишневський, як видно, викликав у неї неприємне враження.
Нарешті вечеря закінчилась. Стольник зовсім повеселів, сипав дотепами, сміявся, жартував і таки досить набрався різних наливок, старок і угорського вина.
— Я благословляю негоду! — вигукнув він, — тому що завдяки їй у моєму замкнутому, одинокому житті з’явився ясний промінь і я можу відвести душу цікавою розмовою з таким приємним і розумним співбесідником.
— А я невимовно захоплений: по-перше тому, що мені випало завести таке приємне знайомство з родовитим шляхтичем — шановним паном стольником, а по-друге, я тут зустрів диво-красу і полонений принадами божественної його дочки, панни Казимири.
При цьому Вишневський з почуттям поцілував руку панни.
Панна Казимира почервоніла від таких компліментів і мовчки пішла до своєї кімнати. Стольник же з паном Юзефом ще довго бесідували і розійшлися щирими друзями, а прощаючись, навіть міцно обнялися.
Буря і негода втихли. За якийсь час усе замовкло і занурилось у солодкий сон.
Проминув тиждень, а пан Вишневський все ще гостює в палаці стольника. Гість немов причарував пана Сангайла, і той нізащо не хотів його відпускати, все запрошував продовжити гостину.
Аж раптом, одної ночі в палаці стався страшний переполох. Піднято на ноги все населення містечка, зібрано народ навіть з околиці, у всі боки на розшуки відправлено гінців. Розлетілася по околицях нечувана вість: таємничий незнайомець, що гостював у пана стольника, тихцем втік з палацу і викрав його єдину дочку, панну Казимиру. Найдокладніші розшуки і погоня не дали результатів. Всі гінці повертались з недоброю вістю: «Наче крізь землю пропали!» Пан стольник з горя зійшов з розуму. У приступі відчаю він викинувся з вікна верхнього поверху і помер у страшних муках.
Цей жахливий випадок справив на всіх гнітюче враження.
Місцеві урядники організували серйозне слідство, проте воно теж не дало жодних результатів.
Пана стольника поховали з особливими урочистостями у Бердичівському кляшторі[69], а маєток, аж до повернення спадкоємиці, знову перейшов під опіку королівської скарбниці. Про цей надзвичайний випадок довго ще говорила і розмірковувала навколишня шляхта. Одні казали, що невдячна дочка сама втекла з коханцем, инші стверджували, що насильно викрадена, — словом, всяк фантазував на