Нові коментарі
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою - Народні
Українські Книги Онлайн » Дитячі книги » Юний велетень - Брати Ґрімм

Юний велетень - Брати Ґрімм

Юний велетень - Брати Ґрімм - Безкоштовні електронні книги на українській мові: читай онлайн та скачуй
Сторінок:1
Додано:4-11-2023, 10:14
0 0
Голосів: 0
Аннотація до бестселера - Юний велетень - Брати Ґрімм
Всі твори автора ⟹ Брати Ґрімм
Читаємо онлайн Юний велетень - Брати Ґрімм

Був у одного селянина син; і був він ростом усього з палець, більше ніяк не зростав, і за кілька років нітрохи не зробився більше. Зібрався раз селянин їхати на поле – землю орати, а крихітка йому і каже:

– Батьку, хочу я з тобою на поле поїхати.

– На поле? – Каже батько. – Ні, вже краще залишайся ти вдома; яка з тебе користь буде, – чого доброго, я тебе ще загублю.

І почав хлопчик – мізинчик плакати; і щоб його заспокоїти, сунув його батько в кишеню і взяв разом з собою. Приїхавши на поле, він дістав його з кишені і посадив на щойно зорану борозну. Ось сидить на ній хлопчик – мізинчик, а в цей час виходить з-за гори величезний велетень.

– Бачиш цю громадину? – Запитав його батько, бажаючи налякати цим малюка; а щоб був він слухняним, сказав: – Ось він тебе забере з собою.

Велетень в цей час зробив кілька кроків своїми довгими ножищами і опинився біля самої борозни. Взяв він маленького хлопчика обережно двома пальцями, підняв вгору, подивився на нього уважно і, ні слова не мовлячи, рушив з ним далі. Батько стояв поруч, але від страху і слова вимовити не міг, і вирішив, що пропав тепер його синочок і ніколи вже він більше його не побачить.

І забрав велетень його до себе додому, почав його вигодовувати; і виріс хлопчик – мізинчик і став таким же великим і сильним, як і всі велетні. Минуло два роки, і попрямував старий велетень разом з ним у ліс. Він захотів його випробувати і сказав:

– Витягни мені ось цей прутик.

А став хлопчик такий вже сильний, що вирвав із землі молоде дерево разом з корінням. Велетень подумав: "Ну, справа тепер піде краще." І взяв його з собою і вигодовував ще цілих два роки. І сили у хлопчика настільки додалося, що міг він вирвати з землі тепер і старе дерево. Але велетню це здавалося ще недостатнім, він вигодовував його ще два роки, потім пішов з ним у ліс і сказав:

– Ану, вирви мені прутик побільше, – і хлопець вирвав йому з землі найтовстіший дуб – він так і затріщав; і було це для нього справою зовсім дріб'язковою.

– Ну, тепер вистачить, – сказав велетень, – ти вже навчився, – і відвів його назад на поле, звідки він його приніс.

А батько його якраз в цей час йшов за плугом. Юний велетень підійшов до нього і каже:

– Подивіться, батьку, якою людиною ваш син зробився.

Злякався селянин і каже:

– Ні, ти мені не син, я такого не хочу, відійди від мене.

– Та ні ж, я ваш син, і дозвольте мені взятися за роботу; орати я вмію так само добре, як і ви, а може, ще й краще.

– Ні, ні, ти не син мені, та й орати ти не вмієш; йди від мене геть.

Але так як він велетня побоювався, то відійшов від плуга і сів на край поля. Взяв тоді хлопець всю упряжку і натиснув однією тільки рукою на плуга, але натиск був такий сильний, що плуг глибоко врізався в землю. Тут селянин не витерпів і крикнув:

– Коли хочеш землю орати, то не треба так сильно натискати, а то оранки не буде.

Тоді хлопець випряг коней, потягнув плуг на себе і сказав:

– Іди, батьку, додому та вели матері наварити мені миску їжі, та щоб побільше, а я вже за цей час сам все поле зорю.

Пішов селянин додому і сказав дружині, щоб наварила вона їжі побільше. Зорав хлопець поле, а було воно величиною в два Моргена, і зробив він це один, а потім упряг себе в борону і став боронувати все поле двома боронами відразу. Скінчивши роботу, пішов він у ліс, вирвав із землі два дуба, звалив їх собі на плечі, а ззаду і спереду по бороні, та ще ззаду і спереду по конях, і поніс все це, немов в'язку соломи, додому до батька – матері. Входить він у двір, а мати його не впізнала і питає:

– Що це за страшний і величезний чолов'яга?

