Проект «Україна»: Архітектори, виконроби, робітники. Тексти - Данило Борисович Яневський
Чи маємо ми стати мовчазнішими, наприклад, і за піфагорійців? Бо знаємо, що учні нашого Брата Піфагора повинні були мовчати перші п’ять років навчання, привчаючи себе до зосередженості.
Лише в наступні п’ять років вони чули голос свого вчителя, який говорив з ними вночі через завіску. І тільки в останні п’ять років вони могли бачити Піфагора і спілкуватись з ним — аби наблизитись до можливості осягнути Мовчання у всій повноті.
Відповідь на це питання у кожного своя. Адже скільки часу треба, щоб побачити Світло? Лише мить! Але ціле життя може піти на те, щоб розплющити очі. І немає єдиного правильного шляху, як немає готових формул.
«Масонство відкидає готові правила і формули, якими профанський ум підміняє істинне знання, — писав Освальд Вірт. — Отже, дорогі брати, — продовжує він, — намагайтесь осягати, в самому високому сенсі слова. В масонстві ви пізнаєте те, що знайдете в ньому самі».
Мовчання… Тиша… Вічність… Пізнання…
«Іноді від напливу відвідувачів в монастирі ставало голосно. Це дратувало учнів, але не Майстра, якому, здавалось, однаково подобалась і тиша, і ґвалт. Невдоволеним учням одного разу він сказав: «Тиша — це не відсутність звуків. Тиша — це відсутність Його».
Secrece and Silence // Encyclopedia, ІI, 675
«Ці чесноти є есенцією всіх Масонських чеснот; вони є охоронцями Братства, віддаючи йому навічно всю його безпеку, навіки секрети, і про це часто нагадується в усіх градусах — від найнижчих до найвищих»…
Символізм B і J
Від самого початку цивілізації вхід у священне і загадкове захищали два стовпи. Відповідно до мистецтва архітектури, два стовпи-близнюки символізують важливий вхід або прохід до світу незнаного, невідомого. У масонстві колони імені B і J є одними з найбільш впізнаваних символів Братства, якi посiдають чільне місце в масонському мистецтвi, документах і будівлях. З цього боку ми й розглянемо питання про походження цього вічного символу і його езотеричний сенс.
Масонські використання термінів B і J походять від біблійного Храму Царя Соломона, опис розмірів, будівництва та освячення якого знаходимо в Третій Книзі Царств (6:1—38, 7, 8). Майстер-будівельник Храму Соломона Хірам Абіфф — ключовий персонаж масонського ритуалу.
Вигляд Храму Соломона має велике значення в масонстві, а кожна деталь будівлі має свій, важливий езотеричний сенс. Два стовпи діють як «портал в таємниці» i стоять по обидва боки від входу в Святе Місце.
З цієї причини B та J посідають чільне місце в масонських будівлях, пам’ятниках і документах. Вони покликані звернути погляд до біблійних традицій. B і J староєврейською означають відповідно «затверджений Богом» і «затверджений Силою». На думку одного з масонських мислителів, колони позначають кордон, за яким «вмирає людський дух». Дві колони фасаду готичних соборів, судячи з цього, мають те ж значення. Цікаво відзначити, що у австралійських аборигенів арунта племінна ініціація здійснюється між двох символічних колон (стовпів), побудованих із стовбурів або гілок дерева і зорієнтованих на Північ і Південь — точно так само, як і в масонському храмі.
На капітелі колон (одна з них в доричному, інша в коринфському стилі) покладено відповідно глобус, що символізує всемирність і універсальність масонства, і три граната, які є образом родючості природи.
Масонство, за усталеним визначенням, являє собою «особливу систему етики, убрану в алегорії і проілюстровану символами». Одним з перших таких символів, доступних після посвяти, і який є, безумовно, одним з найбільш значущих в першому градусі символічного масонства, є колона B. Те, що назва цієї колони в Шотландському Статуті, поряд з рухом першого градусу, служить ключем до входу до масонського Храму, робить цей символ якщо не головним, то одним з найголовніших для Учня. Підмайстру при посвяченні в другій градус повідомляється і назва другої колони Храму — J.
За легендою, саме ці дві колони після завершення будівництва підземного Храму спорудив старозавітній патріарх Енох, після чого записав на них принципи мистецтва будівництва, науки і знання. Одна з цих колон була зроблена з мармуру, як стійкого до впливу вогню матеріалу. Друга — з бронзи, яка, як відомо, стійка до впливу води. І вода, і вогонь — це стихії, випробуваннями яких піддається Учень. Після Великого потопу саме бронзова колона стала джерелом знання для нащадків Ноя, а кам’яна колона — джерелом езотеричного знання Гермеса Трисмегіста, засновника герметичних наук.
Проте в оздобленні Храму символічного масонства, яке ми можемо спостерігати на кожному засіданні наших лож, крім цих двох колон, присутня і третя. Це коринфська колона краси, символом якої є Сонце у своїй найвищій точці — зеніті, яке і спостерігає Другий Страж. Колона Краси є синтезом двох начал — колон мудрості і сили, іонічного і доричного ордерів, B і J, і в той же час серединою Чумацького шляху, проекцією сузір’я Оріон, також є символом рівнодення, коли Сонце і Місяць по силі рівні одне одному.
У книзі Л. Мігель і М. Отеро «Масонство» дається наступне тлумачення цих символів. Імена колон, B і J, утворюють на староєврейській мові фразу, яка означає «Він встановить з силою». Перша згадка про її зв’язки з масонським храмом відноситься до старовинних катехізисів першої чверті вісімнадцятого століття, тобто до спекулятивного періоду. Два тексти, пов’язані з 1724 року, стверджують, що обидві колони втілюють «фортецю і силу Церкви в усі