Мудакам тут не місце - Роберт Саттон
Висновки Роберта Чалдіні підтверджуються результатами дослідження девіацій і соціальних норм, які показують, що коли поблизу напохваті є один або два «негідники», якими, можливо, нехтують, яких карають і уникають, решта ставиться до дотримання писаних чи неписаних правил сумлінно. Значення цих висновків для побудови цивілізованого робочого місця полягає в тому, що коли один-два негідники чи хами працюють у колективі і не отримують винагороду за свої вчинки, інші члени організації будуть більш старанно дотримуватися правила «мудакам тут не місце». «Показовий мудак» нагадує всім, як погано неналежно поводитися і якими будуть неприємні наслідки порушення цього правила.
Мені нічого не відомо про організації, які цілеспрямовано наймали би показових негідників, але я працював у кількох організаціях і співпрацював із кількома з тих, котрі випадково брали на роботу одного-двох людей, які згодом (мимоволі) демонстрували всім, як не треба поводитися. Незалежно від того, наскільки ретельно організації відбирають кандидатів, окремі люди можуть ставати злостивими з особистих причин (це може не мати нічого спільного з роботою), а деякі можуть приховувати свої темні сторони, поки не отримають роботу або навіть поки їх не підвищать до посади штатного професора, партнера чи навіть вашого боса. Як я писав у своєму есе для «Гарварського бізнес-огляду», «таким чином, прагнучи зовсім не наймати мудаків, ви просто можете взяти одного-двох, які вам необхідні». Електронний лист, якого я отримав у відповідь від консультанта великої професійної фірми із надання послуг, додав родзинку до моєї ідеї: «Я згоден, що потрібен один негідник напохваті, але всі мають знати, на що він здатний. [Негідника], безсумнівно, не варто підвищувати». Цей консультант має рацію. Зрештою, якщо ви тримаєте під рукою одного-двох із цих показових мудаків, то маєте зробити цілком зрозумілим для всіх, що їхня поведінка є неправильною.
Попередження: не поспішайте чіпляти ярлики на людей
Кілька років тому я розмовляв з Пітером Макдональдом, одним із інженерів-ветеранів «IДEO». Він говорив про кількох грубіянів у «IДEO», людей, які часом поводяться як негідники. Потім Пітер додав, що насправді «IДEO» дуже ефективна компанія у недопущенні зухвальців до своїх рядів, але новачки іноді помиляються, вважаючи гнобителями і злюками колег, які бувають різкі та прямолінійні й наполягають на застосуванні високих стандартів до роботи, яку виконують вони самі чи хтось іще. Пітер провадив далі: «Я працював з тими, кого вважали мудаками, проте згодом з’ясовувалося, що то були просто погані відгуки, адже всі вони виявлялися хорошими людьми, щойно вдавалося познайомитися ближче».
Досвід роботи Пітера Макдональда в «IДEO» вказує на кілька важливих аспектів для ефективного управління мудаками. Насамперед протидійте спокусі приклеїти ярлик на того, хто вас дратує чи в кого трапився неприємний момент у житті. Якщо таким чином таврувати всіх, це нічого не важитиме. Надалі не поспішайте «нагороджувати» людей званням сертифікованих мудаків лише з тієї причини, що вони час від часу поводяться як тимчасові мудаки або виглядають грубуватими. Деякі люди з найсуворішим виглядом мають найщиріші серця, що стає зрозумілим, щойно ви заприятелюєте тісніше. Я називаю їх дикобразами із золотою душею. Коли людина рідко посміхається, не любить дивитися іншим в очі або постійно глузує, наша природна реакція — затаврувати її як мудака. Як виявив Пітер, краще утримуватися від того, щоб поспішно складати свою думку про таких людей, і поспостерігати та проаналізувати, як вони насправді чинять, зосередитися на тому, як вони ставляться до людей в інших аспектах, а особливо — який у них підхід до співробітників із меншою владою і статусом. А найкращий спосіб подолати негативний стереотип про будь-кого, тобто те нічим не обґрунтоване переконання, що людина або всі люди почасти злі, ледачі, дурні тощо, — це попрацювати з цією людиною над виконанням будь-якого завдання, що потребує взаємного успішного співробітництва для досягнення певної мети. Проведені дослідження вказують на ефективність використання саме цього методу для подолання етнічних і расових стереотипів. Проте, як показує досвід Пітера, його застосування можна розширити й на подолання переконання, що певний колега є негідником, або ж що частина групи (наприклад, юристи) складається лише з самих мудаків. Звісно, знайдуться ті, хто «провалить» усі ці тести; що ближче ми пізнаватимемо їх, то більше доказів отримаємо, що вони сертифіковані мудаки. Утім такі підсумки варто робити, спираючись на достовірніші докази, а не на поверхневі факти.
Висновок: виконуйте правило, пов’язуючи великі стратегії з маленькими нормами пристойності
Ефективне управління мудаками полягає у взаємозв’язку, що живить сприятливий замкнений цикл між «глобальними» стратегіями організацій, на зразок затвердженої ідеології, службових інструкцій, планів, тренінгів, правил офіційного найму, звільнення чи преміювання, та дрібними нормами пристойності, яких люди насправді дотримуються під час спілкування.
Ми бачили великі стратегії в авіакомпанії «Південно-західні авіалінії», як-от порядок найму і звільнення людей за їхнє ставлення до колег і заборона нечемним пасажирам по-хамськи поводитись із персоналом, що втілювалися в життя та підкріплювалися маленькими вчинками керівництва. Згадаймо, як Герб Келлегер відмовився найняти пілота, що недоброзичливо повівся з секретарем, або як Енн Роудс заохочувала нетовариського менеджера знайти іншу роботу, чи як ще один топ-менеджер купив сварливому пасажиру квиток на рейс іншої авіакомпанії. Нижче я виклав суть моїх головних ідей у десяти основних кроках, до яких організації та їхні очільники можуть вдатися з метою дотримання правила «мудакам тут не місце». Однак найважливіше криється в тому, що наявність усіх правильних бізнес-ідеологій і методик управління для забезпечення функціонування правила не матиме жодного сенсу, допоки ви належним чином не поставитеся до людини, яка перебуває безпосередньо перед вами саме зараз.
десять ОСНОВНИХ кроків
для забезпечення дотримання правила «мудакам тут не місце»
1. Оприлюдніть правило, зафіксуйте його у письмовому вигляді та керуйтеся ним. Проте якщо ви не можете або не будете дотримуватися правила, ліпше не оголошуйте його взагалі — уникнення фіктивної вимоги є меншою з двох бід. Ви ж не хочете зазнати слави лицеміра й лідера організації, наповненої мудаками.
2. Мудаки найматимуть інших мудаків. Своїх штатних працівників, які є мерзотниками, тримайте подалі від процесу найму або, якщо ви не можете цього забезпечити, залучайте стільки «цивілізованих» людей до співбесід і ухвалення рішень, щоб компенсувати схильність негідників наймати таких самих покидьків.
3. Швидко позбавляйтеся мудаків. Організації здебільшого занадто довго чекають, щоб позбутися сертифікованих і невиправних мудаків. І лишень це відбувається,