А селянин відповідає:

– Та це наш син.

А вона каже:

– Ні, це не наш син, – такого здорованя у нас ніколи не було, наш був зовсім крихітний.

І вона крикнула йому:

– Іди геть, такого ми не хочемо!

Але хлопець промовчав, відвів коней на конюшню, засипав їм вівса, підклав їм сіна – все як слід. Коли він закінчив роботу, увійшов до кімнати, сів на лавку і каже:

– Мамо, ну, а тепер мені хочеться чогось поїсти, чи скоро буде вечеря?

– Скоро, – відповіла вона і принесла дві великі повних миски їжі, її вистачило б для неї і для чоловіка, мабуть, на цілий тиждень. Але хлопець поїв все це сам і запитав, чи не можна ще чого підбавити.

– Ні, – сказала вона, – це все, що у нас є.

– Та це тільки, щоб покуштувати, – мені б треба побільше.

Вона не наважилася йому відмовити, пішла на кухню і поставила на вогонь великий казан, з якого свині їли, і коли він скипів, принесла вона йому.

– Ще трохи принесли, – сказав він і з'їв все за один присід; але і цим він не наївся. Тоді каже батькові:

– Я бачу, що ситий я у вас не буду. Дістаньте мені залізну палицю, та міцнішу, таку, щоб мені на коліні не переламати, і піду я мандрувати по світу.

Селянин зрадів, запріг у віз пару коней і привіз від коваля палицю, таку велику і товсту, яку тільки могла дотягнути пара коней. Поклав хлопець палицю на коліно і – трах! – Переламав її навпіл, як горохове стебло, і відкинув убік. Запріг тоді батько чотирьох коней і привіз палицю, таку велику і товсту, яку могла тільки дотягнути четвірка коней. І цю син, поклавши на коліно, переламав, кинув її в бік і каже:

– Батьку, ти в цій справі допомогти мені, видно, не можеш; треба коней побільше і привезти палицю міцнішу.

І запріг батько восьмерик коней і привіз палицю, таку велику і товсту, яку тільки вісім коней могли дотягнути. Взяв її син в руку, відламав зверху шматок і каже:

– Ну, бачу я, що палиці, яка мені потрібна, ви дістати не можете, довше залишатися у вас я не хочу.

І він пішов від нього і став видавати себе усюди за коваля – підмайстра. Прийшов раз в село, а жив у тому селі коваль і був він великий скнара – нікому нічого не давав і хотів, щоб все належало тільки йому. Ось прийшов він до нього в кузню і запитує, чи не потрібен йому коваль – підмайстер.

– Так, – каже коваль; глянув на нього і подумав: "Цей хлопець здоровенний, кувати зуміє добре і на хліб собі заробить." І запитав:

– А яку ти плату за роботу хочеш?

– Та мені ніякої плати не треба, – каже він, – а ось кожні два тижні, коли будеш з іншими підмайстрами розплачуватися, хотів би я дати тобі два стусана, а ти вже постарайся їх витримати.

Таке скнарі припало до серця: він розрахував, що так збереже він чимало грошей. На другий ранок новий підмайстер повинен був взятися в перший раз за роботу, і коли майстер приніс розпечену до червоного болванку, той ударив разок, але залізо від удару все так і розлетілося, а ковадло вгрузла в землю так глибоко, що її не можна було ніяк звідти витягнути .

Розсердився скнара і каже:

– Е-е, ні, тримати я тебе на роботі не стану, ти куєш занадто грубо. А скільки ти хочеш за цей удар?

Підмайстер йому відповідає:

– Одне я хочу – дати тобі невеликого стусана, більше мені нічого від тебе не треба. – І він підняв ногу, дав йому стусана, і перелетів коваль через чотири стоги сіна.

Потім вибрав він собі саму товсту залізну болванку, яка була в кузні, взяв її замість посоха в руку і вирушив далі.

Незабаром підійшов він до села і запитав у старости, чи не потрібний йому старший працівник.

– Так, – відповів староста, – мабуть, буде потрібен. Ти, видно, хлопець здоровий, зі справою, мабуть, впораєшся. А скільки ти платні за рік хочеш?

