Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Публіцистика » Невідоме Розстріляне Відродження - Павло Коломієць

Невідоме Розстріляне Відродження - Павло Коломієць

Читаємо онлайн Невідоме Розстріляне Відродження - Павло Коломієць
за голову пудовика, але не осилив і його – всі зареготали. А Варя, що стояла осторонь, почервоніла і стала кусати губи.

– Не задавайся, браток, коли не вмієш, – сказав Вакула, дивлячись в обличчя провізорові, що безглуздою посмішкою хотів змити сором.

– Ти не вмієш, так і не берешся… – зухвало кинув візник.

Всі, крім нас, глузували ще дужче з нашого товариша, ніж з провізора. Варя, примруживши очи (вона була трохи близькозора), дивилась на спокійного Вакулу, що й досі стояв на місці. Це була ганьба для нас, що Вакула боявся візникової сили. Монька штовхав його під бік, але він одводив поволі його руку набік. Коли я випадково глянув на Вакулу, то побачив, що він упертими і трохи ласкавими очима, дивиться на дружину провізора. Жінка почервоніла ще дужче… І тоді наш товариш труснув головою і сміливо підійшов до вагівниці.

– Ну, дивись же, чахотко нещасний! – крикнув він на візника.

Вакула взяв по двопудовій гирі в кожну руку. Він спочатку поторсав їх, ніби хотів розпалити цікавість жінок та чоловіків, що й без того ожили.

– Нічого він не покаже, ходім додому! – сказав провізор дружині, нарешті помітивши, що й тепер на неї дивиться Вакула.

– Іди, як хочеш, а я постою, – відповіла вона.

«Хоч би не осоромив», – думалось мені. Але даремно я боявся. Гирі, слухняні в руках Вакули, піднялись на рівень плечів, підскочили ще вище, – почулось, як хруснули кістки та м’язи. Одна гиря впала, а друга залітала круглою чорною кулею з руки в руку щодалі швидше, – на наших очах у повітрі розтали дужки. Натовп поточився назад, Вакула стояв, трохи схилившись наперед і якось зігнувшись у плечах. Шапка упала, догодливий хлопчик враз підійняв її, – і в цю хвилину, я певен, на його місці це зробив би кожен.

Витираючи чоло рукавом та пригладжуючи волосся, що горіло на сонці, Вакула посміхався.

– От і студент… – сказав хтось з натовпу.

– Не думав і я, – промовив візник. – Страшна, брат, у тебе сила.

Провізор узяв за руку свою жінку і пішов до флігеля. Інші теж розійшлись. Зостались ми сами.

– Молодець ти! – промовив весело Монька. – Хай наших знають.

Можна було подумати, що він сам так грався з важкою гирею.

– Не радій, бо, може, я й справді тобі заздрю, – одповів Вакула.

Після цього дня поведінка його круто змінилась. Робота забулась, книжки припали пилом, в кімнаті став бруд, тільки він сам тепер щодня голився. В понеділок, коли провізор був на роботі, Вакула сміливо і не вагаючись зайшов до флігеля.

– Бач, що надумав! Стривай, як його зараз виставлять відтіль! – сказав Монька.

Але ждати довелося довго. Ніякого сердитого голосу, що його ми чекали з хвилини на хвилину, не виходило із сонного флігеля…

– Як ти думаєш, чого він туди пішов?

– Може, його кликано?

– Навіщо він кому здавсь…

Через години три Вакула вийшов. Коли ми його спитали, за чим ходив, він весело одповів:

– А яке вам діло, хлоп’ята?..

Ці чудні візити не припинялись і в наступні дні. Часом нам здавалось, що Наташі не існувало зовсім, що жартівлива мрія молодості принесла нам її уві сні. Монька хотів і на цей раз схитрувати, побіг був до неї таємно од усіх. Я потім взнав, що він злорадісно оповів їй про чудне поводження Вакули, але вернувся з гіршим настроєм, ніж ішов, бо дівчина сказала йому:

– Не терплю донощиків.

Вакула, хоч і вибирав ті часи, коли в дворі було пусто і в вікна ніхто не виглядав, але всі знали, коли він буває у Варі. Знаходились самовидці, які заприсягались, що бачили, як він її цілував. Ця чутка тепер і мене і Моньку обурила, ми ніколи не сподівались, що хтось з нас зрадить Наташу.

Почав танути сніг, у рівчачках трамвайних рейок заблистіла вода. Цілими днями наш двірник ломом одбивав важкі, міцно спресовані ногами, грудки снігу, які забирали підводи ломовиків. У кімнаті стеля набрякла, як грозова хмара, і не барилася з водою: шпаруни, м’які, брудні, падали нам, сонним, на голову.

І в такий весінній день, коли кожен проклинав погоду, хвіртку одчинила низька баба. Вона ще раз подивилась на ворота, де було прибито номер, потім, не вагаючись, зайшла у двір. Я сидів на ґанку, зашиваючи комір, який мені підчас боротьби порвав Монька.

– Тут живе провізор?

Війнуло огидливим смородом горілки. Баба це спитала хрипким голосом, хитро дивлячись на мене. Вона була вже стара, але на старість груди її стали ще товщі, ніби їх хтось навмисне вивернув. Сиве, попелясте волосся випадало з драної хустки на плече, облямовуючи брудне вухо, яке їй надавало ще хитрішого виразу. Вона була п’яна, але до горілки, мабуть, звикла здавна, бо стояла на ногах міцно, вгрузши черевиками без панчіх глибоко в землю. Видно було опухлі ноги із синіми і товстими, як мотузки, жилами.

– На біса тобі провізор? – сердито спитав я.

Відгуки про книгу Невідоме Розстріляне Відродження - Павло Коломієць (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: