Мир хатам, війна палацам - Юрій Корнійович Смолич
В сьогоднішньому номері газети — ложкою буденного дьогтю в бочку святкового меду — видрукувано оголошення про зменшення по карточках цукрового пайка до фунта на місяць і хлібного — до фунта на день, а також про заборону вільного продажу на ринках курячих, качиних, а також і голуб'ячих яєць.
Вулицями вже деренчали трамваї — великі пульмани «франко–бельгійського товариства» з плетеними віденськими сидіннями, котили один за одним тупорилі авто–омнібуси маршрутних ліній на Дарницю і Святошине, снували триколісні «циклонетки–таксомотори», оглашаючи ущелини вулиць пікантними мотивами популярних оперет із своїх духових клаксонів.
О дев'ятій почались самодіяльні маніфестації.
2
З Політехнічного інституту на Брест–Литовському шосе під прапором «Свободу — народу!» висипали студенти–політехніки. Вони пройшли на Святославську, де з приміщення Вищих жіночих курсів забрали курсисток під прапором «Хай живе свобода!». Політехніки з курсистками промарширували до Комерційного інституту на розі Нестерівської і ввібрали в свої лави студентів–комерсантів під прапором «Свобода — наше майбутнє!». На розі Володимирської до них приєднались і студенти університету. На прапорі універсантів напис був максимально лаконічний: «Свобода!» Але — всупереч усім правилам граматики — з двома знаками оклику: позаду і попереду — «!Свобода!».
На чолі маніфестації повним складом вишикувався «Косостуд» — «Коаліційна рада студентства» — з «програмним» девізом молодого покоління революційної інтелігенції: «Обновленная Россия воспрянет от ига рабства и насилия».
Тротуари на цю пору вже густо залив празниковий набрід. Понад тротуарами шествували один за одним фігуранти з рекламними щитами від численних київських кабаре–мініатюр: «Інтимного», «Бергоньє», «Аполло», «Кіссо», «Буф», «Пел–мел», «Бі–ба–бо», «Кі–ка–пу». Рекламували Вертинського, Руденка, Сокольського, Франкарді і мадемуазель Гопля.
Празникова юрба ручаями вулиць стікалась головним чином до Хрещатика і тут негайно диференціювалася: солдати, покоївки й майстрові товклися тільки по правій стороні; офіцери, чиновники і дами в капелюшках — тільки по лівій.
Проте люди купчились не так перед пишними плакатами, як перед кольористими анонсами синематографів.
«Шанцер» анонсував на сьогодні сенсаційний «Шумной жизни пир» — з Лисенко й Мозжухіним; «Синема» — «Разбойника Антона Кречета» — за нашумілим романом Раскатова; «Експрес» — Макса Ліндера в «Павутині кохання»; «Люкс» рекламував «гвоздь сезона» «Поцелуй сирены» — з королевою екрана Вірою Холодною в парі з Рунічем. Але біоскопи «Новый мир», «Колізей» та «Шремер», — тонко відчуваючи політичну ситуацію, — оголошували на день вільного волевиявлення демонстрування епохальних бойовиків, по дві тисячі метрів кожний: «Предатель Мясоедов», «Тайны императорской фамилии» та «Гришка Распутин».
Тим часом з Подолу пройшла маніфестація Спілки офіціантів — з несподіваною заявою на плакаті: «Чайові ображають гідність людини».
Трохи пізніше почали оголошувати своє самовизначення різні клуби та союзи, що густо схопились за ці три місяці від дня Лютневої революції. Самовизначення клубів мало вже аж ніяк не двозначний політичний характер.
«Южно–русский союз» ніс прапор з одним лише словом: «Россия!»
«Клуб прогрессивных русских националистов» пройшов зовсім без прапора. Прогресивні російські націоналісти не несли нічого і не заявляли ні про що. Вони демонстрували з порожніми руками і мовчки. Що це маніфестують саме члени клубу російських націоналістів, а не будь–хто інший, можна було, проте, легко пізнати з медальйона, пришпиленого в кожного клубмена на лацкані піджака або на вилозі офіцерського кітеля. Знак цей був — невеличка іконка Божої Матері з младенцем Ісусом на руках. Втім, програма клубу російських націоналісти? була аж ніяк не божественна: її оголошено ще четвертого травня на шпальтах газети «Киевлянин»:
«Наше знамя — великая Россия, а великой она может быть, пока она неделима… Малороссия может получить только областное самоуправление. Государственным языком сохраняется незыблемо русский… Война должна быть доведена до победного конца — на условиях присоединения к державе Российской Царьграда и Прикарпатской Руси…»
Слідом за російськими націоналістами виступали лави членів українських «просвіт». Вони співали «Не пора, не пора, не пора нам, братове, чужинцям служить» і несли жовто–блакитні прапори з написами: «Свій до свого!», «Українці, гуртуйтесь!», «Україна — ненька нагла мила!»
Спочатку за «просвітами» йшла купка народу, але коли вони пройшли тими вулицями, якими щойно продефілювали російські прогресивні націоналісти, лави української маніфестації значно зросли: обурені зухвальством російських великодержавників, до них приєднувались нові й нові люди. Підбадьорені таким успіхом, українські націоналісти підняли ще кілька транспарантів: «Кохайтеся, чорноброві, та