Він знову відповів, що платні йому не треба, а от хоче він давати йому щороку по три стусана, які той повинен витримати. Староста такою відповіддю залишився задоволений, – він був теж порядна скнара. На другий ранок працівникам треба було їхати в ліс за дровами, всі вже встали, а старший працівник ще лежав у ліжку. Ось один з працівників його і гукнув:

– Гей ти, вставай, пора в ліс за дровами їхати, і тобі теж разом з нами.

– Е, – відповів він насмішкувато й грубо, – ви вже собі вирушайте, а я раніше вас зі справою впораюсь.

Ось працівники і пішли до старости і розповіли йому, що старший працівник ще лежить і видно їхати з ними в ліс не збирається. Староста сказав, що нехай його розбудять як слід і скажуть, щоб він запріг коней. А старший працівник знову їм відповідає:

– Та ви їдьте собі, я раніше всіх вас зі справою впораюсь.

І він пролежав ще години дві. Нарешті виліз він з під перини, приніс з комори дві мірки сочевиці, зварив собі юшку, спокійно її поїв, а потім пішов до стайні, запряг коней і поїхав у ліс. А поблизу від порубки була улоговина, по якій треба було йому їхати. Проїхав він з возом через улоговину, зупинив коней, відійшов назад до воза і влаштував з дерев і хмизу таку перевал, що через нього жодний кінь не міг б проїхати. Підійшов він до робочих, а в цей час інші працівники вже виїжджали звідти додому з навантаженими возами, от він їм і каже:

– Їдьте – їдьте, я все одно раніше вас додому приїду. – Від'їхав він небагато, вирвав відразу із землі два найбільших дерева, звалив їх на віз і повернув назад. Під'їжджає до перевалу, бачить – стоять працівники і ніяк не можуть через нього проїхати.

– От бачите, – сказав він, – залишилися б ви зі мною, то й додому би скоріше приїхали та ще годинку – другу могли б поспати.

Він хотів теж проїхати через улоговину, але коні пробратися ніяк через неї не могли. Тоді він їх випряг, поклав на віз, а сам вхопився і враз перетягнув все через перевал, і зробив це так легко, немов віз була пір'ям навантажена. Ось перебрався він на іншу сторону і каже тоді іншим:

– От бачите, я скоріше вас проїхав, – і рушив далі, а іншим довелося там залишитися.

Заїхавши у двір, він взяв у руки дерево, показав його старості і каже:

– А дров, мабуть, ціла сажень вийде.

Ось староста і каже своїй дружині:

– А працівник наш і справді хороший; хоч і спить він багато, та зі справою раніше за інших справляється.

Так прослужив він у старости цілий рік. Вийшов термін, і стали працівники отримувати свою платню. От він і каже:

– Час і мені свою плату отримувати.

Злякався староста стусанів, які він повинен був отримати, і став його просити і умовляти, щоб він пробачив йому ті стусани:

– Я вже краще старшим працівником стану, а ти будь за мене старостою.

– Ні, – сказав він, – не хочу я бути старостою; я старший працівник і хочу ним залишитися, а своє, як ми домовилися, повинен я отримати.

Став староста йому пропонувати все, що він тільки забажає, але старший працівник на всі його пропозиції відповідав "ні." Староста не знав, що йому й робити, і попросив у нього на роздуми два тижні відстрочки. Старший працівник на це погодився. Скликав тоді староста всіх своїх писарів, щоб придумали вони і дали б добру пораду. Писарі довго думали – роздумували і, нарешті, сказали, що ніхто перед старшим працівником встояти не зможе, а то, мабуть, і життям розплатитися доведеться, – адже він кожного, як комара, розчавить. І вони порадили старості, щоб велів він старшому працівнику спуститися в колодязь і його почистити, а коли він спуститься вниз, прикотити млинове жорно і скинути його йому на голову, – тоді вже він ніколи звідти не вилізе.

Порада ця старості сподобалася, і старший працівник спуститися в колодязь погодився. Коли він опинився на дні колодязя, вони скотили в колодязь найбільше млинове жорно, думаючи, що розіб'ють працівникові голову, а він раптом як закричить звідти:

– Відженіть курей від колодязя, а то риються вони там в піску і скидають мені в очі всяке сміття, і мені від того нічого не видно.

Крикнув тоді староста: "Киш-киш !," ніби курей відганяє. Закінчив старший працівник свою роботу, виліз з колодязя і каже:

– Подивіться, яке у мене гарне намисто, – а було це насправді жорно, висіло воно у нього на шиї.

Побажав старший працівник отримати тепер свою платню, але староста знову випросив два тижні на роздуми. Зійшлися всі писарі і дали таку пораду: послати старшого працівника в зачарований млин, щоб перемолов він там вночі зерно; ніхто ще з того млина на ранок живим не повертався. Ця пропозиція старості сподобалася, і він покликав у той же вечір працівника і велів йому відвезти на млин вісім чвертей зерна і за ніч все це перемолоти, – дуже, мовляв, потрібно. Пішов старший працівник в комору, насипав дві чверті зерна в праву кишеню, дві чверті в ліву, а чотири насипав у сумку, звалив на себе і відправився до зачарованою млина. Мельник сказав йому, що вдень він може зерно перемолоти як слід, але вночі ніяк справа не вийде, – млин зачарований, і всякого, хто в нього зайде, мертвим на ранок виносити доводиться. Але працівник сказав:

– Я якось впораюсь, ви тільки йдіть звідси та лягайте собі спати.

І пішов він до млина і засипав зерно. Години до одинадцяти зайшов він до мельника в кімнату і присів на лавку. Посидів трохи, – раптом відчиняються двері, і входить в кімнату великий – превеликий стіл, і ставляться на нього самі собою вино і багато всяких інших страв, а в кімнаті адже нікого не було, хто міг би все це принести. І присунулись потім стільці самі до столу, але ніхто з людей не з'явився. Раптом побачив він пальці, вони рухали ножами і виделками і накладали страви на тарілки, а більше нічого розгледіти він не міг. Він був голодний, а коли побачив страви, то підсів теж до столу і став їсти разом з іншими; і все йому здалося дуже смачним. Коли він наївся й інші теж поїли все, що було у них на тарілках, раптом хтось став всі свічки гасити, – це він; ясно чув, – і коли стало темно, хоч око виколи, то хтось дав йому начебто ляпаси. Тоді він сказав:

– Якщо це повториться ще раз, я дам здачі!

І коли він отримав ще раз ляпас, він теж розмахнувся і вдарив когось у відповідь.

І так тривало цілу ніч: він не спускав жодного разу і чесно давав здачу, не лінувався – бив куди попадеться. Але тільки стало світати, як все вмить припинилося. Мельник встав, захотілося йому подивитися на працівника, і він був здивований, що побачив його в живих. І той розповів:

– Наївся я досхочу, але і ляпасів отримав чимало; ну, і здачі теж давав.

Зрадів мельник і сказав, що тепер млин розчарований, і хотів було дати йому за це багато грошей в нагороду, але він сказав:

– Грошей я не хочу, у мене їх і так досить. – Звалив він мішок з борошном на плечі, пішов додому і сказав старості, що зі справою він упорався, а тепер хоче отримати розрахунок.

Як почув про це староста, тут вже і зовсім перелякався і ніяк не міг заспокоїтися, почав ходити по кімнаті взад і вперед, і піт градом так і котився в нього з обличчя. Відкрив він віконце, щоб подихати свіжим повітрям, але не встиг і дихнути, як дав йому старший працівник такого стусана, що вилетів він з вікна, злетів прямо в повітря і став підніматися вище і вище, поки, нарешті, став зовсім невидимий. Тоді старший працівник говорить старостисі:

– Якщо він назад не повернеться, то інший стусан вам вже отримувати доведеться.

Закричала старостиха:

– Ні, ні, мені цього не витримати! – Відкрила вона інше віконце, і в неї краплі поту теж на лобі проступили. І ось дав працівник їй стусана, і вилетіла вона у віконце; а так як була вона легше чоловіка, то і злетіла куди вище.

Став чоловік їй кричати:

– Спускайся до мене!

А вона все кричала:

– Ти вже краще до мене піднімайся, а мені до тебе спуститися ніяк. – І стали вони носитися по повітрю, а один до одного наблизитися все ніяк не можуть.

Літають вони там досі, по правді сказати, я не знаю. А юний велетень взяв свою залізну палицю і пішов собі далі.

Відгуки про книгу Юний велетень - Брати Ґрімм (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: